Zengin coğrafyasında kendine özgü doğal güzellikleri ile öne çıkan Türkiye aynı zamanda tarihi geçmişi ile şekillenen renkli bir kültüre sahiptir. Tarih boyunca farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan ülkede farklı medeniyetlerin mimari yapıları tarihi eser olarak varlığını sürdürür.  Dört bir yanında zengin doğasında birbirinden güzel ziyaret noktaları barındıran Türkiye, dünyanın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biridir.

Turkiyenin Buyuk Sehirlerinin Muazzam Manzaralari 1586779981 2225

Antalya’da haftaya sıcak havayla başlayacak… Meteoroloji uyarı verdi! Antalya’da haftaya sıcak havayla başlayacak… Meteoroloji uyarı verdi!

TÜRKİYE’DE 2 ŞEHİR ZİRVEDE

2023 yılında yayınlanan raporda dünya genelindeki en çok ziyaret edilen şehirler listesinde ilk sırayı İstanbul aldı. Türkiye’nin en kalabalık şehri İstanbul, turizm alanında her geçen gün büyüyen bir talebe sahip.

Camlica 600X400

Raporda İstanbul’un bir önceki yıla göre yüzde 26 büyüme ile uluslararası alanda en fazla büyümeye sahip şehir olduğu görülüyor. İstanbul’u takiben yüzde 17 artışla Londra’da büyüme görülüyor. İstanbul, sahip olduğu nüfus ile Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri olarak biliniyor.

Caption

Türkiye’nin en büyük ve en fazla nüfusa sahip ili olan İstanbul hem doğal alanları ve tarih boyunca şekillenen köklü kültürü ile ziyaretçilerine kültürlerarası bir rota sunar. Her ilçesinde hem tarihi hem de doğal güzellikler barındıran İstanbul, renkli kimliği ile Türkiye’ye gelen turistlerin görmeden dönmediği bir şehirdir. Dünya’da en fazla ziyaretçi ağırlayan şehirler listesinde ilk sırayı almayı başarmıştır.

Day Trips From Istanbul Copy

ANTALYA, PARİS VE NEW YORK’U GEÇTİ

Dünyanın en çok ziyaret edilen şehirler listesinde Antalya dördüncü sırada yer alıyor. Paris, Hong Kong ve Bangkok’tan daha fazla ziyaretçi ağırlayarak dördüncü sıraya yerleşen Antalya kendi nüfusunu katlayarak en fazla ziyaret edilen yerlerden biri oldu. 

Harbor Alanya On Beautiful Summer 600Nw 2275185651

Özellikle deniz turizminde tercih edilen Antalya, denize kıyısı olan ilçelerinde yaz aylarında dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akını yaşanıyor. Doğal güzelliklerinin yanı sıra köklü bir tarihi geçmişe sahip olan kentte yer alan antik yapılar da en çok ziyaret edilen noktalardan biridir.

Indir 28

Euromonitor International’ın 2023 yılında yayınladığı rapora göre Antalya’da ziyaretçi sayısında bir önceki yıla göre %29 artış yaşandı.

DÜNYANIN EN ÇOK ZİYARET EDİLEN 10 ŞEHRİ

Euromonitor International’ın yayınladığı dünyanın en çok ziyaret edilen 10 şehri listesi şu şekildedir:

1- İstanbul 

2- Londra

Londra Skyline

3- Dubai

4- Antalya

5- Paris 

Sonbaharda Pariste Yapilacak Seyler Eyfel Kulesi

6- Hong Kong 

7- Bangkok

8- New York

Shutterstock 248799484 Scaled

9- Cancun

10- Mekke

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA