Doğal güzellikleri ile bir tatil cennetine dönüşen Antalya aynı zamanda dünyaca ünlü festivallere ev sahipliği yapar. Her yıl dünyanın dört bir yanından ünlü şarkıcıları, şef ve gurmelerin, müzisyen ve sporcuların katıldığı etkinlikle şehrin kültürel kimliğini oluşturur. İşte Antalya’da her yıl düzenlenen geleneksel festivaller..

ASPENDOS ULUSLARARASI OPERA VE BALE FESTİVALİ

Antalya’nın Roma’dan miras kalan asırlık tarihe sahip Aspendos tiyatrosu her yıl Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. İlk olarak 1994 yılında başlayan etkinlik geleneksel bir festivale dönüştü.

aspendos opere bale

Türkiye Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’nün düzenlediği festivale her yıl dünyanın dört bir yanından sanatçılar ve balerinler katılıyor. Her yıl haziran ve temmuz aylarında yapılan festival Aspendos Antik tiyatro atmosferinde bir şölene dönüşüyor.

SİDE ULUSLARARASI DÜNYA MÜZİK, KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

Her yıl Antalya Side’de yapılan festival, pop, caz, klasik gibi çeşitli müzikleri kapsıyor. Side’nin antik tarihi atmosferinin sahne olduğu festival her yıl yoğun ilgiyle takip ediliyor.

side festivali

Dünyanın farklı köşelerinden gelen turistlerinde ilgi gösterdiği festival kültürlerarası bir yolculuğa çıkarıyor.

PHASELİS FESTİVALİ

Antalya Kemer ilçesinde yer alan Phaselis Antik Kenti’nin adını verdiği Phaselis Festivali, ilçenin önemli festivallerinde birini oluşturuyor. Tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile bilinen Kemer’in aynı zamanda sanat alanında da kendini göstererek sanat ve tarihi buluşturuyor.

phaselis festival

Festivalde çeşitli müzik gösterileri ve sergiler yer alıyor.

ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ

Antalya’nın en ünlü festivali olan Altın Portakal her yıl dünya çapında ünlü isimlerin katıldığı dikkat çeken festivallerden biridir. 1964 yılından beri sürdürülen festivali aynı zamanda Avrupa ve Asya’nın en köklü film festivallerinden biridir.

Müzik Kepez’in Kalbi Dokuma ’da Attı Müzik Kepez’in Kalbi Dokuma ’da Attı

Altin Portakal

Antalya’nın kültürel değerlerine önemli bir katkı sağlayan festival her yıl sonbahar aylarında Antalya’da yoğun bir katılımla sürdürülüyor. Dünya çapından birbirinden güzel film ve belgesellerin yarıştığı festivalde ödüller sahiplerini buluyor.

ULUSLARARASI ANTALYA PİYANO FESTİVALİ

Antalya’da yapılan bir başka ünlü festival de Uluslararası Antalya Piyano Festivalidir.  2000 yılından beri sürdürülen geleneksel festivallerden biridir.

piyano

Antalya’nın yalnızca turizm ile değil kültür ve sanat şehri kimliği ile ön plana çıktığı festival hem yurt içinde hem de yurt dışında binlerce insana eşsiz bir piyano dinletisi sunuyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği festival şehrin en önemli etkinliklerinde biridir.

ALANYA ULUSLARARASI TURİZM VE SANAT FESTİVALİ

Her yıl büyük coşkuyla kutlanan Alanya Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali genellikle haziran aylarında yapılır. 2023 yılında 21.’incisi düzenlenen festival bölge halkı ve turistler tarafından yoğun ilgiyle karşılanıyor. 

alanya festival-1

Yörük göçü kortejleri ile başlayan festival Alanya’nın önemli kültürel değerleri yaşatılıyor. Çeşitli dans gösterileri ve müzik gösterilerinin yapıldığı festivalde aynı zamanda ülke çapında ünlü şarkıcılar konser veriyor.

LİKYA - KAŞ KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

Antalya’nın Kaş ilçesinde düzenlenen geleneksel festivallerden biri olan Kaş Kültür ve Sanat Festivali’nde ilçenin önemli kültürel değerleri yaşatılıyor. Geleneksel kıyafetlerle kortej yürüyüşü yapılarak başlanan festival yüzme yarışmaları ile devam ediyor.

likya festival

Aynı zamanda geleneksel el sanatlarının ve yemeklerin sergilendi sergiler ve tiyatro oyunları yapılıyor.

MANAVGAT BARIŞ SUYU KÜLTÜR, SANAT, TURİZM VE GENÇLİK FESTİVALİ

Manavgat Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Manavgat Barış Suyu Kültür, Sanat, Turizm ve Gençlik Festivali. Son yıllarda yapıldığına dair bilgi bulunmuyor.

OLYMPOS GÖKYÜZÜ VE BİLİM FESTİVAL

Yalnızca turizm değil bilim ve sanat kimliği ile de ön plana çıkan Antalya gökyüzü ve yıldızları sevenler için eşsiz bir festivale ev sahipliği yapıyor. Pandemi döneminde ara verilip daha sonra tekrar başlayan festival bilim meraklılarını alanında uzman isimlerle buluşturuyor.

Gokyuzu Senligi olimpos

Profesyonel teleskopların yer aldığı festivalde yıldızlar, gezegenler ve uzay gözlemlenecek. Festival bu yıl 9 Ağustos’ta başlayacak ve 12 Ağustos günü son bulacak.

KALEİÇİ OLD TOWN FESTİVALİ

Muratpaşa Belediyesi tarafından düzenlene Kaleiçi Old Town Festivali her yıl renkli görüntülere ev sahipliği yapıyor.  Kaleiçi’nin tarihi atmosferinde yapılan festival hem Antalyalıların hem de turistlerin ilgisiyle karşılanıyor.

New A3E5C08D 047D 4031 Aeb4 A9470585A93B

Çeşitli sergi ve müzik gösterilerinin yapıldığı festival 2016 yılından beri düzenleniyor. Şehrin renkli kimliğinin ön plana çıkarıldığı festival antik Kaleiçi’nin sokaklarını bir karnavala dönüştürüyor. Festivalde geleneksel kıyafetli yürüyüşler, dans gösterileri, konserler şenlikler yapılıyor. Kaleiçi Old Town Festivali bu yıl 24 Ekim başlayıp 27 Ekim’de son bulacak.

ANTALYA KUM HEYKEL FESTİVALİ

Antalya’nın dikkat çeken festivallerinden olan kum heykel festivali her yıl farklı temalarla yapılıyor.  Antalya plajlarının bir heykel müzesine dönüştüğü festivalde kumlar ince ince işlenerek bir heykele dönüştürülüyor.

kum heykel

Dünyanın çeşitli bölgelerinden katılan heykel sanatçılarının eserleri yerli ve yabancı turistler tarafından ilgiyle karşılanıyor. Müzede sergilenen eserler bu yıl uzay teması ile yer alacak.

AKRA CAZ FESTİVALİ

Uluslararası Akra Caz festivali Antalya’da gerçekleşen dikkat çeken festivallerden biridir. Dünyanın dört bir yanından gelen ünlü caz sanatçılarının Antalya’da eşsiz bir müzik dinletisi yaptığı caz festivali her yıl hem Antalyalılar hem de yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisiyle karşılanıyor.

Akra Hotels Caz Festivali

Genellikle mayıs ve haziran aylarında gerçekleşen Akra Caz festivali bir son yıllarda Antalya’nın dikkat çeken festivalleri arasındadır.

ANTALYA ULUSLARARASI GİTAR FESTİVALİ

Antalya Muratpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen bir diğer festivallerden biri de gitar festivalidir. Antalya Büyükşehir Belediyesi ve ODTÜ Mezunlar Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Gitar Festivali’nin geçtiğimiz yıl 12.’incisi düzenlendi.

antalya gitar fest

Türkiye’den ve dünyadan önemli isimleri katıldığı gitar festivali Antalya’nın geleneksel festivallerinden biridir.

GASTROANTALYA ULUSLARARASI ANTALYA GASTRONOMİ FESTİVALİ

Antalya’da dünya çapında ünlü şef ve gurmeleri bir araya getiren Gastro Antalya festivalinin geçtiğimiz yıl 4. ‘üncüsü düzenlendi. Farklı temalarla yapılan festival, profesyonel şef ve gurmelerin katılımıyla bir lezzet şölenine dönüşüyor.

Gastroantalya

 Dünyanın birçok ülkesinden yüzlerce kişinin katıldığı festivalde şefler en lezzetli yemekler için yarışıyor. Türk mutfak kültürünün dünya çapında tanıtıldığı festival Antalya’nın önemli festivalleri arasındadır.

ULUSLARARASI MANAVGAT MOTOSİKLET FESTİVALİ

Antalya Manavgat’ta düzenlenen Uluslararası Motosiklet Festivali, dünya çapında motosiklet tutkunlarını bir araya getiriyor. Genellikle haziran ayında yapılan festival 2010 yılında başladı ancak son yıllarda iptal edildi.

motosiklet fest

Yüzlerce motosiklet tutkunun Manavgat sokaklarını rengarenk motorlarla donattığı festival, keyifli bir etkinliğe dönüşüyor. Festivalde aynı zamanda kadın hakları, çocuklar, çevre, hayvan gibi tema belirlenerek toplumdaki hassas konulara dikkat çekilmesi amaçlanıyor.  Festival kapsamında çadırlar, müzik gösterileri ve sergiler de yapılıyor.

KEMER SEA TO SKY

Motosiklet tutkunlarını bir araya getiren bir diğer etkinlik olan Sea To Sky Antalya’nın Kemer ilçesinde düzenlenen festivaldir. Ekstrem sporlar ve motosiklet yarışlarının yapıldığı etkinlik heyecanlı bir maceraya dönüşüyor. Kemer’in engebeli arazisinin parkurlara dönüştüğü etkinlikte motosiklet yarışları ile sınırlar zorlanıyor. 

New A78E249D Dcb5 4646 Ad8F 5C772Ed58490

Bu heyecanlı etkinliğe hem yurt içinden hem de yurt dışından birçok sporsever katılıyor.  İlk olarak 2010 yılında başlayan Sea To Sky  bu yıl 19-21 Nisan tarihlerinde gerçekleşti. Bu yıl yapılan etkinlikte dağ bisikleti yarışı yapıldı. Tahtalı dağında yüzlerce bisikletli pedal çevirerek heyecanlı bir yarışa imza attı.

GELENEKSEL DEVE GÜREŞLERİ

Antalya Kumluca’da gerçekleştirilen deve güreşleri festivali bölgenin köklü kültürel değerlerini yansıtır. Bölgede hüküm süren yörük kültürünün izlerini taşır. Her yıl düzenlenen deve güreşleri Antalya’nın geleneksel festivallerinden birine dönüştü.

deve güres fest

Türkiye’nin farklı illerinden gelen develerin belirli kurallara göre yaptırılan güreşte develerin mücadelesi ilginç görüntüler oluşturuyor. Özellikle yabancı turistler tarafından ilgiyle takip edilen güreşlerden elde edilen ücretler bölgedeki okul, cami, yurt gibi çeşitli alanlarla kullanılıyor.

GELENEKSEL YAĞLI GÜREŞLER

Antalya yağlı güreş festivallerinde önemli bir yere sahiptir. Antalya’nın Manavgat, Akseki, Kumluca, Elmalı, Serik, Alanya, Muratpaşa, Döşemealtı gibi neredeyse tüm ilçelerinde her yıl yağlı güreş festivalleri düzenlenir. 

374728,Geleneksel Elmali Yesilyayla Yagli Gures Festivalijpg

Antalya’nın önemli bir kültürel değerini oluşturan güreş sporu her yıl ilgiyle takip edilen ve takipçisi olan festivaldir. Antalya’da kıran kırana mücadele eden pehlivanları, tribünlerden izleyen güreş severler bu heyecanlı maceraya ortak olur. Geleneksel yağlı güreş festivalleri bir köklü kültürü yaşatan önemli değerlerden biridir.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA