Yunanistan doldu taştı Türkler kapıda kaldı Yunanistan doldu taştı Türkler kapıda kaldı

Sürdürülebilir bir gelecek için yenilenebilir enerji kullanımının önemi her geçen gün daha da artarken CK Enerji Akdeniz Elektrik de çevre dostu elektrik tedarik etmek isteyen müşterilerinin “yeşil enerji”ye geçişlerine destek oluyor. Müşterilerinin tükettiği elektriğin ‘yeşil enerji’ kaynaklarından üretildiğini belgeleyen Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti Sistemi (YEK-G) sertifikası almalarına aracılık eden CK Enerji Akdeniz Elektrik, sürdürülebilir bir geleceğin inşasına katkı sunuyor.

“HEDEF YENİLENEBİLİR ENERJİ”

Antalya İl Kültür Ve Turizm Müdürü Dr. Candemir Zoroğlu Ck Enerji Akdeniz Elektrik Genel Müdürü Fahrettin Tunç Ck Enerji Boğaziçi Elektrik Satış Ve Pazarlama Direktörü (Small)

İklim değişikliği ile mücadelede ve Türkiye’nin 2053 net sıfır emisyon hedefine ulaşmada yenilenebilir enerji kaynaklarının önemine işaret eden CK Enerji Akdeniz Elektrik Genel Müdürü Fahrettin Tunç, “Yeşil enerji kaynaklarının kullanımı, ekonomik ve sosyal açılardan fayda sağlarken karbon salınımını azaltmak elektrik tüketiminin çevresel etkilerini azaltıyor. Günümüzde yenilenebilir enerji kaynaklarının desteklenmesi ve bu alandaki yatırımların artırılması hem ülkemiz hem de dünya için hayati bir gereklilik olarak karşımıza çıkıyor. Biz de daha iyi bir gelecek için müşterilerimizin elektrik tüketimlerinin çevre dostu yeşil enerji kaynaklarından sağlandığına dair YEK-G sertifikası almasına aracılık ediyor, kendilerine bu süreçte her türlü desteği veriyoruz” dedi. 

Ck Enerji Akdeniz Elektrik Genel Müdürü Fahrettin Tunç Altso Başkanı Eray Erdem (Small)

YEK-G SERTİFİKASI ALANLARIN SAYISI GİDEREK ARTIYOR

CK Enerji Akdeniz Elektrik’in YEK-G sertifikası almasına aracılık ettiği müşterilerinin sayısı da giderek artıyor. Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü ile Antalya Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi AŞ’nin elektrik tüketimlerinin yenilenebilir kaynaklardan karşılandığına dair sertifika almalarına destek olan CK Enerji Akdeniz Elektrik; Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ATSO) yıllık 576 MWh, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası’nın yıllık 92 MWh, Antalya Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün de 117 MWh’lik elektriği kapsayan tüm yıllık tüketimlerinin yeşil enerjiden sağlandığını belgeledi.

Ck Enerji Akdeniz Elektrik Genel Müdürü Fahrettin Tunç Atso Başkanı Ali Bahar (Small)

YEK-G SERTİFİKASI NEDİR?

Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti Sistemi olan YEK-G elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiğini belgeleyen bir sistem. Elektrik enerjisi üretiminden kaynaklanan çevresel etkileri en aza indirmek amacıyla yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretimini destekleyen YEK-G sertifikası, kullanılan elektrik miktarı kadar yenilenebilir enerjinin sisteme verildiğini garanti ediyor.

EPİAŞ'ın kendi oluşturduğu blokzincir teknolojisinden yararlanarak üretilen elektriğin üreticiden tüketiciye kadar tüm süreçlerini takip etmek amacıyla tasarlanan sistemde, yenilenebilir enerji tesislerinde (güneş, rüzgâr, hidroelektrik, jeotermal ve biokütle) üretilen her 1 MWh elektrik karşılığında bir sertifika oluşturuluyor.

CK Enerji Akdeniz Elektrik hakkında:

“Her an sizinle” sloganı ile 28 Mayıs 2013 tarihinden itibaren Antalya, Burdur ve Isparta illerini kapsayan Akdeniz bölgesinde görevli tedarik şirketi olarak faaliyetlerine başlayan CK Enerji Akdeniz Elektrik; 1,9 milyonun üzerinde müşteriye hizmet vermektedir. CK Enerji Akdeniz Elektrik, perakende satış şirketi olarak Türkiye’deki tüm serbest tüketicilere ikili anlaşmalar yoluyla, serbest olmayan tüketicilere ise Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından verilen lisans doğrultusunda ulusal tarifeden perakende elektrik satışı yapmaktadır.

Kaynak: CK ENERJİ / BÜLTEN