Manavgat Nehri, ilçenin en önemli su kaynağıdır. Toroslardan doğarak uzun bir yolculuğun ardından musluklara ulaşan sular Antalya’nın en önemli su kaynağı olarak gösterilir. Hem içme suyu hem de enerji ve tarımsa faaliyetlere katkı sağlayan Manavgat Nehri aynı zamanda turizme de büyük katkı sağlar.

manavgat nehri-2

MANAVGAT’IN EN ÖNEMLİ SU KAYNAĞI

Antik dönemlerde Melas adıyla bilinen Manavgat ilçesi zengin su kaynaklarına sahiptir. 258.367 nüfusa sahip İlçenin içme suyu ihtiyacı farklı kaynaklardan karşılanır. En büyük kaynak ise Manavgat Nehridir. Türkiye’nin akımı rejimi en düzenli nehri olan Manavgat Nehri aynı zamanda enerji üretiminde de büyük rol oynar. Manavgat Nehri, aslında 93 km uzunluğunda bir çay olmasına rağmen suları çok gür ve düzenli akmasından dolayı nehir olarak adlandırılmıştır.

Whats App Image 2021 07 10 At 09.47.18

Toros dağlarından çıkıp Akdeniz’e dökülen çeşitli arıtma işlemlerinin ardından musluklara ulaşır. Gür suların üzerinde iki adet arıtma tesisi bulunmaktadır. Bu tesisler aracılığıyla arıtılarak içme suyu haline gelen sular, borular aracılığıyla konutlara ulaşır.

Antalyalı Megastar Ali Gürbüz Manavgat’ın rövanşını Aybastı’da aldı… CW Enerji Ligi’nde son mağlubiyetini Manavgat’ta o başpehlivandan almıştı… Antalyalı Megastar Ali Gürbüz Manavgat’ın rövanşını Aybastı’da aldı… CW Enerji Ligi’nde son mağlubiyetini Manavgat’ta o başpehlivandan almıştı…

manavgat nehri-4

Manavgat nehri, Köprüçay ve Dumanlı Çayı olmak üzere iki koldan oluşur. Nehrin üzerine inşa edilen Oymapınar ve Manavgat Barajı elektrik üretimine önemli katkılar sağlar.

Nehrin suları aynı zamanda doğa harikası Manavgat Şelalesini oluşturur.

Manavgat Selalesi Teras

Antalya’nın en önemli sulama alanı olan Manavgat Nehri tarım alanlarının sulanmasına da büyük katkılar sağlar.

Manavgat Nehrinin yanı sıra ilçenin önemli içme suyu kaynakları arasında Alanya-Manavgat sınırında yer alan Alara Çayı ve Serik-Manavgat sınırında yer alan Köprüçay bulunur.

Oymapinar Baraji Duvar

SADECE İÇME SUYU DEĞİL TURİZME DE KATKI SAĞLIYOR

Manavgat Nehri berrak ve gür suları ile sadece içme suyu ve enerji alanında değil ilçe turizmine de büyük katkı sağlar. Antalya’nın önemli turistik bölgelerinde olan Manavgat Nehri tekne turları ve rafting, kano gibi su sporlarını da olanak sağlar.

4 202209142010482

Nehirde yaşayan sazan, levrek ve alabalık türleri balıkçılık faaliyetlerini geliştirmiştir.

Nehrin bulunduğu havza yaban hayatın gelişmesine de katkı sağlamıştır. Nehir göçmen kuşların uğrak noktalarından biridir.

Nehrin ilçe turizmine en büyük katkıları arasında Manavgat şelalesi yer alır. Yemyeşil ormanların ve berrak suların buluştuğu şelale büyüleyici atmosferi ile her yıl binlerce turist ağırlar.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA