En düşük emekli maaşının 10 bin TL olarak belirlenmesinin ardından temmuz ayında gelecek zam ile birlikte tüm emekli maaşlarında yeniden artış yaşanacak. Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiye Emekliler Derneği Antalya Şube Başkanı İbrahim Tezcan "TÜİK'e güvenimiz yok" dedi.

Emeklimaas (Small)

Sözleşmeli Er Maaşları 2024: Ne Kadar Oldu? Hava, Deniz, Kara, Doğu, Sınır Dışı… Sözleşmeli Er Maaşları 2024: Ne Kadar Oldu? Hava, Deniz, Kara, Doğu, Sınır Dışı…

Merkez Bankası tarafından yayınlanan piyasa katılımcı anketi sonuçlarına göre, temmuz ayında emekli maaşları için beklenen zam oranı yüzde 25 olarak belirlendi. SSK ve bağ-kur emeklisi enflasyon oranında zam alacağı için yüzde 25 beklentisi devam ediyor. Ek olarak refah payı da beklenirken SGK uzmanlarına göre bu sene refah payının yüzde 5 olacağı öngörülüyor. Böylece emekli zammının yüzde 30 olacağı belirtildi.

Emeklimaas (Small)

Türkiye Emekliler Derneği Antalya Şube Başkanı İbrahim Tezcan yaptığı açıklamada "Sosyal Güvenlik Kurumu 55.maddenin B fıkrasına göre bizim zammı nasıl alacağımız kanunla belirlenmiş. Bu maddeye göre emekliye 6 aylık enflasyon farkı ödenir. Bunun dışında alabildiğimiz her şey bu maddenin üzerindedir. Burada sıkıntı şu; bize bir artış veriyorlarsa kanuna göre versinler, maaşımıza yansısın, hazineden vermesinler.  Diyelim ki yüzde 5 verildi. Kök maaşlara yansımayanı değil yansıyacak olan artışı istiyoruz" dedi.

Ibrahimtezcan (Small)

EYLEM YAPSAK DA SONUÇ DEĞİŞMEYECEK

Temmuz ayında verilecek zam hakkında net bir açıklama yapılmaması konusunda hiç kimsenin enflasyonun ne çıkacağını bilmediğini belirterek "TÜİK, Türk İş gibi kurumlar bu ay sonu enflasyonu açıklayacak. Fakat bizim 20 yıldır TÜİK’e, madde madde neyden neyi aldığını söylemediği sürece, bunları yayınlamadıkları sürece güvenimiz yok. Bunun için hep birlikte temmuz ayını bekleyeceğiz. Biz eylemde yapsak, sokaklara da çıksak 2028’e kadar seçim yok. Emekli her gün sokakta “açım” diye bağırıyor. Ama dinleyen yok" açıklamasında bulundu.

"OYALAMA TAKTİĞİ" İDDİASI

Emekli Zordurum (Small)

Geçtiğimiz aylarda emeklilere kamu kurum ve kuruluşlarının misafirhane, sosyal tesis ve konukevlerinde ve uçak fiyatlarında yüzde 15 indirim uygulaması başlamıştı. Bu uygulamaya isyan eden emekliler "biz ekmek alacak paramız yok diyoruz bize uçak indirimi yapıyorlar resmen aklımızla alay ediyorlar" derken konu ile ilgili Başkan Tezcan da "25 gün önce uçaklara yüzde 30 zam yaptılar aynı zamanlarda emekliye de yüzde 15 zam yaptılar. KYK yurtlarında kalıcam diye arayanlar var bakan diyor ki biz bu kartı kime verdiysek onlar kalabilecek, biz veremiyoruz. Mayısta okullar tatil olacak Ağustos dediğimizde okullar açılacak bu emekli o zaman nerede kalacak? kısacası bunlar oyalama taktiği" dedi.

Emekliye Yuzde 15 (Small)

"YANLIŞA KAPILMAYIN 2024'TE ZAM YAPILMADI"

2024'ün ilk 6 ayı içinde verilen zam hakkında bu yanlışa herkes kapılıyor ama zam falan olmadı diyen Başkan Tezcan "2024 yılında bize zam yapılmadı. 2024 zammını ilk, Temmuz ayında alacağız. O yapılan zam 2023’ün Temmuz’undan Aralık sonuna kadar çıkan enflasyon. Yani ilk 2024 zammını 6 ay boyunca ezildikten sonra verecekler bize. Eğer deselerdi biz emeklilere Temmuz’da yüzde 25 zam verdik. Bu enflasyonu vermeleri haricinde bir de yüzde 20 enflasyon farkını verirlerse derim ki 2024 yılını telafi ettiler. Ocak ayından Temmuz’a kadar ezildiğimiz normal enflasyonun üstünü de verdiler. Ama durum öyle değil, yani emeklilere 6 ay geriye dönük zam veriyorlar" açıklamasında bulundu.

Muhabir: Şeyda Tütgün