Antalya Manavgat Belediyesi eski Başkanı Şükrü Sözen’in 2017 yılında başlattığı ’Antik Side Kentsel Tasarım Projesi Side’nin bütün şeklini değiştirdi. Türkiye’nin incisi konumundaki yerli ve yabancı turistlerin gözbebeği antik Side kentini adeta yeni baştan yarattı. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistti ağırlayan Manavgat’ta yapılan proje birçok sorunu çözdü.

TARİHİ ESERLER GÜN YÜZÜNE ÇIKARILDI

5F5F1Ac6D3806C29Cc89D911

Eski Başkan Şükrü Sözen, ruhsatsız yapıların yıkılmasıyla antik kent ve tarihi eserlerin gün yüzüne çıktığını belirtmişti. Side Antik Kenti içinde bulunan kaçak yapılar Manavgat Belediyesi tarafından yıkılarak, toprak altındaki tarihi eser ve yapılar ortaya çıkarılmaya devam ediyor. Projenin paylaşım sürecini Manavgat Belediyesi eski Başkanı Şükrü Sözen, şu sözlere yer vermişti:

PROJENİN HEPSİ HAZIR

318996

"Bu proje mülkiyet sorunları nedeniyle bir yerel yönetimci için riskti. 6 ay boyunca gezerek mülkiyet sahiplerine projeyi anlattık. Projeye inanmaları gerektiğini belirttik. Sağ olsunlar özveri gösterdiler. Mülkiyetlerini koşulsuz bize bıraktılar. Onların desteğiyle, buralardaki kötü işletmeleri bir bir yıkarak, kent merkezinde iki köprü arasındaki 8 kilometrelik bölümü bitirdik. Irmağın denize döküldüğü yere kadar olan 7 kilometrelik bölümü de yürünebilir, bisiklete binilebilir hale getirdik. Peyzajını tamamlama çalışmalarımız da devam ediyor.

Üç şirket Türkiye'nin ilk bin ihracatçısı arasına girdi Üç şirket Türkiye'nin ilk bin ihracatçısı arasına girdi

DEV PROJEYE ÜST ÜSTE ÖDÜL VERİLDİ

14681523 728Xauto

Side korunması gereken çok özel bir alan. Çok sayıdan medeniyeti içinde barındıran bir destinasyon. Antik Side'nin tamamen ortaya çıkarılması için Bakanlıkla koordineli iki etap olarak kentsel tasarım projesi hazırladık. Valilikten de önemli destek aldığımız projenin birinci etabını bitirdik.” Manavgat Belediyesi’nin hayata geçirdiği Side Antik Kenti’nin Koruma İmar Planı ile Dönüşümü çalışmaları, Tarihi Kentler Birliği’nin, “Metin Sözen Koruma Büyük Ödülüne” layık görülmüştü.

MANAVGAT’TA 320 YAPI YIKILDI

100150955 Yikilan Kacak Yapilarin Altindan Tarih Cikti 2

Side’de yapılan yıkım çalışmalarının çoğu mülk sahipleri tarafından yapılırken, 9 yıldır Antik Side yarımadasında 227 adet parselde 320’nin üzerinde yapının yıkımı gerçekleştirildi. Side’de 126 adet yapı ise yeniden Side’ye kazandırıldı.  

MANAVGAT SİDE PROJESİ DEVAM EDECEK Mİ?

Side Antik Kenti Nde Yaz Donemi Kazilari 2878348 Amp

Nisan ayında yapılan yerel seçimlerde yeniden aday olmayan Manavgat Belediyesi eski Başkanı Şükrü Sözen’den sonra Side’de yarım kalan projenin devam edip, etmeyeceği merak konusu oldu. Konu ile ilgili henüz bir açıklama bulunmuyor.

Muhabir: YAPRAK ÖZER