Mimarlar Odası Antalya Şubesi tarafından yerel seçimlere ilişkin seçim manifestosu basın toplantısı düzenlendi. Tüm Büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylarına gönderilecek manifesto hakkında konuşan Başkan Çerçiler, “Antalya’da aday olan tüm partililerin il başkanlıklarına bu manifestoyu göndererek, Antalya halkının, mimarların neler istediğini bahsetmek istedik. Kişilere sadece kentli oldukları için 5 bin lira vermekle olmuyor bu işler. Belediye başkanımıza şimdiden bu konuyla ilgili 2 ay süre veriyoruz. Bunları bir şekilde çözdük, çözdük, çözmedik, kalp krizi kaçınılmaz” şeklinde konuştu.

Mimarlar Odası Manifesto

ANTALYA İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Antalya’da yaşanan sel felaketi hakkında da konuşan Başkan Çerçiler, “Antalya yoğun yağmur altında kaldı. Çeşitli sel felaketleri oluştu ve oluşmaya devam edecek. Antalya hemen hemen bir ekvator kadar yağış alabilecek. Kent, iklim değişikliğinden dolayı muson yağmurlarına benzer yağmurlara maruz kalacak bir yapıya büründü ve bunun önlemlerin alınması gerekiyor” dedi.

Antalya’da yaşanan trafik sorununa ilişkin Ulaşım Master Planı’na değinen Başkan Çerçiler, “Sürdürülebilir kentsel hareketlilik planı yapılması gerekiyor. Yani bu ulaşım mastır planı içerisinde. Tabii ki başkanlar her seferinde ‘Araç sayısı şu kadar attı, nüfus bu kadar attı; Kalbe giden damarlar yetersiz’ diyor. Bu damarları ya by pass edeceğiz ya da yoğunluğu azaltacağız.

Şehir merkezinde bir tatil köyünü andıran Muratpaşa’nın 7 eşsiz plajı Şehir merkezinde bir tatil köyünü andıran Muratpaşa’nın 7 eşsiz plajı

Bizim hem kolesterolumuz var, hem şekerimiz var hem de damar tıkanıklığımız var. Bunları bir şekilde çözdük, çözdük, çözmedik: Kalp krizi kaçınılmaz oluyor. Antalya'nın şu an içinde bulunduğu durum tam olarak da budur” ifadelerini kullandı.

“SUÇ DUYRUSUNDA BULUNACAĞIZ”

Konyaaltı sahil projesinde, proje esaslarına uyulmadığının vurgusunu yapan Başkan Çerçiler, “Konyaaltı sahil bandı projesine ilişkin de bir önerimiz var. Daha önce bir tur yapmıştık, hep beraber beach parktı O zaman adı. Ama iyi yönetilemedi ve. Bir anda gazinoların, tavernaların olduğu bir sisteme dönüştü. Bundan belli bir süre önce vazgeçildi, yeniden proje yapıldı ama buna uyulmuyor.

Çevrelerinde bağırsaklar oluşturulmaya başlandı. Kentte kötü giden bir şey var. Bu da Konyaaltı sahibi 2 yıl sonra bir önceki sistemin aynısına dönecek. Bunu görüyoruz, söylüyoruz ve bunun için hiçbir şey yapılmıyor. Yeni seçilecek belediye başkanımıza şimdiden bu konuyla ilgili 2 ay süre veriyoruz. 2 ay içerisinde Konyaaltı sahil bandını projesine uygun, oradaki işlevlerine ve ana yönetim planı uygun hale getirmediği takdirde tüm paydaşlarıyla hepsinin hakkında suçluyorsun da bulunacağız” şeklinde konuştu.

Secim Manifestosu

“HALK OYUNU TAHMİNLERE GÖRE KULLANACAK”

Yerel seçimlerde vatandaşlara verilen vaatlerin kimin başkan olarak tercih edileceği noktasında yetersiz kalacağını söyleyen Başkan Çerçiler, manifestoda Antalya’nın sorunlarına ve çözüm önerilerine yer verdiklerini belirterek şu şekilde konuştu;

“Yapılan açıklamalar, her yerde her an karşımıza çıkacak yüzler, binlerce aslı astarı olmayan vaat ve sloganlar halkımızın kimi tercih etmesi gerektiği konusunda çok da iyi ipuçları vermeyecek, halkımız kararsız kalacak, yine oyunu tahminlere göre kullanacaktır.

Bu bağlamda Mimarlar Odası Antalya Şubesi bu yerel yönetim seçimleri döneminde adaylara yapacakları ve programlarıyla ilgili sorular yöneltmek yerine kentimizle ilgili teknik ve bilimsel doğrular doğrultusunda yapılması gerekenlerle ilgili, çeşitli konularda görüşlerini rapor halinde açıklamaktadır.

Yerel Secim-1

Kentlilere tercihleri ve kullanacakları adayların özellikleri açısından beş yıllı programı belli olmayan, kentlileri yurttaş, yerel halk, hemşehri yerine müşteri gibi gören hiçbir adaya oy vermemeleri gerekir. Kişilere sadece kentli oldukları için 5 bin lira vermekle olmuyor bu işler.

Bu manifesto da birçok konuya değindik. Kentsel dönüşümden, yerel yönetimlerde etkin bir denetim sisteminin nasıl olması gerektiği gibi birçok temel konuya değindik. Antalya’da aday olan tüm partililerin il başkanlıklarına bu manifestoyu göndererek, Antalya halkının, mimarların neler istediğini bahsetmek istedik.”

Muhabir: Ayşegül Şahin