Türkiye, Eurovision Şarkı Yarışması'nda 1975'ten 2013'e kadar 34 kez yer alarak yarışmanın en tutkulu ve başarılı katılımcılarından biri olmuştur. Geçmişe bakıldığında heyecan verici bir Eurovision katılımcısı olan Türkiye’nin şu anki durumu herkes tarafından merak konusudur. Biz de katılımın sağlandığı ilk yıldan son yıla kadar Eurovision'a katılan Türk sanatçılar listesi hazırlayarak sizi nostaljik bir yolculuğa çıkarmak istedik.

Türkiye'nin uzun yıllara dayanan Eurovision geçmişi, günümüzde hala daha hatırlanıyor. Fakat 2013 yılından bu yana Türkiye artık Eurovision yarışmacıları arasında yer almıyor. Peki, Eurovision'dan neden ayrıldık? Tüm bu soruların cevapları haberimizde detaylı olarak yer alıyor.

Eurovision Sanatcilari 5

Kemer Belediyesi yaptı… Başarılar gururlandırdı Kemer Belediyesi yaptı… Başarılar gururlandırdı

Eurovision'a Katılan Türk Sanatçılar ve Dereceleri

Eurovision'a katılan Türk sanatçılar arasında 1975'te başlayan maratona ilk katılan ve ülkemizi temsil eden sanatçı Semiha Yankı'dır. O tarihten itibaren Türkiye düzenli olarak Eurovision'a katılım sağlamıştır. Fakat Türkiye, resmi açıklamada, "oylama sistemindeki değişiklikler" ve "politik oylamalar" gerekçe göstererek 2013 senesinde arenaya veda etmiştir.

Eurovision'a katılan Türk sanatçılar arasında en çok duyduğumuz isimler Sertap Erener, Semiha Yankı, Athena, Manga ve Şebnem Paker. Fakat bu ünlü sanatçıların yanı sıra; Türkiye'nin ilk katıldığı yıl olan 1975'ten beri birçok tanıdığımız isim de ülkemizi güzel şarkılarıyla temsil etmiştir.

İşte, Eurovision'a katılan Türk sanatçılar listesi aşağıdaki gibidir:

 • Semiha Yankı - Ondokuzuncu (1975)
 • Şebnem Paker & Grup Etnik - Üçüncü (1997)
 • Pınar Ayhan & Grup SOS - Onuncu (2000)
 • Sertab Erener - Birinci (2003) 
 • Athena - Dördüncü (2004) 
 • Gülseren - Onüçüncü (2005)
 • Sibel Tüzün - Onbirinci (2006) 
 • Kenan Doğulu - Dördüncü (2007) 
 • Mor ve Ötesi - Yedinci (2008)
 • Hadise - Dördüncü (2009) 
 • Manga - İkinci (2010) 
 • Can Bonomo - Yedinci (2012)

Eurovision Sanatcilari 3

Eurovision Türkiye 1. Olan Şarkı Nedir?

Eurovision'a katılan Türk sanatçılar arasında yer alan Sertab Erener’in 2003 yılında İngilizce olarak okuduğu Everyway That I Can şarkısı oldukça büyük bir beğeni toplayarak birinci olmuştur.

Sertap Erener Kaç Yılında Birinci Oldu?

Sertap Erener kaçıncı oldu sorusunun cevabını bilmeyen yoktur. Türkiye'nin ''Everywhere That I Can'' şarkısıyla aldığı birincilik hala daha konuşuluyor. Peki, bu başarının üzerinden ne kadar zaman geçti? İşte, cevabı....

Eurovision Türkiye 1. olan şarkı olarak adını tarihe altın harflerle yazdıran Sertab Erener, 2003 senesinde birincilik kazanmıştır. Bu başarı beraberinde “Türkiye Eurovision'da kaç kere birinci oldu” sorusunu da ön plana çıkarmıştır. Türkiye, 2003 yılından sonra tekrar bir birincilik kazanamamıştır. 

Sertap Erener'in renkli kostümü ve dansı ile şarkıyı adeta yaşadığı anlar dün gibi aklımızda. Erener 2024 Eurovisionunun yarı finalinde de konuk sanatçı olarak onu birinci yapan şarkısını tam 21 yıl sonra seslendirecek. 2003'te kazanılan birincilik zaferinin ardından Sertab Erener'i tekrar Eurovision sahnesinde göreceğiz.

Eurovision Sanatcilari

Türkiye Eurovision Şarkıları

Eurovision'a katılan Türk sanatçılar ve unutulmaz şarkıları yıllar geçse de hala dinlenmeye devam ediyor. Ses getiren sahne şovları ve üstün performansları ile öne çıkan isimler arasında yer alan 

Eurovision'a katılan Türk sanatçılardan bazıları, şarkılarıyla birlikte aşağıdaki gibi sıralanmıştır:

 • Semiha Yankı - Seninle Bir Dakika
 • Şebnem Paker - Beşinci Mevsim   
 • Şebnem Paker & Grup Etnik - Dinle
 • Tuba Önal & Grup Mistik - Dön Artık
 • Hadise - Düm Tek Tek
 • Manga - We Could Be The Same
 • Sertab Erener - Everyway That I Can 
 • Can Bonomo - Love Me Back 

Detaylı incelendiğinde Eurovision'a katılan Türk sanatçılar ve dereceleri listesinde ise bu isimlerden birkaçına rastalayabilmek mümkündür. 

Örnek vermek gerekirse Manga, We Could Be The Same şarkısı ile ülkemize 2003 senesinden sonra ilk 3 heyecanı yaratan bir grup olarak tarihe geçmiştir. Manga'dan sonraki dönemde ise Yüksek Sadakat, finale yükselemeyerek Eurovision'da yeterince öne çıkamamıştır. 2012 senesinde ise Can Bonomo ülkemizi temsil ederek Love Me Back şarkısı ile 7. sırada yarışmayı noktalamıştır.

Eurovision Sanatcilari 10

Türkiye Eurovision'a İlk Ne Zaman Katıldı?

Eurovision'a katılan türk sanatçılar arasında yer alan Semiha Yankı ile ülkemizin uluslararası müzik arenasında adı duyulmaya başlamıştır. 1975 senesinde Yankı, "Seninle Bir Dakika" şarkısı ile 3 puan alarak yarışmayı 19. sırada noktalamıştır.

Eurovision Sanatcilari 4

Türkiye Eurovision'a En Son Ne Zaman Katıldı?

Türkiye'yi uzun süredir Eurovision sahnesinde göremiyoruz. Her sene ülkesini temsil eden ülkeler arasında yer almayan Türkiye ise en son hangi yıl yarışmaya katıldığı konusunda soru işareti yaratmaktadır. Türkiye Eurovision'a en son 2012 yılında Can Bonomo ile katılmıştır.

Eurovision Sanatcilari 6

Türkiye Eurovision'dan Neden Ayrıldı?

Türkiye'nin Eurovision şarkıları ve yaratılan atmosferi sebebiyle ön planda olduğumuz bir yarışma olarak ülke tarihimiz için büyük önem taşımaktadır. Böyle bir izlenim sonrasında Türkiye Eurovision'dan neden ayrıldı sorusu da pek tabii sorulmaktadır. 

TRT, çekilme kararını "oylama sistemindeki değişiklikler" ve "politik oylamalar"a bağlayarak yarışmadan ayrılmaya karar vermiştir. O zamanki sistemde, komşu ülkeler birbirine daha fazla puan vererek Türkiye'nin hak ettiği başarıyı elde edemediği savunulmuştur.

Eurovision Sanatcilari 8

Sıkça Sorulan Sorular

Eurivison’a katılan Türk sanatçılar ve dereceleri ile ilgili diper merak edilenler de aşağıdaki gibidir:

Manga kaçıncı oldu?

Manga grubu Eurovision'da "We Could Be The Same" şarkısı ile 2. olmuştur.

Athena kaçıncı oldu?

Athena, İngilizce olarak seslendirdiği “For Real” şarkısı ile ülkemize dördüncülük getirmiştir. 

Hadise kaçıncı oldu?

Hadise, çok sevilen Düm Tek Tek şarkısı ile 2012 yılında yarışmayı 4. sırada noktalamıştır.

Muhabir: Nihat Toklu