ANSAN ve Büyükşehir Belediyesinin birlikteliğinde Antalya Bülent Ecevit Kültür Merkezinde düzenlenen, Moderatorlüğünü ve çevirmenliğini Tarık Günersel'in yaptığı "Filistin'le Edebiyat, Dostluk Ve Sanat" programına Filistin'den gelen Şair Hanan Awwad konuk oldu.

hannan filistinli şair

FİLİSTİNLİ ŞAİR ANTALYA’DA

Filistin'le Edebiyat, Dostluk Ve Sanat programında hem sanat ve edebiyat hem de Filistin davası konuşuldu. Gazze deki işgalden ve direnişten bahseden Hannan Awwad, Yaser Arafat ile ilgili önemli açıklamalarda bulunarak onunla olan yakın dostluğunu anlattı.

filistinli şair hanna

Büyük bir ilgi ile izlenen programa konukların sorularıyla daha da zenginleşti. Programın sonunda Hanan Awwad, sahnede Filistin bayrağı eşliğinde Filistin Ulusal marşını okudu. İzleyiciler Filistin marşını ayakta dinledi. Daha sonra ANSAN Başkanı Cahit Çakçıl, Hanan Awwad ve Tarik Günersel 'e katılım belgesi ve ANSAN flaması takdim etti. Hanan Awwad da boynundaki Flistin direnişinin sembolü olan Filistin Şalı, Kefiyeyi Cahit Çakcil'in boynuna taktı. Bu samimi ortam konuklarda duygusal anlar yaşattı.

filistinli şair-2

HANAN AWWAD KİMDİR?

Filistin’in önemli sanatçıları arasında yer alan Awwad 1951 yılında Kudüs'te dünyaya geldi. 1974’te Birzeit Üniversitesi'nden Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü tamamladı. 1976'da Mısır'ın El Ezher Üniversitesi'nden Edebiyat Eleştirisi diploması aldı ardından 1977'de Kudüs İbrani Üniversitesi'nden Arap Edebiyatı ve Beşeri Bilimler alanında master yaptı. Hanan Awwad, Oxford Üniversitesi'nde eğitimini sürdürdü.

Aspendos'ta dev konser… Aspendos'ta unutulmaz gece Aspendos'ta dev konser… Aspendos'ta unutulmaz gece

hannan filistinli şair-1

İlerleyen yıllarda Kanada'daki McGill Üniversitesi'nden ikinci yüksek lisans derecesini aldı ve ardından doktora (PhD) derecesini alan Awwad, 1980 ve 1982 yılları arasında McGill Üniversitesi'nde İslam Araştırmaları bölümünde öğretim asistanı görevine başladı. İlerleyen yıllaar da ise Ulusal İnsan Müzesi Ortadoğu Çalışmaları Bölümü'nde araştırmacı olarak çalıştı.

filistinli şair-3

Batı Şeria'ya dönen Awwad, 1982 ile 1986 yılları arasında Kudüs'teki Filistin Abu Dis Koleji'nde Kültürel Çalışmalar Bölüm Başkanı olarak görev yaptı. Awwad, 1988 yılında Barış ve Özgürlük İçin Uluslararası Kadınlar Birliği'nin Filistin Şubesini kurdu burada faaliyetler sürdürdü. Awwad ayrıca 1998 yıllarından 2004'e olan süre boyunca Yaser Arafat'ın kültür danışmanlığını yaptı. Awwad ayrıca Filistinli Yazarlar Birliği'ni, Filistin Gazeteciler Birliği'ni ve Uluslararası Yazarlar Birliği’nin (PEN) Filistin bürosunun da kurucu başkanıdır. 2016 yılında Türkiye'deki tutuklu gazetecilerin serbest kalması için mektup yazmıştır.

2F0D9B3C Aebc 42F9 933F Be4A48A98Dea

HANAN AWWAD ESERLERİ

Arapça yazan Awwad’ın kitapları arasında öne çıkanlar şunlar: 

Şiir: Kanımla yazıyorum (1983), Vaat Edilen Dönüş (1988), Tehlikeyi Seçtim (1988)

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA