Antalya Konyaaltı Belediyesi mart ayı olağan meclis toplantısı Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen başkanlığında gerçekleştirildi. Başkan Esen, belediye personeline verilmeyen ve olay olan maaşlar ile ilgili açıklamada bulundu. Başkan Esen, “Hepsini toplar, bölerseniz karşınıza kasaba münevverleri çıkar.  Siyasetin çok büyük sorunudur kasaba münevverleri. Peki ne yapar kasaba münevverleri? Ben o işi de yaparım, ben bu işi de yaparım. Bir yaparım beş gösteririm. Her şeye elim gücüm yeter. Maalesef türk siyasetinde kasaba münevverliği oldukça kapı görmüştür. Beş yıl boyunca hiç kasaba münevverliği yapmadım. Dedim ki, benim fotoğrafımı hiçbir yerde görmeyeceksiniz, yapmadım. Kendi reklamımı yapmadım. Kırk yedi yaşında belediye başkanı oldum. Sehpa bile değişmedim. Çocuklarım değişmedi. Hiçbir şeyim değişmedi. Burada beraberce çalıştığımız emekçi arkadaşlarımız var. Onlardan özür dileyerek sözüme devam etmek istiyorum. Beş yıl boyunca yarım saat bile geç yatmayan maaşların bu ay bir kısmını geç yatırmak zorunda kaldık. Şöyle oldu, böyle oldu. Eleştiriye açığım. Maaşların geç yatma sebebi şudur: İller bankasından her ay gelen pay yüzde elliye yakın kesintili geldi. Biz bunun haberini bir gün önce aldık. Hazırlıksız yakalandık. Keşke önceden haberimiz olsaydı önlemimizi alırdık.  Konyaaltı Belediyesi güçlü bir belediyedir. Bu tür şeylerin yaşanacağı bir belediye değildir” dedi.

Antalya’nın en işlek bulvarının çehresi değişecek… O bulvara  inanılmaz proje… Antalya’nın en işlek bulvarının çehresi değişecek… O bulvara inanılmaz proje…

03A1C3D9 8B34 48C1 8A0E 7A1F08Dcac57

HEPSİ MAAŞLARINI ALDI

‘Çok fazla değil altı, yedi ay önce EYT’li olarak emekli olmuş tüm kişilerimizin emekli maaşı daha bağlanmadan tüm ikramiyelerinin yatırılmış olmasının gururunu yaşıyor ve bunu da hatırlatıyorum’ diyen Başkan Esen, sözlerine şöyle devam etti:

43A6D3D2 F74E 403B 882F A1C31306A80A

“Türkiye’de başka hiçbir örneği olamayan, üniversitede okuyan her bir çalışanımızın, her bir üniversite öğrencisi çocuğu için Kredi Yurtlar Kurumu’nun verdiği burs miktarı kadar burs sağladık. Bunu da hatırlatıyoruz. Bunların tamamı bizim işçiye olan bakış açımızı yansıtıyor. Her ne olursa olsun, son on beş günlük süreç içerisinde bazı personellerimizin yaşadığı sıkıntı için özür diliyorum. Şu an itibaren eksik maaş alan çalışanımız yok, hepsi maaşlarının tamamını aldı.

Hiç kimse benim ne söylediğim konusunda tereddütte düşmedi. Bir maske takmadım. Bir insanın sürekli ben, ben demesi gibi bir şey yok. Burada bir şeyler yapıldıysa, arka sıralarda oturan insanlar sayesinde yapıldı. Gece yağmur yağdığında ilk onlar dışarıdaydı. Burada bulunan herkesten müsaade alarak onları tebrik ediyor ve alınlarından öpüyorum.

163A1809 4A76 4634 B174 2Fd6E57C1E32

Zor ve ağır bir görevi, aslında hakkettikleri maaşın çok çok altında alarak yaptılar ve işlerine bağlılıktan, Konyaaltı’na hizmetten hiçbir zaman ayrılmadılar. Eldeki imkanlar neyse o imkanlar ölçüsünde çalıştık. Ben burada bir döküm yapmak istemiyorum. Gelirlerimiz neyse, harcamalarımız da ona göre oldu. Bu kadar gelirle bu kadar oldu.”

BURS İMKANI SAĞLADIK

Belediyenin gelir kaynağı sağlaması gerektiğini söyleyen Başkan Esen, “Eğer başka bir geliriniz yoksa, geriye iki tane gelir kalıyor. Birincisi, mayıs ve haziran ayında toplanan emlak vergileri. İkincisi ise, iller bankasından aldığımız katkı payı. Bu ikisi bir yasa ile, yasal düzenleme ile çoğaltılmazsa tüm belediyeler beklentilerin altında hizmet eder. Bakın, bir sorunu ifade ediyorum. Belediye gelirleri ile belediyeden beklenenler arasında bir uyumsuzluk vardır.

Bu konuda mutlaka düzenleme yapılması gerekiyor. Biz geldik bekliyoruz, fakat belediyelerin sürdürülebilir bir şekilde hizmet edebilmesi için yeni gelir kapıları açılmalıdır. Belediyelere yeni gelir kapıları sağlanmalıdır.

1603C594 E421 4927 Aeed 848D6B1F07E3

Çok fazla değil altı, yedi ay önce EYT’li olarak emekli olmuş tüm kişilerimizin emekli maaşı daha bağlanmadan tüm ikramiyelerinin yatırılmış olmasının gururunu yaşıyor ve bunu da hatırlatıyorum. Türkiye’de başka hiçbir örneği olamayan, üniversitede okuyan her bir çalışanımızın, her bir üniversite öğrencisi çocuğu için Kredi Yurtlar Kurumu’nun verdiği burs miktarı kadar burs sağladık.

 Bunu da hatırlatıyoruz. Bunların tamamı bizim işçiye olan bakış açımızı yansıtıyor. Her ne olursa olsun, son on beş günlük süreç içerisinde bazı personellerimizin yaşadığı sıkıntı için özür diliyorum. Şu an itibaren eksik maaş alan çalışanımız yok, hepsi maaşlarının tamamını aldı.

Hiç kimse benim ne söylediğim konusunda tereddütte düşmedi. Bir maske takmadım. Bir insanın sürekli ben, ben demesi gibi bir şey yok. Burada bir şeyler yapıldıysa, arka sıralarda oturan insanlar sayesinde yapıldı. Gece yağmur yağdığında ilk onlar dışarıdaydı. Burada bulunan herkesten müsaade alarak onları tebrik ediyor ve alınlarından öpüyorum.

A9900Ce0 6015 4C6A 8Ae7 750463F060C4

Zor ve ağır bir görevi, aslında hakkettikleri maaşın çok çok altında alarak yaptılar ve işlerine bağlılıktan, Konyaaltı’na hizmetten hiçbir zaman ayrılmadılar. Eldeki imkanlar neyse o imkanlar ölçüsünde çalıştık. Ben burada bir döküm yapmak istemiyorum. Gelirlerimiz neyse, harcamalarımız da ona göre oldu. Bu kadar gelirle bu kadar oldu” ifadelerine yer verdi.

Muhabir: STAJYER MUHABİR AZRA ACAR/ KÜBRA CAN