Mersin’de bilim kampı… Yeni fikirler burada konuşuldu Mersin’de bilim kampı… Yeni fikirler burada konuşuldu

Antalya’nın Gazipaşa İlçesi’nde MYO’da açılan Tropik Yetiştiriciliği Programı dolayısıyla kurulan tıbbi ve aromatik bitki bahçesinde BATEM’in yetiştirdiği çeşitli fideler dikildi. Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) ile Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (BATEM) arasında imzalanan protokol kapsamında Gazipaşa Mustafa Rahmi Büyükballı Meslek Yüksekokulu'nda tıbbi ve aromatik bitki bahçesi kuruldu. BATEM tarafından yetiştirilen adaçayı, dağ çayı, İzmir kekiği, sarı kantaron, ekinezya, lavanta ve biberiye fideleri Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Akın, BATEM Eğitim ve Yayım sorumlusu Doç. Dr. Köksal Aydinşakir, Yüksekokul Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Kahyaoğlu'nun katıldığı etkinlikte öğrenciler tarafından uygulama bahçesine dikildi.

Aw196180 04 (Small)

UYGULAMA BAHÇESİNE FİDE DİKİLDİ

Gazipaşa Mustafa Rahmi Büyükballı Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Kahyaoğlu, tıbbi ve aromatik bitki bahçesi hakkında bilgiler verdi. Mehmet Kahyaoğlu, şu sözlere yer verdi:

“Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) ile Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (BATEM) arasında imzalanan protokol kapsamında Yüksekokulumuzun bahçesine tıbbi ve aromatik bitki bahçesi kurduk. BATEM tarafından yetiştirilen birbirinden çeşit fideleri ise uygulama bahçemize diktik. Son yıllarda gittikçe önem kazanan tıbbi ve aromatik bitkilere olan talep tıp ve sağlık alanında sentetik yolla elde edilen etkin maddelere göre çok yönlü etkiye sahip olması ve yan etkilerinin bulunmaması nedeniyle artış göstermektedir.

Aw196180 01 (Small)

Bu ürünlerin üretiminde ve işlenmesinde belirli miktar ve kalitede olması, sürdürülebilir şekilde ilerlemesi ve pazar potansiyelinin ortaya çıkartılması önem arz etmektedir. Bu amaçla yüksekokulumuza kurulan uygulama bahçesiyle birlikte Tıbbi ve Aromatik Bitki Programı öğrencilerine teorik derslerde aldığı bilgiyi deneysel hale dönüştürerek tarımsal bilgi kazandırılması hedeflenmektedir.”

Kaynak: İHA