CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, 1 Nisan 2024 Pazartesi gününden itibaren Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinin hesaplarında bulunan paraların çekilmesine sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Ayrıca Ticaret Bakanı Ömer Bolat’a verdiği soru önergesi ile konuyu TBMM gündemine taşıdı. Kredi Kooperatiflerinden kredi çeken 1 milyon esnafın kredilerinin faiz oranlarının geriye dönük olarak arttırılması karşısında mağdur olan esnafların yanında olan CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, konuyu gündeme taşıdı.

Cin Fiyatları 2024: Yeni Fiyat Listesi! Gilbey's, Gordon's, Beefeater… Cin Fiyatları 2024: Yeni Fiyat Listesi! Gilbey's, Gordon's, Beefeater…

“ESNAFA EZİYET YAPILMAKTADIR”

Konuya ilişkin basın açıklaması düzenleyen Cavit Arı şu sözlere yer verdi:

Cavit Ari Kredi (Small)

Ülkemizde yaklaşık 1 milyon esnafımız, esnaf kefalet kredi kooperatiflerinden kredi kullanmaktadır. Mevcut iktidar, 1 Nisan sabahı esnaf kefalet kredi kooperatiflerindeki bütün paraları geriye alarak kredi kooperatiflerini parasız bırakmıştı. Bunlar yetmiyormuş gibi şimdi de 1 milyon esnafımızın kullanmış olduğu kredi faiz oranlarını geriye dönük olarak artırdı. Zaten ekonomik olarak can çekişen, zorda olan esnafımıza iktidar eliyle bir daha eziyet yapılmaktadır. Bugüne kadar 31 Mart 2024 tarihine kadar kademeli şekilde faiz oranları geriye dönük olarak artırılmıştır. Bu yapılan düzenleme hukuka aykırı bir işlemdir ve zaten zorda olan esnafımızı da tamamen bitirecektir. İktidar bu hukuka aykırı işlemden derhal vazgeçmeli ve esnafımıza nefes aldırmalıdır.”

ESNAF NASIL ETKİLENECEK?

Kredi Kooperatiflerinden kredi çeken 1 milyon esnafın kredilerinin faiz oranlarının geriye dönük bir şekilde arttırılması esnafı ayağa kaldırdı. Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, “Bu konudan esnaf direkt olarak etkileniyor. Ödediğini bir daha ödemek zorunda kalabilir. Kalan borcunun faizi artmış oluyor” sözlerine yer verdi.

Kredi faizlerinin geriye dönük olarak arttırılmasından dolayı mağdur olan esnaflar ise, “Düzenli olarak ödediğimiz kredilere zam geldi. Milyonlarca esnafız. Zaten kredimizi zor ödüyoruz. Oturduğumuz yerden zam gelmiş. Hepimiz çok mağduruz” şeklinde tepkilerini gösteriyor.

Ozcan Sucu (Small)

“TOPLUMSAL AÇIDAN ÇÖKÜNTÜYE SEBEP OLACAK”

Antalya Pansiyoncular Camcılar Reklamcılar ve Matbaacılar Odası Başkanı Özcan Sucu ise, “Çekilen kredilerin faizleri yüzde 150’nin üzerinde artışla 01.05.2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yeniden güncellendi. Yeni yapılan güncellemeyle birlikte zaten zor durumda olan esnafımız bu haberle isyanda! Esnaf; üreten, istihdam sağlayan, hizmet eden, katma değer yaratan, vergisini veren yapısıyla bu ülkenin bel kemiğidir. Esnaf zaten pandemi dönemi ve sonrasında yaşanan ekonomik, sosyal ve çevresel etkilerin oluşturduğu yükler altında ezilmiş ve ayakta kalmakta zorlanmaktadır. Durum bu hal iken bir de çekilen kredilere alınan kararla yüksek faiz ödetilmesi, esnafımızın yanı sıra çalışan ve ailelerine de etkilemesiyle birlikte sosyolojik ve psikolojik açıdan toplumsal çöküntüye sebep olacaktır” sözlerine yer verdi.

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN