Sahip olduğu arkeolojik ve tematik müzelerin çokluğu sebebiyle adeta bir müze cenneti olan Antalya, sahip olduğu tarihi ve kültürel değerler çerçevesinde sanat kimliğini sonuna kadar hak eden bir şehir. Hem yerli hem de yabancı turistlerin ziyarette bulunduğu müzeler hem şehrin süsü hem de kültür elçisi niteliğinde. Tarihi tanıklar olarak adlandırılan arkeolojik müzelerin dışında, ilgi çekici konseptleriyle öne çıkan tematik müzeler de şehrin en uğrak noktaların biri olarak çıkıyor karşımıza. Tarihleriyle olduğu kadar konseptleriyle de dikkat çeken, şehrin farklı köşelerinde tarih ve kültür meraklılarına kucak açan, Antalya’nın el ilginç 5 müzesinde bizimle birlikte bir gezintiye çıkmaya ne dersiniz?

SİDE MÜZESİ

Hititlerden Roma dönemine kadar pek çok tarihi eseri misafir eden müze, 1992 yılında açılmış. Antalya’nın Manavgat ilçe sınırlarında yer almakta olan müze, Side Antik kalıntıların olduğu alanda konumlanmakta.

Side Müzesi

antik dönem hamamlarının en iyi korunmuş örneğinin yanı sıra, Selçuklu Dönemi’nden kalma mezar kitabeleri, yazıtlar, Roma Dönemi’nden frizler, lahitler, sütun kaideleri ve sütunlar, mozaik parçaları, büstler ve heykeller ile oldukça zengin kalıntılara ev sahipliği yapıyor. Burası sahip olduğu tarihe ışık tutan pek çok önemli eser sayesinde, ziyaretçilerini şaşırtırken, kültür meraklılarının oldukça dikkatini çeken yerlerden biri.

OYUNCAK MÜZESİ

2011’den bu yana hizmete açılan, Muratpaşa ilçesinin sınırları içerisinde bulunan, Oyuncak Müzesi’nin yalnızca çocuklar için dikkat çekici bir nitelikte olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Oyuncak Müzesi

Bu müzede yetişkinler de kendi döneminin oyuncaklarıyla karşılaşarak adeta nostaljik bir yolculuğa çıkacak. 1800’lü yıllarda üretilen el yapımı özel oyuncaklardan tutun da Osmanlı döneminde üretilen belirli oyuncakları dahi görebilme imkanına sahip olduğunuz bu müze aynı zamanda Türkiye’nin bazı şehirlerin dede yer almakta olan Oyuncak Müzeleri’nden de çok daha kapsamlı.

Alanyalı gençler bu şenlikte hem eğlendi hem öğrendi Alanyalı gençler bu şenlikte hem eğlendi hem öğrendi

ANTALYA MÜZESİ

Müze değil sanki bir kara delik olan bu yer sizi tarihe ışınlamaya yemin etmiş gibi. Antik çağlarda bu topraklarda yaşamış her milletine izini kolayca sürebileceğimiz yerlerden biri burası.

Likya, Pamphylia, Pisidia ve Roma gibi köklü uygarlıkların tozlu bir arşivi gibi burası. Hiç şüphesiz burada rastlayabileceğiniz en marjinal parça Perge Antik Kenti'nden gelen ve Aphrodite heykeline ait olan "Perge Artemis" heykeli olsa da mozaikler, seramikler ve sikkeler de oldukça ilgi çekici.

NOSTALJİK ARAÇLAR MÜZESİ

Yapıldığı günden bu yana ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gören DokumaPark’ta yer alan Nostaljik Araçlar Müzesi, tarihe yolculuk etmek isteyenler için en ideal müzelerden biri. Müzede, Türkiye’nin ilklerinden yerli otomobil ‘Devrim’ ile Vecihi Hürkuş’un yaptığı tayyare K6’nın replikası da bulunuyor.

Nostaljik Araçlar Müzesi

İlyas Salman’ın başrol oynadığı Çiçek Abbas filmindeki minibüs, Ferdi Tayfur’un ‘Her Şeyim Sensin’ filminde kullandığı otomobil, İstiklal Caddesi’nin sembolü nostaljik tramvay, Volkswagen’in ilk efsane minibüsü VW Kombi, Desota Diplomat aracı gibi tarihe tanıklık etmiş birçok araç bulunuyor.

SİDE SU ALTI MÜZESİ

Bu müzeyi yalnızca profesyonel dalış sertifikası olanlar ziyaret edebilse de kesinlikle bu listenin içerisinde sonuna kadar olmayı hak eden yerlerden biri burası. 5 farklı temaya ayrılan, Türk heykeltıraşların yaptığı 117 parçadan oluşan koleksiyonu kapsamında Türkiye’nin ilk sualtı müzesi burası.

Side Su Altı Müzesi

Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’nın temsillerini, deniz tanrısı Poseidon’un üç buçuk metre uzunluğunda ve 50 ton ağırlığındaki dev heykelini, Apollon Tapınağı’nı, geçmişte Side’den ticaret amaçlı yola çıkan deve kervanlarını, Mevlana ve semazenlerini bu müzede dalışınız esnasında görebilirsiniz. 2015 yılında açılarak açıldığı günden bu yana dünyanın her yerinden dalış meraklılarına büyülü bir dünya sunan müze, turizme de inanılmaz bir katkı sağlar nitelikte.  

Muhabir: BUSE ER