Emniyet ekiplerince İstanbul’da yakalanan Fırat Delibaş hakkında internet kullanıcıları araştırma yapıyor. Fırat Delibaş kimdir sorusuyla birlikte icraatları, neden cezaevinde olduğu, kaç yaşında olduğu gibi konular gündemde. Peki, Fırat Delibaş neden cezaevinde? Kaç yıl ceza aldı? Tüm detaylarıyla aktarıyoruz.

Geçtiğimiz dönemde Fırat Delibaş Sedat Peker’e cevap vererek Türkiye gündeminde yer almıştı. 2000’li yılların ilk döneminde Türkiye’nin en meşhur kapkaç çetesini kurarak suç dünyasında yer edinen Fırat Delibaş hakkında tüm bilinmeyenleri inceledik. İşte ayrıntılar…

Firat Delibas Kimdir

Mersinli Ünlüler Listesi: Mersin'de Doğan Sanatçılar, Oyuncular, Sporcular… Mersinli Ünlüler Listesi: Mersin'de Doğan Sanatçılar, Oyuncular, Sporcular…

Fırat Delibaş Kimdir? 

Fırat Delibaş, Kürt kökenli bir ailenin çocuğu olarak Diyarbakır’da dünyaya geldi. Kaynaklarda 1989 yılında doğduğu yer alsa da bu bilgi gerçeği yansıtmamaktadır. Fırat Delibaş’ın kaç yaşında olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Deli lakabıyla bilinen Fırat Delibaş’ın icraatları 2000 yılında Nijerya uyruklu Paul Etin Usrifo’yu tasarlayarak öldürmesiyle başlar.

2003 Ekim ayında polis ekiplerince İstanbul Beyoğlu’nda yakalanan Delibaş, 35 adamı ile beraber gözaltına alınmıştır. Yargılama esnasında Delibaş hakkında 41 yıl ile 89 yıl arasında hapis istendi. Bu suçtan 1.642 gün kesinleşmiş hapis cezası bulunmaktadır. 3 yıl cezaevinde yatan Delibaş, daha sonra tahliye edildi.

Çok sayıda suç ile yargılanan organize suç örgütü lideri Fırat Delibaş, aynı zamanda 2019 yılında Güven Timleri Şube Müdürlüğü ekiplerine karşı olarak “görevini yaptırmamak için direnme” suçundan da kesinleşmiş hapis cezası almıştır. 2019 yılındaki kesinleşmiş hapis cezası 1 yıl 21 ay şeklinde belirlenmiştir.

Fırat Delibaş Kaç Yaşında?

Fırat Delibaş kimdir sorusuyla birlikte bu kişinin kaç yaşında olduğu da merak edilmektedir. Fırat Delibaş kaç yaşında sorusuna yönelik yapılan araştırmalarda 1989 yılında olduğu bilgisi ortaya çıkıyor. Ancak 2000’li yıllarda faaliyete başlayan Delibaş’ın o dönem küçük yaşta olmadığı düşünüldüğünde bu bilginin yanlış olduğu kesindir.

Fırat Delibaş’ın yaşı tam olarak bilinmemektedir. Bu konuda kendisinden ya da avukatından herhangi bir bilgi gelmemiştir. Bu nedenle Fırat Delibaş kimdir, kaç yaşında sorusuna yönelik önümüzdeki günlerde olası yeni gelişmeler takip edilmektedir.

Firat Delibas Kimdir 3

Fırat Delibaş Neden Cezaevinde?

Fırat Delibaş, Diyarbakır’da Kürt kökenli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi ve erken yaşlarda ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşti. 2003 yılında Nijeryalı Paul Etin Usrifo’yu tasarlayarak öldürme gerekçesiyle gözaltına alındı ve bu suçtan toplamda 41 yıldan 89 yıla kadar hapsi istendi. Yapılan yargılama sonrasında 1.642 kesinleşmiş hapis cezası alan Delibaş, 3 yıl hapiste yattıktan sonra tahliye edildi.

Fırat Delibaş neden cezaevinde sorusuna yönelik olarak en son işlemiş olduğu 2019 yılındaki suç örnek gösterilebilir. 2019 yılında Güven Timleri Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekiplere görevi yaptırmamaya yönelik olarak direndiğinden dolayı 1 yıl 21 ay kesinleşmiş hapis cezası aldı.

2023 yılında polis ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyonla Esenyurt’ta gözaltına alınan organize suç örgütü lideri, tasarlayarak adam öldürme ve güvenlik ekiplerine direnme suçlarıyla cezaevindedir. Güncel olarak kaç yıl ceza aldığı ise bilinmemektedir.

Fırat Delibaş, 2003 yılında yakalandığı tarihten bu döneme kadar çeşitli suçlar ve faaliyetlerle haberlere konu olmuştur. Fırat Delibaş’a dair gelişmeler ise şu şekildedir:

·       İstanbul Beyoğlu’nda Nijerya uyruklu Paul Etin Usrifo’yu tasarlayarak öldürme (2000 yılı),

·       İstanbul Beyoğlu’nda 30 adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonda kendisiyle birlikte 35 adamının gözaltına alınması (2003 yılı),

·       Güven Timleri Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekiplere direnme suçu (2019 yılı),

·       Organize Suçlarla Mücadele ekipleri tarafından yürütülen operasyonda yeniden gözaltına alınma (2023 yılı).

Fırat Delibaş Serveti

Fırat Delibaş serveti de en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Erken yaşlardan beri çete kurarak haksız kazanç elde eden organize suç örgütü liderinin servetinin ne kadar olduğu bilinmiyor.

Türkiye’de en ünlü kapkaç çetesinin lideri olan Delibaş’a yönelik suçlamalar kapkaç, hırsızlık mallarının evde depolanması, uyuşturucu ticareti, yağma, tehdit, rüşvet gibi unsurları barındırıyordu. Bu nedenle Fırat Delibaş’ın icraatları göz önüne alındığında haksız kazanç ile servet oluşturduğu anlaşılmaktadır.

Fırat Delibaş kimdir sorusuyla birlikte merak edilen diğer soruları da yanıtlayalım…

Firat Delibas Kimdir 5

Fırat Delibaş Nerede? Ne İş Yapıyor?

Fırat Delibaş nerede sorusuna yönelik olarak 2023 yılında gerçekleştirilen operasyonda göz altına alınan organize suç örgütü liderinin şuanda cezaevinde olduğu belirtilebilir. Dışarıda olduğu dönemde açıklamalarda bulunan Fırat Delibaş, geçmişte yankesicilik suçuna karıştığını, fakat şimdilerde ise otopark işlettiğini açıkladı.

Fırat Delibaş kimdir sorusunu araştıran okuyucularımız için ilgili kişinin şuanda cezaevinde olduğunu ve kaç yıl ceza aldığının ise bilinmediğini belirtelim.

Fırat Delibaş Nereli?

Organize suç örgütü lideri Fırat Delibaş, Diyarbakırlıdır. Kürt kökenli olan Delibaş, erken yaşlarda İstanbul’a yerleşmiş ve kurduğu çete faaliyetleriyle gündeme gelmiştir. 2003 yılında Beyoğlu’nda düzenlenen çete operasyonunda yakalanan Fırat Delibaş’ın tasarlayarak cinayet işleme ve güvenlik ekiplerine direnme suçlarından kesinleşmiş hapis cezaları bulunuyor.

Fırat Delibaş Tahliye Oldu Mu?

Fırat Delibaş kimdir sorusuyla birlikte bu kişinin tahliye olup olmadığı da merak ediliyor. Fırat Delibaş, 2023 yılında çeşitli suçlardan yakalanarak cezaevine kondu ve kaç yıl ceza aldığına yönelik herhangi bir bilgi yoktur. Ayrıca Fırat Delibaş tahliye oldu mu sorusuna yönelik olarak var olan bilgiler, ilgili şahsın halen cezaevinde olduğuna yöneliktir.

Muhabir: Nihat Toklu