Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Ekdağ, 1 Haziran 2024 tarihinde 4,50 TL olan halk ekmeğe bir zam yaparak güncel fiyatı 6,50 TL’ye yükseltmişti. Vatandaşlardan büyük tepki çeken bu zammın ardından Ekdağ, ekmek fiyatlarına yeni bir zam daha yaptı. Emekli maaşlarına yüzde 24,73’lük bir zam yapılmıştı. Asgari ücrete ise ara zammın yapılmayacağı açıklanmıştı. Ara zammın olmayacağını duyan vatandaşlar, yıl sonunu kara kara düşünmeye başladı.

Antalya Buyuksehir Belediyesi Ekdag Fabrika (Small)

BİR AYDA YÜZDE 66 ZAM

Emekli maaşlarına gelen zammın ardından ilk darbe Ekdağ’dan geldi. Halk ekmeğe 1 Haziran’da 2 liralık bir zam yapan Ekdağ, yeni bir zam yapıldığını duyurdu. 4 Temmuz 2024 tarihinden itibaren geçerli olan zammın bir lira olduğunu açıklayan Ekdağ, halk ekmeğin güncel fiyatının 7,50 TL olduğunu aktardı. Haziran ayında gelen zamla birlikte halk ekmeğe bir ayda yüzde 66 zam gelmiş oldu. 

“EKMEK ALACAK GÜCÜMÜZ YOK”

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen halk ekmeğe bir ayda yüzde 66 zam yapılması tepkilere yol açtı. Öte yandan geçtiğimiz günlerde Antalya Fırıncılar Odası’da ekmeğe bir zam yaptıklarını duyurmuştu. Antalya Fırıncılar Odası’nın zammının ardından market ve fırınlarda ekmek fiyatı 10 TL olarak belirlendi. Üst üste gelen zamlara tepkili olan vatandaşlar, isyan etti. Böyle giderse ekmek alamayacaklarını dile getiren vatandaşlar, “Bir ayda iki kez zam yapmak nedir? Daha fiyata alışamadan yeni bir zam yapılıyor. Girdi maliyetleri nedeniyle zam yapıldığını duyuruyorlar ama bu kadar da olmaz. Bu zamlar vicdanlarına nasıl sığıyor?

Halk Ekmek Yeni Zam (Small)

Antalya’nın yazlık ilçesinde yollar işgal edildi Antalya’nın yazlık ilçesinde yollar işgal edildi

Halk ekmek uygun olduğu için sabah erkenden kalkıp büfelere geliyoruz. Çoğu zaman çok erken saatlerde ekmek tükenmiş oluyor. Her şeye üst üste zam geliyor. Zamdan başka bir şey duymaz olduk. Ekmeğe zam, akaryakıta zam… Zam yapılmayan tek şey asgari ücret. Artık dayanacak gücümüz kalmadı. 6 ay daha asgari ücrete zam gelmeyecek. Nasıl geçineceğiz? Kira fiyatları da artacak. Ekmek alacak gücümüz kalmadı artık” şeklinde isyan etti.

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN