Antalya’daki esnaf içini vekile döktü… Gelen turistin parası yok Antalya’daki esnaf içini vekile döktü… Gelen turistin parası yok

Genç Memur Sen’in, tüm ülke gençlerine yönelik organize ettiği, temelinde öğretmen, öğrenci ve kitabın olduğu Türkiye geneli resmî/özel ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilere yönelik olarak kompozisyon ve kitap okuma kategorisinde gerçekleştirilen ‘Bir Bilenle Bilge Nesil’ isimli yarışmanın ödül töreni Antalya Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Törene edebiyat dünyamızın önemli isimlerinden Şair ve yazar Prof.Dr. Nurullah Genç, Memur-Sen Antalya Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Eyüp Bülent Miran, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Necip Dal, Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürü Kenan Yavuz, Şube Müdürleri, okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Bi̇r Bi̇lenle Bi̇lge Nesi̇l (1) (Small)

ASIMIN NESLİNE GÜÇLÜ BİR MOTİVASYON

Program İstiklal Marşının okunmasının ardından Ümran Kur’an Kursu Öğreticisi ve Balbey Camii İmam Hatibi Çapan Altındal Kur’an tilaveti ile başladı.  Kur’an tilavetinin ardından açılış konuşmasını Memur-Sen Antalya Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Eyüp Bülent Miran yaptı.  Başkan Miran açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “7 yıl önce hayata geçen ve Milli Eğitim Bakanlığımızla yapılan protokol çerçevesinde yürütülen Bir Bilenle Bilge Nesil projesi kapsamında son 7 yılda 1 milyon 680 bin kitap okunmuş ve yaklaşık 900 bin kompozisyon yazılmıştır. Yarının Türkiye’sini omuzlarında taşıyacak olan asımın nesline güçlü bir motivasyon olacağına inandığımız bir bilenle bilge nesil projesinin amacı; okuyan, araştıran, eleştirel düşünen, öz güveni yüksek, sanata ve bilime ilgili, ahlaklı, bir gençlik yetiştirmektir. Üstad Mehmet Akif inanın da dediği gibi: ‘‘gençler, umudumuz sizlersiniz, varlığımızın her hücresi size bağlanan umudun, size olan ihtiyacın en canhıraş feryadı içindedir” diye konuştu.

Bi̇r Bi̇lenle Bi̇lge Nesi̇l (3) (Small)

GUGUK KUŞU ÖRNEĞİ

Başkan Miran’dan sonra şair ve yazar Prof. Dr. Nurullah Genç ‘başarı bedel ister’ temalı konuşma yaptı. Batı medeniyetini Guguk kuşuna benzeten Genç, “Batı medeniyeti bir Guguk Kuşu’dur. Guguk Kuşu yuva yapmaz. Güzel bir yuva görürse oraya bir yumurta bırakır. Guguk Kuşu’nun yavrusu da 12 günde doğar ve yuvayı tahrip eder. İnsanlar Guguk Kuşu gibi olamaz çünkü Allah bize akıl vermiş Batı medeniyeti Guguk Kuşu medeniyetidir. O yüzden uyanık olmalıyız. Guguk Kuşu anlayışlıları fark etmeliyiz” dedi.

‘İSRAİL DEMEK SAPIKLIK DEMEKTİR’

Bi̇r Bi̇lenle Bi̇lge Nesi̇l (5) (Small)

Orta Doğu’nun Amerika’nın menfaat pazarı olduğunu belirten Nurullah Genç, Gazze’ye yapılan zulme işaret etti. Genç bu konuda şunları söyledi: “Umurunda mı sanıyorsunuz orada ölen çocuklar Biden’ın. Merhamet her kalbe nasip olmayacak masumiyetin adıdır diyor İbn-i Haldun. İsrail demek sapıklık demektir ve tüm dünya İsrail’in sapıklığını seyrediyor. Biz insanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışının temsilcileriyiz. Biz gönüller sultanı bir milletin evladıyız. Bu dünyanın bizim milletimize ihtiyacı var. Daha adil bir dünya mümkün demek bu dünyanın ihtiyacıdır.” diye konuştu.

Nurullah Genç’e günün anısına Başkan Eyüp Bülent Miran tarafından çiçek takdim edildi. Programın sonunda Nurullah Genç, sevenlerinin kitaplarını imzaladı ve onlarla günün anısına fotoğraf çektirdi.

ÖDÜL ALANLAR

Bi̇r Bi̇lenle Bi̇lge Nesi̇l (7) (Small)

Ferhat Özbadem adlı yazara ait Malcolm X adlı kitabın kompozisyon dalında ödül sıralamasında birinciliği ‘’Dava ve Özgürlük’’ isimli kompozisyonuyla Kepez Prof. Dr. Raşit Küçük Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Hümeyra Yıldız kazandı. İkinciliği ‘’Su’ suyoruz’’ adlı kompozisyonuyla Gazipaşa Anadolu Lisesi’nden Kübra Yıldırım, ‘‘Malcolm X Portresi’’ adlı kompozisyonla, Döşemealtı Erünal Sosyal Bilimler Lisesi’nden Sümeyye Gündoğdu da üçüncülüğü kazandı.

"Gün Olur Asra Bedel" adlı kitabın kompozisyon yarışmasında ‘’Acının ve Umudun Bozkırı’’ isimli kompozisyonuyla Kumluca Gül- Çetin Kaur Anadolu Lisesi’nden Gayenur Yalçın birincilik ödülüne layık görüldü. ‘’Bozkırın Mirasını Taşımak’’ başlıklı kompozisyonuyla Kepez Çağlayan Lisesi’nden Elif Sena Durmaz ikincilik ödülünü aldı. ‘‘Toplumsal Değerlere Sahip Çıkmak’’ adlı kompozisyonuyla, Kepez Antalya Bilim Sanat Merkezi’nden Mehmet Emre Uyanık da üçüncülük kazandı.

Bi̇r Bi̇lenle Bi̇lge Nesi̇l (6) (Small)

Sadettin Ökten’in "İçimde AVM Var’’ adlı eserinin kompozisyon yarışmasında birinciliği ‘’Şehir ve Medeniyet Tasavvuru’’ adlı kompozisyonuyla Kepez Metin Çiviler Anadolu Lisesi’nden Efnen Büyükkol elde etti.  ‘’Medeniyetin Köleleştirdiği İnsan’’ başlıklı kompozisyonuyla Kumluca Sosyal Bilimler Lisesi’nden Zeynep Yılmaz ikinci, “Ele geçirilen toplum’’ adlı kompozisyonu ile Döşemealtı Erünal Sosyal Bilimler Lisesi’nden Sümeyye Gündoğdu üçüncü oldu.

Bi̇r Bi̇lenle Bi̇lge Nesi̇l (8) (Small)

Nazan Bekiroğlu’nun "Yusuf ile Züleyha’’ adlı eserin kompozisyon yarışmasında ‘’Sabrın sonu’’ başlıklı kompozisyonuyla Kepez Çağlayan Anadolu Lisesinden Müge Taci birincilik ödülüne layık görüldü. ‘’Rüyadan umuda’’ adlı kompozisyonuyla Finike Gıyasettin keyhüsrev Anadolu lisesinden Yaren Altınok ikincilik ödülünü aldı. Üçüncülüğe ise Kumluca Gül Çetin Kaur Anadolu Lisesinden ‘’Güzelliğin ve sabrın imtihanı’’ adlı kompozisyonuyla Gamze Akman layık görüldü.

Kaynak: GENÇ MEMUR SEN BÜLTEN