Antalya’da vatandaşların telefonlarına belediye başkanı çıktı Antalya’da vatandaşların telefonlarına belediye başkanı çıktı

Antalya Büyükşehir Belediyesi uzun süredir uğraştığı hayalini gerçekleştirdi. 1999 yılında İtalya’da kurulan ve 296 şehrin üyesi olduğu Cittaslow (Sakin Şehirler) Ağı’na girebilmek için çaba sarf ediyordu. Son meclisinde ise buraya ödenecek olan 3 bin 500 Euro Üye ücreti için karar çıkarmıştı.

BAŞKAN BÖCEK DUYURDU

Bu konu ile ilgili müjde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’ten geldi. Başkan Böcek sosyal medya hesabından, “Antalya Büyükşehir Belediyesi; çevresel, kültürel ve toplumsal değerlerin korunmasına yönelik yürüttüğü önemli projelerle dünya genelinde 33 ülkeden 291 üye şehri bulunan Cittaslow ağına katılma başarısı gösterdi. Bu üyelik şehrimizin sürdürülebilir gelişimine katkı sağlayacak ve uluslararası iş birliklerimizin artmasına olanak tanıyacak. Bu sayede, Antalya'nın yaşam kalitesinin yükselmesine ve doğa dostu bir şehir olarak tanınmasına da imkan sağlanacak” şeklinde mesaj yayınladı.

Muhittin Bocek Personel (Small)

SAKİN ŞEHİRLER AĞI NEYİ SAĞLAYACAK?

Türkiye’den toplam 25 üyesi bulunan İtalya merkezli oluşum ile ilgili daha önce açıklama yapan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in danışmanı Lokman Atasoy, “Sakin Şehirler Ağı çevre, altyapı, kentsel yaşam kalitesinin artırılması açısından son derece etkili. Bu ağ tarım, turizm gibi yerel ürünlerin desteklenmesi, kültürün yaşatılması gibi konularda; ekonomik, çevresel ve sosyal alanlarda sürdürülebilirlik felsefesini benimsiyor. Antalya Büyükşehir Belediyemiz ve üç ilçemizin bu ağa girmesi noktasında hedefimiz var. Marka şehirler yaratmak adına bu ağda yer almak zorundayız. Turizm sadece fuarlar ile olmuyor. Uluslararası alanda bu ağların büyük katkısı oluyor” demişti.

FİNİKE DAHİL OLMUŞTU

Daha önce Antalya'nın Finike İlçesi 3 yıl süren bir çalışmanın ardından Sakin Şehirler (Cittaslow) Ağı’na dahil olmuştu. Polonya’nın Reszel şehrinde Uluslararası Cittaslow Komite Başkanı Mauro Migliorini, Finike Belediye Başkan Yardımcısı Sıdıka Gökyar Kızılca’ya Cittaslow bayrağı ve sertifikasını vermişti. 

Kaynak: ANTALYA GÜNDEM GAZETESİ / AYFER ŞİMŞEK