İstanbul'da bir lisenin okul müdürü olan İbrahim Oktugan'ın, okuldan atılan bir öğrenci tarafından öldürülmesinin ardından tüm Türkiye ayağa kalkmıştı. Yaşanan olayı protesto amacıyla yarın (10.05.2024) Türkiye genelinde öğretmenler ders işlemeyecek.

Alınan kararın ardından öğrenciler ve veliler yarın okul olacak mı? öğrenciler okula gidecek mi? sorularının cevabını araştırmaya başladı. Milyonlarca öğrenci ve velinin merak ettiği soruların cevabını ise Milli Eğitim Bakanlığı açıkladı.

Egitim Eylem (Small)

YARIN OKULLAR TATİL Mİ?

Eğitim sendikaları, İstanbul’da Eyüpsultan Final Akademi Anadolu Lisesi Müdürü İbrahim Oktugan’ın 5 ay önce okuldan uzaklaştırma cezası alan öğrencisinin, silahlı saldırısı sonucu öldürülmesini protesto ediyor. Protesto kapsamında öğretmenler yarın Türkiye genelinde okullarda bir gün görev yapmayacaklarını açıkladı. Birçok sendika da bu konuda çağrı yapmaya devam ediyor.

Yarın Türkiye genelinde öğretmenlerin büyük çoğunluğu derslere katılmayacakken, bazı öğretmenlerin okullarda kalıp idarenin devam etmesini sağlaması bekleniyor.

Mersin’in o ilçesi bayramda ışıldayacak… Bayramda oluşabilecek çöp sorunu için çalışacaklar Mersin’in o ilçesi bayramda ışıldayacak… Bayramda oluşabilecek çöp sorunu için çalışacaklar

1 Mayis Okullar Tatil Mi 2024 1 Mayis Ta Okullar 17251641 4379 Amp Kopyası

TÜRKİYE GENELİNDE EYLEM OLACAK

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, okulların yarın için tatil edilmeyeceği, eğitime devam edileceği bildirilirken, bu çağrıların sendikalı öğretmenleri kapsadığı belirtildi. Gerçekleşen acı verici olayı protesto eden Türk Eğitim-Sen, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "9 Mayıs Perşembe günü ilk derse girmeme kararı aldık. Ayrıca okullarımızda hafta sonuna kadar siyah kokart veya kurdele ile derslere gireceğiz" ifadelerine yer verdi. Türk Eğitim-Sen 2019 yılında hazırladığı, eğitim çalışanlarının maruz kaldığı şiddeti önlemek için gerekli tedbirlerin alınması ve failler hakkında caydırıcı cezalar getirilmesi hakkında düzenlemenin artık hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Muhabir: SİBEL YEŞİL