Antalya'nın Kumluca ilçesinde 150 yıllık Hıdırellez töreni sürdürüldü. İlçeye bağlı Erentepe Mahallesi halkın mahallenin su ihtiyacını karşılayan Başgöz su kaynağında bir araya gelerek 150 yıllık Hıdırellez töreninde mevlit okutularak, yemek ikramında bulunuyordu.

150 Yıllık Gelenek (3)

Denizli'de 13 Haziran su kesintisi olan ilçeler. Su kesintisi olan ilçelerin tam listesi Denizli'de 13 Haziran su kesintisi olan ilçeler. Su kesintisi olan ilçelerin tam listesi

Etkinliğe daire amirleri, mahalle muhtarları ve katılanlar katıldı. Etkinlik müftülüğüne bağlı imam hatipler tarafından okunan mevlit ve ilahilerle başladı. Ayrıca Kumluca Müftüsü Bedir Aydın kısa bir konuşma yaptı. Müftü Bedir Aydın daha sonra yağmur duasını okudu. İbadetlerin ardından yemek ikramı yapıldı.

150 Yıllık Gelenek (2)

Erentepe Mahalle Muhtarı Levent Önal, "Bu gelenek 150 yıllıktır. Eskiden mahalle halkı her yıl mayıs ayında su kaynağımızın başında bulunuyor. Burada namaz kılar, kurak yıllarda yağmur duası yapar, yemek yemekten sonra dağılır. Mahallenin oluştuğu olay mahallemizden ilçemize yaydık. Yaklaşık 15 harften beri tüm ilçeyi yemeğimize davet ettik" dedi.

Kaynak: DHA