Antalya’da artan maliyetleri dengelemek amacıyla Otobüsçüler Odası zam talebinde bulundu. Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanlığı (UKOME) Genel Kurul toplantısında Antkart ulaşım zamları konuşuldu. Antalya’da ulaşım esnafının ücretlere zam talebi sonrasında toplanan UKOME Genel Kurulu’nda toplu ulaşım ücretine yüzde 33 zam yapılması kararı alındı.

TAM BİNİŞ 20 TL OLDU

Böylece kent içi ulaşımda yeni ücret tarifesi 15 TL olan tam ücret 20 TL olurken, öğrenci 10 TL, öğretmen ve emekli 19 TL, kredi kartı ise 25 TL olarak belirlendi. Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yasin Arslan, son olarak 2023 yılı Temmuz ayında ulaşım ücretine zam yapıldığını hatırlatarak, "En son geçtiğimiz yıl Temmuz ayında ulaşım ücretine zam yapılmıştı. UKOME’den oransal anlamda değil de tam ücreti 22 TL, emekli ve öğretmen 21 TL, öğrenci ücretinin ise 12 TL, kredi kartı ile binişinde 30 lira olması yönünde talebimiz vardı" dedi. 

Antalya Ulaşım Zam

ANTKART’A ZAM MI GELDİ?

Geçtiğimiz günlerde yapılan Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanlığı (UKOME) toplantısında Otobüsçüler Odası zam talebinde bulundu. Zam talebinin kabul edilmesiyle toplu taşıma ücretleri güncellendi. 

toplu taşıma-3

ANTKART YENİ ZAMLI FİYATLARI NEDİR?

UKOME Genel Kurulu’nda şehir içi ulaşım ücretlerine yüzde 33 oranında zam yapılması kararı alındığını yeni tarifenin ise yürürlüğe gireceği tarihin ilerleyen günlerde duyurulacağını belirten Arslan, "UKOME tam yüzde 33 oranında yapılacak zam sonrası şehir içi toplu ulaşımda tam ücretin 20 TL, emekli ve öğretmen 19 TL, öğrenci 10 TL, kredi kartı ile binişin ise 25 TL olarak uygulanmasını uygun gördü.

Şu anda yeni ücret tarifesinin uygulanacağı tarih konusunda her hangi bir karar alınmadı" ifadelerini kullandı. Kent içi ulaşımda bir otobüsün günlük ortalama 120 litre yakıt tükettiğinin altını çizen Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yasin Arslan, "En son zaman aldığımızda yakın 37 liraydı, şu anda 42 lira civarlarında, bu da günlük 5-6 bin TL civarında değişiyor" şeklinde konuştu.

TAM ANTKART ÜCRETLERİ

Tam Antkart almak için dolum cihazları, kart satış merkezleri veya bayilere gidilebilir.  Bu kartlar kişiye özel değildir. Bu nedenle dolum cihazları ve kart merkezilerinde herhangi bir belge gerekmeden sadece ücret ödeyerek alınabilir. Birden fazla kişinin kullanma olanağı olan kartın ilk kez alınma ücreti 35 TL’dir. Bu ücret ile satın aldıktan sonra içine toplu taşımada kullanmak için para yüklenmesi gerekir.

Antalya Toplu Tasima Ucretine Zam

Tam Antkart’ın diğer versiyonu da kişisel Antkart’tır. Bu kartlarda kişisel bilgiler, isim soy isim ve fotoğraf yer alır. Bu kartı almak için son 6 ay içinde çekilmiş bir fotoğraf ve kimlik gerekmektedir. Kişisel tam kartı ilk kez alınma ücreti de 50 TL’dir.

ANTKART ÖĞRENCİ KARTI ÜCRETLERİ

İndirimli Antkart olan öğrenci kartı MEB ve YÖK kurumlarında aktif kaydı olan öğrencilerin yararlanabileceği bir karttır. Kartı almak için son 1 aya ait resmi öğrenci belgesi gereklidir. Eğer AÖF öğrencisi ise son 1 ay içinde alınmış öğrenci belgesini kart merkezlerine gösterilmesi gerekir.

Antalya Büyükşehir Belediyesi bisiklet severlere müjdeyi verdi… 13 kilometrelik bisiklet yolu geliyor Antalya Büyükşehir Belediyesi bisiklet severlere müjdeyi verdi… 13 kilometrelik bisiklet yolu geliyor

Antalya Toplu Ulasim 6 X N U P Cover.jpg

Aynı zamanda son 6 ay içinde çekilen 1 vesikalık fotoğraf ve kimlik belgesi götürülmesi gerekir. Örgün eğitimde olanlar hariç 29 yaş ve üzeri kişiler öğrenci kartından faydalanamıyor. Kartı ilk kez alacakların 50 TL ödemesi gerekiyor.

ANKART ÖĞRETMEN KARTI ÜCRETLERİ

İndirimli kartlardan bir diğer olan öğretmen kartını almak için kadro ve unvanın yer aldığı resmi öğretmen göre yeri belgesi, 6 ay içinde çekilmiş fotoğraf ve kimlik gerekir. Kartı ilk kez alacakların 50 TL ödemesi gerekiyor. Ardından her vize döneminde de 20 TL vize ödemesi gerekmekte.

Tramvay Antalya Yeni Hat (Small)

ANTKART EMEKLİ KART ÜCRETLERİ

Emekli kartı almak için e-Devlet üzerinden emekli olunduğuna dair belge alınması gerekiyor. Aynı zamanda son 6 ay içinde çekilmiş bir adet fotoğraf ve kimlik belgesi getirilmesi gerekli.  Kartı ilk kez alacaklar 50 TL ödüyor vize dönemleri içi ise 20 TL ödemek gerekiyor.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA