Turizm kenti Antalya’da 2020 yılı dönemine kadar birbiri ardına açılan düğün salonları müşterisizlikten kapılarına kilit vurulurken, iş yapan düğün salonları da fiyatları hafta sonu ve hafta içi diyerek iki ayrı fiyat vermeye başladı. Hatta düğün salonu için pastadan mumlara, çiçeklere kadar modernlik süs istenirken ‘Olmayabilir’ deniliyor, ayrıca video ve fotoğraf çekimlerinde pazarlık yapılıyor. Düğün salonlarında eskiden bir başkasının resim çekmesi bile engellenirken, şimdi herkesin elinde akıllı telefonla hem video hem de fotoğraf çekiliyor, düğün fotoğrafçılarının çektikleri fotoğrafların çoğu ellerinde kalıyor. Düğün salonundaki çalgı olayında sadece org, davul-zurna isteyende var, tam çalgı orkestra, sanatçı özel aktiviteler istenmiyor artık.

 DÜĞÜN PAKETİ PARÇALANDI

507854A4 3692 42Dc B9Ac Cb60F9B5A9B7 (Small)

Düğün paketi adı altında, kuaför, (erkek-kadın) yaş ve kuru pasta, masa üzerine konacak mumluk, tabaklar, içecekler, sandalye ve masa örtüleri, aydınlatmada renkli ışık sistemi, orkestra tam çalgı, davul-zurna, fotoğraf-video çekimi, sanatçı gibi daha birçok aktivitelerde birinci ve ikinci sınıf malzeme olayı da yer alıyordu.  Pandemiyle birlikte başlayan düğün salonları sahiplerinin sorunları artarak büyürken, şimdi salon kiraları, elektrik su gibi vb. ile çalışan personelin maaşını bile ödeyemez hale geldi. Antalya kent merkezinde de çok sayıda düğün salonu açılmıştı ancak ekonomik şartlar nedeniyle birçoğu şimdi kapılarına kilit vurmamak için mücadele ediyor. İş yapan salon sahipleri de, düğün paketi olarak sunulan hizmetlerden bazılarını çıkarmak zorunda kalıyor.

PAZARLIK ÖN PLANA ÇIKTI

C9Dba61E 2Cc9 4D4F 8620 2Ebb2A6Ca4D5 (Small)

Eskiden düğün paketi üzerinden pazarlık yapılırdı, şimdi ise düğün yapmak isteyenlerin maliyetleri düşürmek için yaptığı pazarlığa kendilerinin uyduğunu belirten isminin açıklanmasını istemeyen düğün salonu sahibi konuyla ilgili olarak şunları söyledi. “Düğün yapmak isteyenlere 3-4 farklı fiyat sunuyoruz, bizim sunduklarımız beğenilmezse kendilerinin, ne istediğini sorup ona göre fiyat değerlendirmesi yapıyoruz. Koskoca salonun boş kalmasına razı olamayız. Mecburen düğün sahiplerinin isteği oluyor, aslında kazanamıyoruz, gelir, gider uçucuna denk geliyor”

KİRALIK DEVRİ BAŞLADI

Whatsapp Image 2024 05 04 At 17.29.33 (Small)

Antalya’nın merkez başta olmak birçok ilçesinde gelinlik satışı yapan mağazaların vitrinlerinde kiralık gelinlik yazısı yer almaya başladı. Eskiden de kiralık gelinlik isteyenler vardı, ama şimdi buna damatlık, nişan, kına elbisesi bindallı ayakkabı, gelin arabası eklendi. Düğün yapılacak olan mekânlarda değişti. Ekonomik şartlar nedeniyle düğün salonları yerine apartman bahçeleri, sokak araları, boş arsalar, park girişleri, mahalle kahvehaneleri tercih ediliyor.

694E1324 6E02 4747 9Ca6 023F5059A2Ae (Small)

Adana’nın dev fabrikası milyonları kurtardı Adana’nın dev fabrikası milyonları kurtardı

Yeni evlenecek olan isminin yazılmasını istemeyen çift, düğün için yapacakları masrafları en aza düşürebilmek için günlerce hesap-kitap yaptıktan sonra kiralık kıyafetlerle birlikte eşyalarda ikinci eli seçtiklerini ifade ederek, “Aslında düğünde yapmak istemiyoruz, ama eş dost mutluluğumuza ortak diye yapıyoruz. Kız evi de illaki düğün diye ısrar ediyor, bu arada takı olmasını şart, ekonomik yönden katkı olur. Düğünden sonra eşime iş bulup karı-koca birlikte çalışacağız, çünkü ekonomide bir elin sesi çıkmıyor, iki el olmak gerek” şeklinde konuştular.

Muhabir: AYFER ŞİMŞEK