Ülke genelinde CHP yeni aldığı belediyelerin mali durumunu belirten brandaları belediye binalarına asarak halkı bilgilendirmişlerdi. Hatta Antalya’nın CHP’li Döşemealtı Belediye Başkanı Menderes Dal, hızını alamamış CHP’den alığı borç listesini branda olarak asmıştı. Antalya’nın Korkuteli İlçesi’nde ise MHP’den aday gösterilmeyen eski Başkan Niyazi Ömer İşlek, yeni Başkan Saniye Caran’dan kendi dönemine ait borç listesini asmasını istedi. İşlek Caran’a bu listeyi asması için 10 Mayıs 2024 gününe kadar süre verdi.

Baskan Kaza 2307

Borçlar ile ilgili yeni yönetim tarafından yapılan açıklamalara sosyal medya üzerinden isyan eden eski Başkan Ömer İşlek, “15 Mart 2023 tarihi itibarıyla belgeleriyle şirket, belediye, resmi, gayri resmi, faturalı, cari, vergi, SGK ne kadar borç varsa çıkartarak açıklama yaptım. 15 Mart'ta bu belediyenin borcunun o gün itibariyle 358 milyon lira olduğunu söyledim. Tabii ondan sonra da bir 15 günlük dönem var. Olsun 3-5 milyon daha eklensin” dedi.

DEMİRBAŞLARIN FİYATLARINA BAKSINLAR

Eski Başkan İşlek, sözlerine şöyle devam etti:

“Tabii ben burada bir şey daha yaptım. Ben belediyenin alacakları 50-55 milyon alacağından da bahsetmemiştim. Ona da düşmedim. Yani 50-55 milyon lira da alacağı var. Bunu da söylememiştim. Tabii o anki şirketin borcu 14 milyon liraya yakın cari borç, üstü SGK vergi borcu. 14 milyon lira borcu vardı ama şirketin 15 Mart itibariyle, mesela seyir parkta, kapalı hayvan pazarında, düğün salonlarında yani şu anda sayamayacağım, 10-12 tane işletmeye alınan demirbaşların fiyatlarından da bahsetmemiştim. Hani örnek vereyim şimdi seyir parkın içerisindeki restoranı 4-5 milyon liraya yaptırabilir mi? O, şirketin üstünde demirbaş. Sonuçta o parayı harcamış ama buna rağmen 14 milyon lira cari borcu olan bir şirket.”

Korkuteli Genel

Hem susuz yetişiyor hem eko turizme büyük katkı sağlıyor Hem susuz yetişiyor hem eko turizme büyük katkı sağlıyor

Belediyenin toplam borcunun 358 milyon lira olduğunu yineleyen İşlek, “Yeni kişiler göreve geldi, bekledim. 37 gündür bekliyorum. Şimdi istirham ediyorum. Dijital baskı parasını da ben ödeyeceğim cebimden. Şu belediyenin üstüne, Korkuteli Belediyesi'ne rica ediyorum. Belediyenin 1 Nisan itibariyle, yani benim görevimin bittiği an itibariyle, ne kadar borcu olduğunu assınlar. Ben bu caddelerde dolaşıyorum, ben keyifle dolaşıyorum, anlamak için dolaşıyorum. Yani çıkartırsınız, asarsınız. Burası bakkal dükkanı değil, devletin dairesi. Bilgisayarın tuşuna bastığınız anda mizanları alabiliyorsunuz. Şirketin de bilgisayarına basınca mizanları alıyorsunuz. Telefonu açarsınız birimlere, faturası girmemiş olanlar var mı yok mu? Bunu da öğrenirsiniz. Bunu asarsınız” dedi.

ARASTADA TARTIŞMA KONUSU

Korkuteli Belediye Binasi

Korkuteli belediyesi tarafından yapılan Arasta Projesi ile ilgili de açıklamalarda bulunan eski başkan İşlek, “Yok Arasta şöyleydi, arasta böyleydi. Dükkan var mıydı? Yok 40’a 60 mı verildi? Verilmedi mi? Ya inanmıyorsanız Sayıştay da buraya geldi, denetimleri yaptı. Çıkartırsınız dosyaları, bak dükkanlar orada duruyor mandalina portakal satmıyoruz. Koca bina, oradaki dükkan sayısı belli. Müteahhitti belli. Hak sahiplerine verilenler belli. Sayarsınız dükkanları, 1, 2, 3, 4, 5, şu blokta sözleşmede de yazıyor. Sözleşmeyi de açın, anlatın, görüşün ama vebal almayın kardeşim” dedi.

İMZAYI YENİ GELEN YÖNETİME BIRAKMIŞ

Ömer Niyazi İşlek sözlerini şöyle sürdürdü:

194471

“Buradan tekrar söylüyorum, kimse benim babamın oğlu değil. Akıllı olan bir adam şunu düşünür, sevgili Korkuteliler, neyi düşünür biliyor musunuz? Şimdi bu müteahhit ayın 22'sinde benden tadilat ruhsatı istemiş, iskan istemiş, seçime 8 gün kala yetkim olmasına rağmen tadilat ruhsatını bile imzalattırmadım. Ne kendime ne başkan vekilime imzalattım. Niye biliyor musunuz? ya demesinler ki bak giderayak iskanını imzaladı, tadilat projesini imzaladı, onu yaptı bunu yaptı dedim ki arkadaşlar hayır yeni gelen yönetim kendisi gitsin baksın eksik gedik varsa müteahhitle görüşsün yapsın.”

Muhabir: ayfer şimşek