Antalya’nın Manavgat İlçesi’nde 28 Temmuz 2021 tarihinde başlayan yangın, Türkiye’nin en büyük yangını olarak kayıtlara geçmişti. Yangından bir gün sonra Akseki’de çıkan rüzgarla birlikte Gündoğmuş, İbradı, Alanya ilçelerine sıçrayan yangın günlerce süren çalışmaların ardından güçlükle söndürülmüştü. Birçok ilçeye sıçrayan yangında 60 bin hektarlık alan yanmıştı. 7 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan yangında çok sayıda canlı ise ölmüştü. Yangının ardından bölgede rehabilitasyon çalışmaları başlatıldı. Geçtiğimiz yıl ise Antalya’da küçüklü büyüklü birçok yangın meydana gelmişti. Tüm bu yangınların ardından Antalya’nın yangınlara hazır olup, olmadığı merak konusu oldu.

Manavgattaki Buyuk Yangin (Small)

ANTALYA’DA YILIN İLK YANGINI

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte Antalya’da yılın ilk yangını meydana geldi. Antalya’nın Konyaaltı İlçesi Gökdere Mahallesi’nde meydana gelen yangın ise büyük korku yarattı. İhbar üzerine bölgeye çok sayıda ekip, 1 adet helikopter, 4 arazöz, 1 adet ilk müdahale aracı sevk edildi. 2 saatlik müdahalenin ardından yangın kontrol altına alındı. Yangında ise 2 dönümlük bir arazinin zarar gördüğü açıklandı.

Antalya Yangina Hazirmi (Small)

“YANGINLAR İÇİN ÖNLEMLER ŞİMDİDEN ALINMALI”

Konuya ilişkin konuşan CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Manavgat yangınının Türkiye’deki en büyük yangın olduğunu dile getiren CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, “2021 yılında Manavgat yangınları diye de ifade edilen Manavgat, Akseki, Alanya, Gündoğmuş ve İbradı ilçeleri Türkiye’nin son yıllarında meydana gelen en büyük yangını yaşadı.  Bu yangın günlerce sürdü. Antalya’daki yangın sürecinde biz işin en başından sonuna kadar yangın bölgesinde yer aldık. O tarihte vatandaşlarımıza destek olmaya çalıştık. Bu arada yangınla mücadele sürecine dahil olmaya çalıştık. Türkiye’nin gerçekten çok büyük zararlarından bir tanesine yol açan yangınına şahit olduk. Manavgat yangınında gördük ki yangınla mücadelede gerekli tedbirlerin, önlemlerin alınmadığını yaşayarak gördük. Havadan yapılan müdahaleler konusunda çok başarılı olunamadı” dedi.

Cavit Ari Yangin (Small)

“YANGINLARDAN DERS ÇIKARILMALI”

Manavgat yangını sırasında oluşan polemiklerden söz eden Cavit Arı, “Türk Hava Kurumu’na ait uçakların kullanılmayışından dolayı polemikler yaşandı. Karadan müdahale eden orman işçileri, itfaiye ekipleri, gönüllüler, AFAD çalışanları kazma ve küreklerle ellerinden geleni yaptılar. Ancak Manavgat yangınında asıl konu havadan müdahalede gecikmeler yaşandı. Bunlarda yangının uzun sürmesine ve daha fazla alanın zarar görmesine neden oldu. Bu yaşanmışlıklardan yola çıkarak bakanlığın ve Orman Bölge Müdürlüğü’nün gerekli önlemleri tamda bugünlere kalmadan alması gerekiyor. 2021 yılında meydana gelen olumsuzluklardan ders çıkarılmıştır ve buna göre önlemler alınmıştır diye umut ediyorum” sözlerine yer verdi.

Manavgat Yangin (Small)

“ALINMAYAN ÖNLEMLERDEN İKTİDAR SORUMLUDUR”

Bu seneki yaz aylarının daha sıcak geçecek olmasından dolayı yangınların kaçınılmaz olduğunu söyleyen Arı, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Türk Hava Kurumu’na ait olan uçakların yangın söndürmede daha etkili olduğunu biliyoruz. O uçaklar geçen yıl yeniden kiralandı. Sürece etki edecek kadar yeterli ekipmanlarla havadan ve karadan müdahale etmeye yarayacak tüm hazırlıkların yapıldığını umut ediyoruz. Çünkü özellikle bu yazın daha sıcak geçeceğine dair birtakım veriler var. Bu verilerle beraber yaz aylarının daha sıcak geçeceğini düşünürsek yangınla mücadelenin çok daha büyük önem taşıdığını söyleyebilirim.

Antalya’nın tarihi bölgesinde kazılar başlayacak… Antalya’da tarih gün yüzünü çıkıyor Antalya’nın tarihi bölgesinde kazılar başlayacak… Antalya’da tarih gün yüzünü çıkıyor

Antalya Manavgat Taki Yangin (Small)

“FELAKETLER KAÇINILMAZ OLABİLİR”

Yangınla mücadelenin gerekli şekilde ve ders çıkartılarak ve olması gerektiği gibi hazırlıkların yapıldığını umut ediyorum. Yoksa bu yazın daha sıcak geçeceğini düşünürsek daha büyük felaketlerin yaşanması kaçınılmaz olur. Bunun sorumlusu da başta Tarım Orman Bakanlığı olmak üzere Orman Genel Müdürlüğü ve iktidarın ta kendisi olur.”

Aliye Cosar (Small)

ANTALYA YANGINA HAZIR MI?

Antalya’da bulunan ormanlık alanların yoğunluğu nedeniyle yangınlara hazır olup, olmadığı merak konusu oldu. Manavgat yangını zamanında yangın söndürme uçaklarının yetersizliğinden dolayı 60 bin hektar alan yanmıştı. Geçtiğimiz günlerde Konyaaltı’nda meydana gelen yangında ise 2 dönümlük bir alan yanmıştı. Antalya’nın yangına hazır olup olmadığını değerlendiren CHP Antalya Milletvekili Aliye Coşar, “Antalya yangına hazır değil. Çünkü bölgemizde çok fazla orman alanı olduğu için söndürme yangın söndürme uçakları ile oluyor” sözlerine yer verdi.

Antalya Yangin (Small)

ANTALYA ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ SESSİZ!

Öte yandan Antalya Orman Bölge Müdürlüğü’nün hala yangın söndürme uçakları ile ilgili bir açıklamaları olmadığını söyleyen Milletvekili Aliye Coşar, yaz aylarının gelmesi nedeniyle kendisinin de Antalya Orman Bölge Müdürlüğü’ne konu ile ilgili bir soru önergesi olduğunu ancak geri dönüş alamadığını ileri sürdü.

Manavgat Yangini (Small)

Antalya Orman Bölge Müdürlüğü’nü defalarca aramamıza rağmen kendilerinden bir türlü geri dönüş alamadık. Orman yangınları kapıya kadar gelmişken, Antalya Orman Bölge Müdürlüğü’nün sessizliğini korumaya devam etmesi yangınlar için önlemlerin alınıp alınmadığına dair şüpheleri beraberinde getirdi.

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN