Birçok tüketicinin beyaz çekirdek bulamamasının ardından beyaz çekirdek hakkında araştırmalar yapmasına neden oldu. Beyaz çekirdeğin bulunamamasının ardından piyasadan çekildiği ortaya çıktı. Beyaz çekirdeğin artık satılmamasının altında birden fazla etken bulunuyor. Peki beyaz çekirdek neden artık satılmıyor? Beyaz çekirdek neden piyasadan çekildi?

BEYAZ AY ÇEKİRDEK NEDEN ARTIK SATILMIYOR?

Beyaz çekirdeğin artık satılmamasının birçok nedeni var. Bunlardan başlıcaları verim, maliyet ve ithal çekirdeklerdir.

Beyaz Cekirdek (Small)

Verim: Siyah çekirdeğin beyaz çekirdeğe oranlara daha fazla verim sağlaması siyah çekirdek üretimine yoğunluğun daha fazla olmasına neden oldu. Bu nedenle üreticiler beyaz çekirdek üretmeyi bırakarak siyah çekirdek üretimine yöneldi.

Maliyet: Siyah çekirdek üretiminin beyaz çekirdeğe göre daha az maliyet istemesi üreticilerin siyah çekirdeğe yönelmesine neden oldu.

Çin’den ithal: Son zamanlarda Çin’den ithal edilen siyah çekirdeklerin daha ucuz olması, beyaz çekirdeğin pazar payına olumsuz yönde bir etkisi oldu.

Lezzet: Siyah çekirdeğin beyaz çekirdeğe oranla daha lezzetli olması tüketicilerin siyah çekirdeğe yönelmesine neden oluyor.

Alışkanlık: Türkiye genelinde uzun yıllardır bulunan siyah çekirdek, tüketicilerin bildiği ürünü almasına neden oluyor. Beyaz çekirdeğin siyah çekirdeğe kıyasla daha kısa süredir piyasada olması tüketicilerin uzun yıllardır bildiği siyah çekirdeği tüketmesine neden oluyor.

Beyaz Cekirdek Piyasadan Kalkti Mi (Small)

BEYAZ ÇEKİRDEK GERİ Mİ DÖNÜYOR?

Beyaz çekirdek hakkında geri dönüş için umut verici birçok gelişme yaşanıyor. Beyaz çekirdeğin piyasadan kalkması birçok kişinin hüsrana uğramasına neden olmuştu. Peki beyaz çekirdek geri mi dönüyor?

Altın Petek Ödülleri'nde İnovasyon Ödülü Samancı'nın Altın Petek Ödülleri'nde İnovasyon Ödülü Samancı'nın

Bazı girişimciler: Bazı girişimciler beyaz çekirdeğin yeniden adını duyurabilmesi için çalışmalar yürütüyor. Beyaz çekirdeğin yeniden üretilmeye başlaması için yeni üretim teknikleri ve pazarlama stratejileri geliştirerek tüketicilerin tüketimine sunmaya hazırlanıyor.

Artan bilinç: Beyaz çekirdeğin faydaları ve lezzetinin tüketiciler tarafından öğrenilmesi, beyaz çekirdeğe olan yönelmeyi arttırmaya başladı.

Beyaz Ay Cekirdegi (Small)

BEYAZ ÇEKİRDE NEREDEN BULUNUR?

İnternet: Beyaz çekirdek tercih eden tüketiciler için bazı platformlar online üzerinden bu çekirdeğin satışını gerçekleştiriyor.

Özel üreticiler: Bazı üreticiler, beyaz çekirdek üretimine devam ediyor. Beyaz çekirdek tüketmek isteyenler internet üzerinden veya yerel pazarlardan bu üreticileri kolaylıkla bulabilir.

Yurtdışı: Beyaz çekirdek, yurtdışında bulunan bazı ülkelerde daha fazla yaygın. Beyaz çekirdek severler, bu ülkelerden beyaz çekirdek ithal edebilir.

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN