Son yıllarda ülkeyi etkisi altına alan ekonomik kriz, Antalya’yı da etkilemeye devam ediyor. Antalya’da tarım ve turizm atağı sürerken bölgede yaşayan sabit gelirli kesim ekonomik krizi derinden hissediyor. Dünyada yaşanan savaşların ardından özellikle Rusya, Ukrayna, Suriye gibi ülkelerden yoğun göç alan Antalya’da ekonomik dengeler değişti. Peki bu durum Antalya’yı nasıl etkiledi, yerleşik yabancılar fiyat artışlarından dolayı şehri terk mi ediyor? sorularını Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü akademisyenlerinden Prof. Dr. Mustafa Yıldıran yanıtladı. 

Antalya’nın o ilçesi susuz kalabilir... O ilçede oturanlar dikkat! Antalya’nın o ilçesi susuz kalabilir... O ilçede oturanlar dikkat!

Antalyaekonomisiprofdr (2)

“SAVAŞLAR, ANTALYA NÜFUSUNU ARTIRDI”

Türkiye’yi etkileyen ekonomik krizin etkilerinin Antalya’da da görüldüğünü belirten Prof. Dr. Yıldıran, ekonomik kriz kavramına dikkat çekti: “Ekonomik krizler derken enflasyon nedeniyle fiyatların artışı gibi bir kriz kastediliyorsa, fiyatların artışı krizi aslında bu sadece Antalya'ya özgü bir durum değildir. Ülkemizde son yıllarda ekonomik kriz etkileri sürüyor. Türkiye’nin çevresinde Suriye gibi bölgelerden yaşanan savaşlar ve krizler Türkiye'nin belli bölgelerinde nüfusu arttırdı, tetikledi. Bunlardan birisi de Antalya.

Turizm Antalya
OLAĞANÜSTÜ ŞART NEDİR?

Antalya'nın diğer bir özelliği turizm merkezi olması ve Türkiye'de de iç turizm açısından da çok talep görmesidir. Dolayısıyla aslında iki yönden düşünmemiz lazım. Bir olağanüstü şart var bir de normal bir durum. Peki olağanüstü şart nedir? Son fiyat yükselişleri nedeniyle hayat pahalılığından Antalya'da çok ciddi etkileniyor. Bu olağanüstü durumdur.

Turizmde Ic Pazar Rezervasyonlari Yuzde 28101 (1)

“ANTALYA TALEPLERE YETERLİ GELMİYOR”

Diğer bir durum şu, iktisadın temel kuralı çalışıyor. Yani çok talep olan bir malın fiyatı artıyor. Antalya'daki fiyat artışlarının ikinci sebebi de aslında kısıtlı olan kaynaklara bütün dünyanın özellikle bu bölgedeki insanların, Türkiye ve bütün diğer bölgelerdeki insanların artan talebine Antalya artık Yeterli gelmiyor. Bu da fiyatları tetikliyor. “

Turizm Antalya11

Prof. Dr. Yıldıran, Rusların, Antalya’yı terk ettiği iddiaları için şöyle konuştu: “Şimdi bu rakamlara baktığımızda bu gözüküyor. Özellikle son dönemde hatta şöyle söyleyelim, konut alım istatistiklerinden de takip edebiliyoruz. Buradan ayrılan nüfusla ilgili istatistiklerden de takip edebiliyoruz. Burada şunu söylemekte fayda var:

“RUSLAR, MISIR, DUBAİ GİBİ YERLERE GÖÇ EDİYOR”

Rus ve Ukraynalı turistlerin aslında daha doğrusu turist demeyelim de bu tip yerleşen kesimlerin gelir elde ettikleri kaynakların da zaman içerisinde sabit kalması burada fiyat artışları karşısında onları da fiyat pahalılığı karşısında mağdur ediyor. Tabii o zaman ne yapıyorlar?

Turkiye Tatilini Pahali Bulan Ruslar Misira Yoneliyor

Dünyada diğer ucuz ülkelere gidiyorlar ki öğrendiğimiz kadarıyla Mısır gibi Dubai gibi veya Avrupa'daki bazı merkezler Polonya gibi yerlere bir kayış var. Bu normal.
Neden normal? Çünkü hayat pahalılığı olduğunda ve gelirlerini arttıramadıklarında insanlar yine arayışlarını yerine getiriyorlar. Bunun sonucu olduğunu tahmin ediyoruz.”

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA