Antalya’nın küçük yerleşim birimleri olan köyler, şehrin gürültüsünde uzaklaşmak ve doğanın içinde olmak isteyenler için aradıkları tüm fırsatları sunar. Bu köylerin bazıları serinlikleri bazıları tarihi ve kültürel yapısı bazıları da doğa turizminde tercih edilir. İşte Antalya’nın en güzel köylerinden bazıları ve nüfus oranları..

AKÇAPINAR KÖYÜ/MAHALLESİ

Akçapınarlar Köyü, Antalya’nın Serik ilçesinde yer alır. Büyükşehir Yasası ile mahalle statüsüne geçen Akçapınar Köyü, Akçapınar Mahallesi olarak bilinir. Antalya merkeze ortalama 60 km mesafede bulunan Köyün 2023 yılındaki nüfusu 448’dir.

ucansu serik

Akçapınar köyü eşsiz doğası ile önemli bir turizm merkezi olarak gösterilir. Büyük okaliptüs ağaçları ve iki şelaleyi barındıran Akçapınar köyü ziyaretçilerine doğal bir manzara sunar.  Uçansu şelalesinin eşsiz atmosferindeki köyde doğa tutkunları için yürüyüş rotası bulunur.

serik

Eski çağlarda bölgede yaşayan Hristiyanların hac yolu olarak kullandıkları Aziz Pavlus Yolu bu köyün sınırlarındadır. Bu nedenle Akçapınar Köyü hem doğal hem de manevi bir deneyim yaşamak siteyenler tarafından ziyaret ediliir.

İlgili İçerik: Antalya'nın En Güzel Köyleri! İster Gezin İster Taşının... İşte Antalya'nın Doğa Harikası 8 Köyü!

Turizmin başkenti Antalya’da fiyatları gören tatilciler neye uğradıklarını şaşırdılar Turizmin başkenti Antalya’da fiyatları gören tatilciler neye uğradıklarını şaşırdılar

GEYİKBAYIRI KÖYÜ/MAHALLESİ

Antalya’da doğa tutkunlarını bir araya getiren köylerden biri de Konyaaltı ilçe sınırlarında yer alan Geyikbayırı Köyüdür. Doğa turizminde sıklıkla tercih edilen bu köyde dağ tırmanışları ve doğa yürüyüşleri yapılır. 2023 verilerine köyün nüfusu 687’dir.

Geyikbayiri Antalya Ftp

Ancak özellikle yaz aylarında turizme bağlı nüfus artar. Antalya merkeze 26 km uzaklıkta olan Geyikbayırı Büyükşehir Yasası nedeniyle mahalle statüsüne geçmiştir. Bu nedenle Geyikbayırı mahallesi olarak bilinir. Bölge halkının başlıca geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Bunların yanı sıra turistler için de çeşitli aktivite seçenekleri ve mekanlar bulunur.

173

ÜÇOLUK KÖYÜ/MAHALLESİ

Torosların eteklerin Konyaaltı ilçe sınırında yer alan Üçoluk Köyü bu ismi köyün merkezinde bulunan üçoluklu çeşmeden almıştır. 2023 verilerine göre nüfusu 268’dir. Ancak yaz aylarında Antalya sıcaklarından bunalanların ilk tercihlerinden biri Üçoluk yaylası olur.

Konyaalti Ucoluk Arsa Fiyatlari 1000X384

Yaz aylarında geçici ikamet edenlerle birlikte nüfus artışı yaşanır. Büyükşehir yayası ile mahalle statüsüne geçen Üçoluk köyü, Konyaaltı Üçoluk Mahallesi olarak bilinir.

ORMANA KÖYÜ/MAHALLESİ

Antalya merkeze ortalama 2-3 saat uzaklıkta bulunan doğa ve tarihin buluştuğu Ormana Köyü bölgede yaşamış eski uygarlıkların eserlerini yaşatır. Yemyeşil ağaçların ve antik kalıntıların bulunduğu Ormana köyünde en ünlü yapıtların başında ‘Düğmeli Evler’ gelir.  Kayalık yapısı nedeniyle tarım için elverişli olmayan köyde başlıca geçim kaynağı hayvancılıktır.

Onas Seyir Terasından Ormana Köyü

Köyün yakınlarında bulunana Eynif Ovası ve Altınbeşik Mağarası da önemli turizm noktalarını oluşturur.  2023 yılı nüfus verilerine göre köyün nüfusu 1.025’dir. İbradı merkeze 3 km uzaklıkta Antalya merkeze ise 165 km uzaklıktadır. Büyükşehir Yayası ile mahalle statüsüne geçen Ormana köyü, Ormana Mahallesi olarak da bilinir.

Akseki Ormana Ve Ibradi Ve Dugmeli Evler 5Ffde9684C9Ea

GÖKÇEÖREN KÖYÜ/MAHALLESİ

Antalya’nın Kaş ilçesinde yer alan Gökçekören köyü eski uygarlıkların yerleşim yeri olarak kullandığı bölgelerden biridir. Köyde yüzyıllar öncesinde kalan şarap imalathaneleri ve üzüm yetiştiriciliği tesisleri bulunur.

Image 750X 5Ea954726D547

Çam ormanlarının arasında kalan bu köy bozulmamış doğası ile dikkat çeker. Mavi ile yeşilin buluştuğu Gökçekören köyü Büyükşehir Yasası ile mahalle statüsü kavuştu. Bu nedenle Gökçekören Mahallesi olarak bilinir. Gökçekören’in 2023 yılı nüfusu 1.468’dir.

ALANYA MAHMUTSEYDİ KÖYÜ/MAHALLESİ

Antalya’nın Alanya ilçesine bağlı Mahmutseydi köyü, doğa yürüyüşleri ve turizmde tercih edilen bölgelerden biridir. Bu köyün tarihi Selçuklu Hanedanı zamanına dayanır.  Antalya’nın en büyük dağ köyleri arasında yer alır.

Mahmutseydi Plateau 1

Yaz aylarında yayla bölgeleri oldukça kalabalıklaşmaktadır. Yemyeşil yeylası ile ünlü olan Köyün nüfusu 2023 verilerine göre 1.198’dir.  Mahmut Seydi türbesi yakınlarında yürüyüş yolu doğa tutkunlarının sıklıkla tercih ettiği rotalardan biridir.  Alanya’ya 19 km uzaklıkta olan bu köy hem manevi değeri hem de doğa turizm faaliyetlerinde öne çıkar.  Büyükşehir Yasası ile köy, mahalle statüsüne kavuşmuştur.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA