Bayram nedeniyle araç ve insan trafiğinin en yoğun şekilde yaşandığı Muğla bölgesinde polis ve jandarma kontrol noktalarında tatilcilere orman yangınlarına karşı uyarıcı ve bilgilendirici broşür dağıtılıyor.

Bayram Yangin Uyari (2)

BROŞÜR VE ŞEKER VERİLDİ

Marmaris Çetibeli Jandarma Kontrol Noktası'nda, Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri tarafından bayram tatili için bölgeye gelen tatilcilere yangın uyarı broşürleri verildi. Orman ekipleri broşürlerin yanında şeker ve kolonya ikramında da bulundu. Orman yangınlarına karşı uyarıcı ve bilgilendirici içerikli broşürler polis kontrol noktalarında görevli personeller tarafından dağıtılıyor. İki farklı içerikte hazırlanan broşürlerin ön tarafında,

Bayram Yangin Uyari (3)

Turizmin merkezi Kuşadası’nda utanç veren davranış… Belediye başkanından sert çıkış Turizmin merkezi Kuşadası’nda utanç veren davranış… Belediye başkanından sert çıkış

'Mangal, semaver ve kamp ateşimizi müsaade edilen yerlerde yakalım. Ormanlarımızı yangınlardan koruyalım', 'Semaver keyfiniz kederimiz olmasın', 'Ormanlarda izin verilen ve ocak yeri olarak belirlenen yerler dışında ateş yakmak yasaktır' açıklaması yer aldı.

Bayram Yangin Uyari (4)

DİKKAT EDİLECEK HUSUSLARIN ALTI ÇİZİLDİ

Her iki broşürün arka kısmında ise ormanda dikkat edilecek hususlar görseller eşliğinde sıralandı. Bu kısımda ormanda ateş yakılmaması, doğaya cam şişe-bardak atılmaması, sönmemiş sigara izmariti atılmaması, rüzgarlı ve kuru günlerde kesinlikle ateş yakılmaması konularında uyarılara yer verildi.

Bayram Yangin Uyari (5)

Broşürde son olarak kurallara uyulmaması halinde uygulanacak yaptırımlar ve cezalar ayrıntılı şekilde yer aldı.

Kaynak: DHA