Antalya’da 12 Nisan 2024 Cuma günü meydana gelen teleferik kazasında 1 kişi hayatını kaybederken, 7 kişi de yaralanmıştı. Olaydan sonra çıkan ilk bilirkişi raporu sonrası 13 kişi hakkında gözaltı kararı çıkmış, Adalet Sarayı’na bilgi vermesi için çağırılan eski ANET Genel Müdürü Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün de aralarında bulunduğu 5 kişi tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

BAŞKAN KOCAGÖZ İFADE VERMİŞTİ

Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz ifadesinde, "28 Kasım 2023 tarihinde belediye başkanlığına aday adaylığına başvurusu yapmak amacıyla ANET Yönetim Kurulu Başkanlığından ve Genel Müdürlüğünden istifa ettim. 2017 yılı Ağustos ayı ANET A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür olarak 2018 yılı kasım ayında söz konusu görevden ayrıldım. Belediye başkanlığına aday gösterilmeyince 2019 yılı mayıs ayı içerisinde yeniden ANET A.Ş. genel müdür ve yönetim kurulu başkanı olarak atandım” demişti.

Başkan Kocagöz, ifadesini şöyle sürdürmüştü. sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaklaşık 6,5 yıl teleferikle ilgili hiçbir sıkıntı yaşamadık. Kazadan önce yapılan ağır bakım ve yıllık bakımlarla ilgili hiçbir bilgim bulunmamaktadır. Teleferik benden önceki genel müdür döneminde faaliyete alınmıştı. Benim herhangi bir sorumluluğum var ise benim haricimde sorumluluğa gidecek 4 kişi daha bulunmaktadır. Tek sorumlu benmişim gibi gösterildi. Ön bilirkişi raporunda cıvatalarla ilgili hususlar yazmaktadır. Ayrıca bilirkişi raporunun da hatalı olduğunu söylemek isterim. Söz konusu teleferikle ilgili bakımlar ve cıvatalar, direklerin bakımı ve buna benzer tadilat onarımın yapıldığına dair bilgi ve belgeleri avukatım birazdan sunacaktır.

Antalya’nın Yörükleri Kepez’de buluştu Antalya’nın Yörükleri Kepez’de buluştu

Chp Adayi Mesut Kocabas (Small)

Mesut Kocagöz’ün avukatları 16 Nisan 2024 günü dilekçe vermişti. 18 Nisan 2024 günü karar itiraz görüşüldü ve itiraza red verildi. 32. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüşülen dosyada henüz reddedilme gerekçesi bilinmiyor. Bu arada kararın şifayen söylendiği, henüz UYAP’a yüklenmediği öğrenildi.

YENİDEN İTİRAZ EDİLECEK

Öte yandan Kocagöz'ün avukatlarının bilirkişi raporuna yeni deliller eklenerek ikinci kez itiraz hakkı kullanılacağı öğrenildi. Bu kararın Türkiye genelinde bir tartışma konusu oluşturacağına kesin gözüyle bakılıyor.   

Muhabir: AYFER ŞİMŞEK