Savaşlarda dahi hedef alınmaması için uluslararası anlaşmalar olan okullarda Türkiye’de meydana gelen şiddet olayları eğitimcileri ve sendikaları ayağa kaldırdı. İstanbul Eyüpsultan’da bir eğitimcinin öğrencisi tarafından silahla vurulmasının ardından eğitimciler, ‘Yaşamak istiyoruz’ diyerek yetkililere seslendi. Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

“BU OLAY OKULLARIN GÜVENLİĞİNİ ORTAYA ÇIKARDI”

Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Sadık Acar, yetkililere seslenerek can güvenliği istedi. Başkan Sadık Acar, “İstanbul Eyüpsultan’daki özel bir lisede dehşet filmlerini aratmayan bir silahlı saldırının yaşanması ve bu saldırı sonucunda bir eğitimcimizin yaşamını yitirmesi, okullarımızın güvenlik açısından geldiği son durumu da gözler önüne sermiştir. Okuluyla, öğretmeniyle ve müdürüyle yaşadığı sorunlar nedeniyle, yönetmelikler çerçevesinde okuldan atılan Iraklı bir öğrenci, 5 ay önce atıldığı okula silahla girmiş ve okul müdürünü makam odasında kurşun yağmuruna tutmuştur. Silahlı saldırı sonucunda ağır yaralanan okul müdürü İbrahim Oktugan, ne yazık ki ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmiştir. 5 el silah sesini duydukları için öğrenciler ve öğretmenler koridora doluşmuşken, burada başka bir canın daha kaybedilmemesi bu elim olayın tek tesellisi olmuştur” dedi.

Egitim İs Antalya Subesi Baskani Sadik Acar

“OKULLAR CİDDİ RİSK ALTINDA”

Yetkililere seslenerek sorular soran Başkan Sadık Acar, “İtibardan tasarruf olmuyor da güvenlikten olur mu? Gerekli adımların atılması için daha kaç eğitim emekçisinin, kaç öğrencinin can vermesi gerekiyor? İktidarın plansızlığı sebebiyle ülkenin demografik yapısı ve güvenliği ciddi risk altındadır. Planlama ve rehabilitasyon süreçleri sağlıklı işletilmediği için güvenlik anlamında ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Bu güvenlik açığının faturası bizlerin canı mı olacaktır? Bu sorulara yanıt vermeden bizler başsağlığı dileyecek hiçbir yöneticinin samimiyetine ve ciddiyetine inanmıyoruz” sözlerine yer verdi.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ SUNDU

616X321 Son Dakika 5 Siniflara Kac Gun Okul Olacak Meb Yuz Yuze Egitim 5 Siniflar Gunde Kac Saat Ders Yapacak 1603462825551

Okullarda meydana gelen şiddet olaylarının altını çizerek çözüm önerileri sunan Başkan Acar, Özel ya da devlet okulu ayırmaksızın, tüm okulların güvenliği derhal sağlanmalıdır. Devleti yönetenler hem devlet okullarını güvenli hale getirmeli, kadrolu güvenlik personeli atamalı ve giriş kapılarına dedektörler koymalıdır. Özel okullarda da aynı güvenlik önlemlerinin alınması şart koşulmalı ve bu konuda sıkça denetim yapılmalıdır. Failler toplumun vicdanını rahatlatacak ve yeni olaylar açısından caydırıcı olacak şekilde cezalandırılmalı, bunun yasal altyapısı yoksa derhal oluşturulmalıdır. Ahlak bekçiliğine soyunan RTÜK’ün toplumsal şiddeti başlıca gündemi haline getirip, mafya ve suç temalı TV yapımlarını denetlemesi sağlanmalıdır. İçine bin bir tane gereksiz ve hatta zararlı içerik doldurulan müfredat yerine şiddetin çağdışı ve yanlış olduğunu öğreten toplumsal yaşam dersleri içeren programlar hazırlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

“YAŞAMAK İSTİYORUZ”

Thkden Ogrencilere Model Ucak Egitimi 22076 (Medium)

Eğitimciler olarak can güvenliği istediklerini dile getiren Başkan Acar, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Kendimizin ve öğrencilerimizin canından endişe ederek okula gitmek istemiyoruz. Can ağızda, kelle koltukta bir eğitim sistemini kabul etmiyoruz! Artık yeter! Yaşamak istiyoruz!”

Antalya’nın o ilçesinde miniklerin büyük heyecanı Antalya’nın o ilçesinde miniklerin büyük heyecanı

Kaynak: BÜLTEN