Antalya’nın en büyük sorunları arasında yer alan trafik ile ilgili düzenlemeler devam ediyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi trafikle ilgili olarak hükümetle iş birliği halinde çözüme gitmeye çalışıyor. 4. Etap Raylı Sistem ihalesini yapan Antalya Büyükşehir Belediyesi Tasarruf Tedbirleri Genelgesi’ne takılarak bu projeyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderdi. 5. Etap Raylı Sistem’in ihale hazırlıklarını sürdüren Antalya Büyükşehir Belediyesi ayrıca daha önce Akdeniz Üniversitesi’nin altına da tüp geçit yapılacağını açıklamıştı.

ÜÇ KAVŞAKTA SORUN BÜYÜK

Ancak Antalya’da en büyük trafik sıkıntısının yaşandığı Uncalı Kavşağı, Duraliler Batı Çevre Yolu Kavşağı ve Yeni Sanayi Kavşağı konusunda Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin eli kolu bağlı durumdaydı. Bu üç nokta Antalya’da araçların en fazla bekleme yaptığı kavşaklar olarak göze çarpıyor. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde iki kavşakta da araçlar uzun süre beklemek zorunda kalıyor.

Antalya Trafik Soorunu Cozum-1

TABELA ASTIRMIŞTI

Daha önce bu kavşaklarla ilgili olarak Antalya Büyükşehir Belediyesi Antalyalıların eleştirisine hedef oldu. Oysaki bu sıkışıklıkların yaşandığı kavşakların tamamı Karayolları’nın sorumluluğunda bulunuyor. Karayolları sorumluluğunda olduğu için Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin buralara yapmak istediği ancak karayolları sınırları içerisinde olduğu için yapılamadığı biliniyordu. Hatta Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek bu eleştirile karşısında bir tabela astırdı.

KARAYOLLARI TARAFINDAN KESİLDİ

Tabelada buranın Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluğunda olmadığı, buranın Karayolları’na ait olduğu belirtildi. Ancak tabela Karayolları ekipleri tarafından kısa sürede kesildi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek konu ile ilgili açıklama yaparak “İller Bankası ile Uncalı Kavşağı arasındaki yolun sorumluluğunun Karayollarına ait olduğunu, vatandaşın bilmediğini ifade ederken, “Vatandaşın bilgilenmesi için 2 tabela yerleştirdik ve söz konusu yolun sorumluluğunun Karayollarına ait olduğunu yazdık. Karayolları 2 saat sonra tabelayı kesti” demişti. 

Duraliler Koprulu Kavsagi (Small)

BATI ÇEVRE YOLU DURALİLER KAVŞAĞI

Batı Çevre Yolu’nun yapımının ardından özellikle Konyaaltı’nda gelen araçlar Burdur tarafında gitmek için bu kavşağı kullanıyor. Ayrıca yine Korkuteli, Budur üzerinden gelen ve Konyaaltı ve Kemer tarafına gidecek olan araçlar bu kavşağı kullanıyor.  Özellikle akşam saatlerinde büyük sıkışıklık yapan kavşağı büyük araçlarda kullanıyor.

Sanayi Koprulu Kavsagi (Small)

YENİ SANAYİ SİTESİ KAVŞAĞI

Antalya Yeni Sanayi Sitesi’nden gelen araçlar burada büyük sıkışıklık yaşıyor. Araçlar burada 10’larca dakika beklemek zorunda kalıyor. Yeni Sanayi Sitesi’nin yası sıra Antalya Galericiler Sitesi’de yine burada bulunuyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’da burada bulunduğu için yangın söndürme araçları da bu kavşakta takılıyor.

Uncali Katli Kavsagi (Small)

UNCALI KAVŞAĞI

Buradaki kavşakların içerisinde en fazla sorun ise bu kavşakta yaşanıyor. Çevre yolunun Konyaaltı bağlantısı olan kavşakta sürekli doluluk var. Uncalı Kent Mezarlığı’nın da burada bulunması yaşanan sıkıntıyı daha da artırıyor. Gerek Konyaaltı’ndan Uncalı yolunu kullanarak gelen araçlar, gerekse Konyaaltı’na dönecek araçlar burada sıkıntı yaşıyor.

4. ETAP RAHATLATACAK

Antalya Büyükşehir Belediyesi yetkilileri bu 3 kritik kavşağın Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılacağını müjdeledi. Birbirine yakın 3 kavşak inşaatına başlanacağını müjdeleyen Antalya Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “Antalya’daki araç sayısı inanılmaz kontrolsüz bir şekilde büyüyor. Biz kısa, orta ve uzun vadeli önlemler alıyoruz. Ancak bu 3 nokta bize ait olmadığı için çözümsüz kalıyordu. Buradaki sorunları çözemediğimiz zaman da diğer yatırımlarla kent trafiğini çözmek mümkün değil. Özellikle yabancı göç ile birlikte bu bölgedeki araç sayısı da iyice arttı. Konyaaltı Varsak arasını bağlayacak olan 4. Etap Raylı Sistem devreye girince buradaki araç trafiği azalacak. Ancak buralara köprülü kavşak yapılması gerekiyordu” dediler.

Kemer Belediye Başkanından Kemer’e müjde… O projeyi herkes kullanacak Kemer Belediye Başkanından Kemer’e müjde… O projeyi herkes kullanacak

KARAYOLLARI 3 KAVŞAĞA DA KATLI KAVŞAK YAPACAK

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün buradaki kavşakları yapmaya hazırlandığını belirten Antalya Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “Karayolları bu 3 kavşağın da projelerini hazırladı. Önümüzdeki günlerde ihaleye çıkacaklar. Bu köprülü kavşakların yapılması ile birlikte Antalya trafiği bu bölgede rahatlayacak. Projeleri hazır olduğuna göre inşaatın da yakında başlamasını bekliyoruz” dediler. Bu açıklama Antalyalılar tarafından heyecanla karşılandı.

Muhabir: NİHAT TOKLU