Usta sinema ve tiyatro oyuncusu Fatma Karanfil 72 yaşında hayata veda etti. Aşkı-ı Memnu dizisinde Şayeste rolü ile hafızalara kazınan Karanfil oyunculuk hayatı boyunca onlarca projede yer aldı. Karanfil’in ölümünün ardından hayranları ve yakınları büyük üzüntü yaşadı.
fatma karanfil-1

YOĞUN BAKIMDA YAŞAM SAVAŞINI KAYBETTİ

Bir süredir kanser tedavisi gören Karanfil, hastalığın ilerlemesi nedeniyle yoğun bakımda tedavi ediliyordu.  Kanser teşhisi konulduğu sırada vücudunda farklı organlarda farklı kanser türlerinin teşhis edildi. 4. Evre kanser olan Karanfil yoğun bakımda olduğu Florya Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde yaşam savaşını kaybetti.

Oyuncu Fatma Karanfil Hayatini Kaybetti

Fatma Karanfil’in ölüm haberini Aslı İslamoğlu duyurdu. İslamoğlu şu sözlerle üzüntüsünü dile getirdi:

İbrahim Tatlıses Kaç Yaşında? Kaç Çocuğu Var? Eski Eşleri Kim? İbrahim Tatlıses Kaç Yaşında? Kaç Çocuğu Var? Eski Eşleri Kim?

"Değerli oyuncumuz Fatma Karanfil'i kaybettik. Türk sinema ve tiyatrosunun saygın isimlerinden, çok değerli oyuncumuz Fatma Karanfil'in vefatını derin bir üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız.
Sanat hayatı boyunca pek çok başarılı projede yer alan ve birçok ödüle layık görülen Fatma Karanfil, yalnızca oyunculuğuyla değil, aynı zamanda zarafeti, çalışkanlığı ve insanlığı ile de örnek alınan bir isimdi. Bu acı kaybın derin üzüntüsünü yaşarken, Fatma Karanfil'e Allah'tan rahmet diliyor, başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz. Işığı hiç sönmeyecek, kalplerimizde ve sanat dünyasında daima parlayacaktır. Mekanın cennet olsun, değerli Fatma Karanfil. Tüm Sanat camiasına ve Kamuoyuna duyurulur."

fatma karanfil-3

FATMA KARANFİL KİMDİR?

Ünlü sinema ve tiyatro oyuncusu Fatma Karanfil 1952 yılında Eskişehir’de dünyaya gelmiştir. Tiyatro okulundaki eğitiminin ardından Londra’da tekstil eğitimi alan Karanfil kısa sürede yükselerek Yeşilçam’ın usta isimlerinden biri haline gelmiştir.

fatma karanfil-4

Karanfil 1975 yılında müzisyen Ali Kocatepe ile evlenmiş ardından bir süre sonra boşanmıştır. İkinci evliliği ise 1984 yılında bir iş adamı ile yapmıştır. Ancak bu evlilikte boşanma ile sonuçlanmıştır.

fatma karanfil eşi

1968 yılında Ses Dergisi tarafından yapılan Yüz Güzeli yarışmasında üçüncü seçilen Karanfil’in bu olayın ardından yıldızı parladı. Sinema dünyasına adım atan Karanfil 1968 yılında ilk sinema filmi Kara Battal’ın Acısı ile Yeşilçam dünyasına giriş yaptı. Ardından ara vermeden 2019 yılına kadar çeşitli dizi ve film projelerinde yer aldı. En bilinen filmlerinden biri de Keloğlan Aramızda oldu. Güzelliği ile dikkat çeken Karanfil geniş bir hayran kitlesi topladı. 

fatma karanfil-2

1998 yılında göğüs kanserine yakalanan Karanfil 1 yıl sonra ameliyat olup kanseri yenmiştir. Kanseri atlattığı dönemlerde Karanfil’in maddi durumu iyi olmadığı biliniyor. O dönemlerde cebinde sadece otobüs ücretini karşılayacak parası varken tesadüfen Arap bir yönetmen ile tanışmış ve anneler günü için reklam çekiminde yer alarak büyük miktarda para kazanmıştır. O para ile de Levent’te yer alan evini satın almıştır.

fatma karanfil-5

Oyunculuk sahnelerine tekrar dönen Karanfil birçok dizi ve filmde yer alarak kariyerini sürdürdü.

Fatma Karanfil’in en bilinen filmi Keloğlan Aramızda adlı filmde canlandırdığı Fatma karakteri oldu. Bu rol ile büyük beğeni toplayan Karanfil 2000’lerin başında En Son Babalar Duyar, Kınalı Kar gibi bilinen dizilerde yer aldı.

Fatma Karanfil-6

Karanfil’in günümüze yakın tarihlerde en çok bilinen projesi ise Aşk-ı Memnu dizisi oldu. Aşkı-ı Memnu dizisinde Ziyagil yalısının mutfak ve ev işlerindeki yardımcılarından biri olan Şayeste karakteri ile büyük beğeni topladı.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA