Dünyadaki en güçlü 3'üncü yaş turizmi etkinliği olarak bilinen 'Senioren Reisen İlkbahar Gezileri', her yıl nisan-mayıs yenilenebilir, 5 haftalık periyodlar halinde ve charter uçuşlarla gerçekleştiriliyor. Bir dönemi yaklaşık 6 bin kişiden oluşuyordu. Haftalık tatilin süresi günlük turlar ve geziler oluşur. Bütün dünyanın birlikte seyahat ettiği etkinliklere katılım yüzde 100 gerçekleşiyor.

1994 yılında Muğla'nın Marmaris ilçesine gelen Avusturyalı emekliler, 2002 yılında da Aydın'ın Kuşadası ilçesini ziyaret etti. Senioren Reisen yönetimi, 2025-2026 destinasyonları ayrılmakta olup, Marmaris'i içermektedir. İtalya ve Portekiz'in de günde olduğu süreç boyunca, Marmaris, özellikleri, kültürel zenginliği, konaklama alternatifleri ve 1994'ten gelen memnuniyet ve hayattan yönetimden tam destek alarak seçildi.

İKİ YILLIK SÖZLEŞME İMZALANDI

Avusturalyalı Emekliler (2) (Small)

Senioren Reisen ve Türkiye'deki bir turizm acentesi arasındaki protokol, 7 Haziran günü Marmaris'te imzalandı. İki yılı kapsayan anlaşma ile 2025-2026 nisan-mayıs döneminde yaklaşık 12 bin Avusturyalı emeklinin Marmaris'e gelişi planlandı. 'İlkbahar Buluşmaları'nı 50 yıldır organize eden Avusturya Emekliler Birliği ve Senioren Reisen Direktörü Gerlinde Zehetner, birkaç kez ekip ile birlikte Marmaris'e dağılma ve gerçekleştirilecek turları devam edebildiğini, Marmaris'in doğasını, insanların samimiyetinden ve kültürel zenginliklerden çok etkilendiğini dile getirdi . 30 yıl sonra tekrar marmaris'e gelmelerinin heyecanını yaşayabileceklerini, Avusturyalı emeklilerin marmaris'te çok mutlu olacaklarını öngören Zehetner, bu etkinliğin sadece seyahat etmediğini, Avusturya ve Türkiye arasındaki güçlü tarihi bağların güçlenmesine katkı sağlayabileceğini, Türkiye'ye ve Türk misafirperverliğine güvendiğini belirtti.

'BENİM İÇİN ÇOK ÖZEL BİR İMZA'

Avusturalyalı Emekliler (4) (Small)

Senioren Reisen ile protokol imzalayan tur acentesinin genel müdürü Recep Yavuz, bu imzanın kendisi için tarihi bir an olduğunu söyledi. Recep Yavuz, “Benim için çok değerli bir nostalji. 30 yıl önce ben ve Okan Toprakçı, Avusturyalı emeklilere Marmaris'te yola çıktık. Okan şimdi Avusturya'da Senioren Reisen operasyon müdürü. Onun bu etkinliğinin Türkiye'ye taşınmasındaki emeğine bizzat şahidim. Avusturyalı emeklilerin bir gün tekrar Türkiye'ye geleceklerini hep umut ederek ve nasiplenerek oldu. Bu konuda 120 kişilik, çok yıllık ve günlük bir ekiple başarılı bir etkinlik.

Avusturalyalı Emekliler (7) (Small)

Bu organizasyon dijital olarak çok büyük bir hacim değil, neredeyse sadece İngiliz pazarına yoğunlaşarak, Marmaris'in turizm çeşitliliğine ve bundan sonraki 3'üncü yaş organizasyonlarına ivme kazandıracak. Yıllardır turizmi 12 ay yaymak ve 3'üncü yaş turizmini sürdürmek için çaba harcanıyor ve bu organizasyon çok iyi bir emsal olacak. Senioren Reisen sadece Marmaris'e özel çok güzel bir katalog oluşturulmuş ve emeklilerin programı olan Datça'dan Dalyan'a, Muğla'dan Gökova'ya bölgesi dünyaca bilinen önemli zenginliklerinin kataloga hazırlanması çok güçlü bir tanıtım. Bu broşür sadece üyeler tarafından değil, yaklaşık 500 bin Avusturyalı tarafından da okunuyor" dedi.

MARMARİSLİ TURİZMCİLER ÇOK MEMNUN

Avusturalyalı Emekliler (5) (Small)

Organizasyonun marmaris'te gerçekleşmesinden büyük dinlenmesini Güney yapan Ege Turistik ve İşletmeciler Otelciler Birliği (GETOB) Başkanı Mustafa Deliveli, bu yardımın yüksek sezonda harici olması, kültürel ve doğal güzellikleri içermesinin ve 300 bin Avusturyalı emekliye yönlendirilerek devam edebileceğini çizdi. Bu hamleyle Avusturya pazarında yeni bir ivme yakalayacaklarını umut ettiğini dile getiren Deliveli, “30 yıl önce ağırlaştığımız Avusturyalı emeklilerin yine de Marmaris'i tercih ettiği, Marmaris'in hala özünü koruduğunu ve tercih edilen bir destinasyon gösterdiğini gösterdi" diye konuştu.

‘Pes’ dedirttiren savunma; ‘Su döktüm yeşerdi’ ‘Pes’ dedirttiren savunma; ‘Su döktüm yeşerdi’

BÜYÜK MOTİVASYON OLACAK

Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mutlu Ayhan, bu etkinliğin hem ekonomik, hem de duygusal boyutunun olduğunu belirterek, “Marmaris'teki bu buluşma Marmaris'in uluslararası arenada yetişen büyük katkı sağlayacak. İki yıl üst üste Avusturyalı emeklilerle sezona başlarken Marmaris'e büyük motivasyon olacak" dedi.

BAKANLIK DESTEK VERİYOR

Avusturalyalı Emekliler (6) (Small)

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın da organizasyonuna büyük destek sağlayan Recep Yavuz, Tanıtma Genel Müdür Yardımcıları Onur Gözet ve Nilgün Kılıçaslan'ı konuyla ilgili bilgilendirdiklerini söyledi. Bakanlığın desteğinin büyük memnuniyetle karşılandığını belirten Onur Gözet, bu konuda ne yapılması gerektiğinin hazır olduğunu dile getirdi. Dalaman Havalimanı Operasyon ve Gelirler Direktörü Orçun Songur, organizasyonun Marmaris'e renk katacağını, seyahat ayağını en iyi şekilde kullanarak konaklamaları sorunsuz bir şekilde Marmaris'e ulaşımını sağlayacaklarını belirtti.

Organizasyonda Avusturyalı emeklilerin konaklayacağı otellerin genel müdürleri Mehmet Biçer, Ömer Doğan ve Murat Tugay, bu organizasyonla unutulan bir tatil şeklinin yeniden hatırlanacağını, misafirleri memnun göndererek bu tarz etkinliklerin çoğalmasına ve kalıcı hale getirilmesine çalışmalarını anlattı. Marmaris'in uzun yıllar sonra yeni bir misafir kitlesi ile tanışmasının sevindirici olduğunu söyleyen genel müdürler, etkinliğin Avusturya ticaretinin canlılığının artırılacağını da dile getirdi.

Kaynak: DHA