Antalya’nın Aksu İlçesi’ndeki Kumköy’deki sahil, uzun yıllardır yerli halk tarafından işgal altındaydı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yıkım kararı olmasına eski Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin çeşitli bahanelerle yıkımı erteledi. Seçimin ardından gözler yeni Aksu Belediye Başkanı İsa Yıldırım’a çevrilmişti ancak Başkan Yıldırım’da bu kaçak yapılara el atmadı. Antalya Valisi Hulusi Şahin, Kumköy için düğmeye bastı. Gerekli çalışmaları başlatan Vali Şahin, kaçak yapıların yıkılacağını duyurdu.

İŞGAL SORUNU ORTADAN KALDIRILACAK

Antalya Valisi Hulusi Sahin Kumkoy (Small)

Sahile kıyısı olan ilçelerin kaymakamları ile toplantı düzenleyen Antalya Valisi Hulusi Şahin, sahillerdeki kaçak yapılarla ilgili çalışmalar yürüteceklerini açıkladı. Vali Şahin, “Bu konuda çok ciddi sorunlar var. Fakat bizler bir öğrenilmiş bir çaresizliğin içerisine girmeyeceğiz. Sorunlar çoktur biz bunları yapamayız diye bir şey yok bir yerden başlamak lazım.

Antalya Kumkoy Isgal (Small)

Öncelikli konumuz mafyavari birtakım yapıların bizim plajlarımızı ve sahillerimizi parselleyerek satmaları, kiralamaları, halkın girişini engellemeleri. Buna tahammülümüz yok. Öncelikle bu sorunu ortadan kaldıracağız. Birtakım derme çatma yapılar kurarak, kumsalları işgal eden halkın girişini engelleyen yapılardan başlayacağız” dedi.

Antalya’nın o gözde noktası doldu taştı Antalya’nın o gözde noktası doldu taştı

BU GÖRÜNTÜLER ANTALYA’YA YAKIŞMIYOR

Antalya Kumkoy Sahil Isgali (Small)

Çok kısa sürede çalışmalarına başlayacaklarını dile getiren Vali Şahin, “Kumsal işgali denilince herkesin aklına Kumköy geliyor. Kumköy’den başlayacağız. Gerçekten bu görüntüler Antalya’ya, Türkiye’ye yakışmaz. Kimse kusura bakmasın Kumköy’deki işgalleri kaldıracağız. Bu konuda Çevre Şehircilik Bakanlığımız, İçişleri Bakanlığımız son derece kararlı, bizler kararlıyız, belediyemiz kararlı. Bu konuda hukuki süreç tamamlandı, tebligatlar bitti. Çok yakın zamanda yıkımlar başlayacak. Bu konuda herkes, hesabını kitabını buna göre yapsın. Kumsallar halkın ve herkese açıktır. Buralarda mülkiyet olamaz. Biz buralarla ilgili işlemleri yapacağız. Kimse kusura bakmasın bunlar kalkacak. Buradaki kardeşlerimizde buna göre planlarını, hazırlıklarını yapsınlar. Bu görüntüleri kaldıracağız” sözlerine yer verdi.

PLAJ HALKA SUNULACAK

Antalya Kumkoy Plaj Isgali (Small)

Bu alanların temizlendikten sonra otellere satılacağı iddiasına yanıt veren Vali Şahin sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Buraları temizledikten sonra otele satılması söz konusu bile değil. Burayı halk plajı yapacağız. Tamamen halkın kullanacağı ve girişin ücretsiz olacağı bir yer yapacağız. Bu konu açıktır ve müzakereye de kapalıdır. Çok kısa sürede çalışmaya başlayacağız.”

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN