Antalya’nın en önemli Pazar yerleri arasında yer alan zaman zaman turistlerin de alış veriş yaptığı Fener Pazar Yeri’nin çatısı yıkılıyor. Planda Pazar yeri olarak görülen ancak 28 metrekaresi vatandaşta olduğu için iskan alınamayan Pazar yerinin 27 Haziran 2024 günü yıkımına başlanacak.

Headline-4

Pazar yeri daha önceki Antalya Semt Pazarcılar Odası Başkanı İsmail Öz döneminde SS Fener Pazarcılar Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi tarafından yapılmıştı. O dönem esnafı üye yapan kooperatif, İmar Planı’nda Pazar yeri olarak belirlenen alana üyelerinden para toplayarak Pazar yeri yaparak üzerini kapattı. Yazın aşırı güneşle, kışın ise yağışla mağdur olan esnaf, para toplayarak pazarın üzerini kapatmış oldu.

Ancak bu alanda 28 metrekare yeri olan kişi alanda Pazar yeri açılmasından dolayı kamulaştırmasız el atma davası açtı. Dava devam ettiği için de buraya iskan verilemedi. Daha sonra Antalya Semt Pazarcılar Odası yönetimi değişti ve Metin Bucak odanın başkanı oldu. Oda başkanı olduktan sonra Bucak, iskansız Pazar yerinin yıkılması için savcılığa suç duyurunda bulundu.

SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Muratpaşa Fener Pazarı (4) (Small)

Normal şartlarda üyelerinin mağdur olmaması için belediyeye ricası olması beklenen Metin Bucak, Cumhuriyet Savcılığı’na Muratpaşa Belediyesi görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Bu suç duyurusu ile şok alan Muratpaşa Belediyesi yıkımı gerçekleştirmesi için SS Fener Pazarcılar Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi’ne yıkım tebligatını ulaştırdı.

YIKIM YAPILACAK

Antalya’nın önemli pazarları arasında yer alan Pazar yerinde yıkım işi 27 Haziran 2024 günü başlayacak. Kooperatif yöneticileri karara çok üzüldüklerini belirterek, “Tebligat geldi ve yapacak bir şey yok. Maalesef pazarcılarımızın parası ile yapılan Pazar yıkılacak” dediler.

Muratpaşa Fener Pazarı (9) (Small)

HEM ŞİKAYET HEM PROTOKOL

Bu arada Antalya Semt Pazarcılar Odası Başkanı Metin Bucak dava açtığı Muratpaşa Belediyesi ile geçtiğimiz günlerde 4 kapalı Pazaryerinin yapımı için protokol yaptı. Yani Bucak Muratpaşa’ya bir yandan Pazar yapmak için protokol yaparken, diğer taraftan da Muratpaşa Belediyesi’ne ait Pazar yerini yıktırıyor.

UYSAL AĞABEYİNİ SPOR KULÜBÜNE ALMIŞTI

Antalya Da Seyyardan 17 Bin 500 E Satilik Kaldirim 7 V H Au

Bu arada Metin Bucak’ın ağabeyi Turgut Bucak yerel seçimlerde İYİ Parti Belediye Başkanlığı’ndan çekilerek Ümit Uysal’ı desteklemiş, seçimden sonra da Muratpaşaa Belediyespor’un yöneticisi olmuştu.

Turizmin başkenti Kemer’in kardeş sayısı artıyor… İşte Kemer’in ikizleri Turizmin başkenti Kemer’in kardeş sayısı artıyor… İşte Kemer’in ikizleri

ESKİ BAŞKANDAN PAYLAŞIM

Bu arada Antalya Semt Pazarcılar Odası eski Başkanı İsmail Öz’de paylaşımlarda bulunarak, “Fener pazarı orada tezgah açan pazarcının kendi parası ile mülkiyetini kendisinin ortağı olduğu hissedar olduğu kooperatif üzerine tapusu olan arsa ile ilgili belediye yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunuyor. Daha sonra da pazara gidip pazarın tapusunu pazarcılar odasına verirsen "suç duyurusunu" geri çekeceğim diye imza toplaması pazarcının aklı ile bir kez daha dalga geçtiğinin delilidir. Çünkü, bu saatten sonra istediğin kadar dilekçeni geri çek, soruşturma devam eder. Çünkü dilekçe kamu davasına dönüşür.

Muratpaşa Fener Pazarı (5) (Small)

Ve pazar belediye yetkilileri hapis cezası almamak için pazarı yıkmak zorunda kalırlar. Belediye pazarcının hakkını savunuyor, ama ne yazık ki pazarcının hakkını savunması ve çözüm bulması gereken oda yetkilileri pazarın tapusunu odaya verin sevdasındalar” dedi.

Kaynak: ANTALYA GÜNDEM GAZETESİ / SERCAN AYTIŞ