Cumhuriyet tarihinin en büyük orman yangını ile karşı karşıya kalan Manavgat’ın Demirciler köyünde onarım çalışmaları devam ediyor. Mahallede yangında zarar görerek kullanılamaz hale gelen birçok ev için TOKİ binaları yapılırken, okul binası için henüz bir adım atılmadı. Köyde öğrenim gören çocukların taşımalı eğitimle öğrenimine devam ettiklerini ifade eden mahalle sakinleri yetkililerden Demirciler İlkokulu’nun onarılarak yeniden eğitim öğretime açılmasını talep ettiler.

Vatandaslar Okulu Istediler Resim

SIRA OKULDA

Rektör Özkan, Antalya Dayanışma Grubu ile bir araya geldi Rektör Özkan, Antalya Dayanışma Grubu ile bir araya geldi

TOKİ tarafından yapılan konutlara kavuşan mahalle sakinleri ilkokulun yeniden yapılması için çağrıda bulundu. Yangın sonrası pek çok yerde onarım yapılırken, yanan okul için tek bir çivi dahi çakılmadığını belirten Demirciler Köyü sakinleri, “Büyük bir felaket yaşadık. Evimizden geçim kaynağımız hayvanlarımızdan olduk. Şimdi evlerimize yeniden kavuştuk ancak çocuklarımızın yaşadığı sorun devam ediyor. Yangında zarar gören Demirciler İlkokulu için hala bir çalışma yapılmadı. Çocuklarımız yıllardır taşımalı eğitime tabi olarak eğitim görüyorlar. Sıcakta ve soğukta çocukların diğer okullara taşınmasına üzülüyoruz. Yangından sonra okulumuzun yeniden açılacağını duyduk, çok sevindik. Ancak bugüne kadar bir çivi çakan dahi olmadı. Asırlık bir okuldu. Köyümüzden nice doktorlar, mühendisler öğretmenler çıktı. Okulumuzun tekrar yapılmasını ve çocuklarımızın da bu okulda okumasını istiyoruz” şeklinde konuştular.

 Evlerin ardından sırada okulun yeniden inşası olduğunu ifade eden köy sakinleri, “2021 yılındaki orman yangının da Yanan yüzlerce evlerimizin yerine yenileri yapılarak hak sahiplerine teslim edildi. Ahırlarımızın da önümüzdeki ay teslim edileceğini öğrendik, şimdi de yanan mahalle okulumuzun yapılmasını TOKİ’ den istiyoruz” diyerek çağrıda bulundular. AYFER ŞİMŞEK / ÖZEL

Editör: Ali Cem Çon