Antalya’nın Gazipaşa İlçesi’nde İlçe Tarım ve orman Müdürlüğü ekipleri, pestisitin ürünlere bulaşmasını engellemek amacıyla çalışmalar yürütüyor. Gazipaşa Toptancı Hali girişinde çalışmalar yürüten ekipler, gelen ürünlerden numune alarak denetim yaptılar.

TOPTANCI HALİNDE DENETİM YAPILDI

Gazipaşa İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından doğal dengenin korunması ve bitkisel üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanması amacı ile pestisit denetimi programı dahilinde numune alım işlemleri devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın insan sağlığını tehdit eden pestisitin gıda ürünlerine bulaşmasını engellemek için başlattığı çalışmalar kapsamında İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan pestisit denetimi, bu hafta Gazipaşa Toptancı Hali’nde devam etti.

Aw194565 01 (Small)

Tüccarın almadığı deriler elde kaldı Tüccarın almadığı deriler elde kaldı

UYGUNSUZ ÜRÜNLERE TEDBİRLER ALINIYOR

Bakanlığın yönetmelik taslağı çerçevesinde, bitkisel üretim alanlarında hatalı pestisit kullanımının önlenmesi amacıyla yapılan pestisit denetimlerinde; numuneler şahit tutanağı ile toplanıp, analize gönderiliyor ve analiz sonuçları kaydediliyor. Böylelikle uygunsuzluk tespit edilen ürün, üretim alanı ve aktif maddelere yönelik takipler yapılarak, tedbirler alınıyor.

Kaynak: İHA