Antalya'nın Aksu İlçesi’nde bir yandan doğa katliamı yaşanırken, diğer taraftan da kanunlar hiçe sayılıyor. Turizm cenneti Antalya'daki 5 yıldızlı otellerin yanı başına, caretta carettaların yumurta bıraktığı alana kurulan 500’ün üzerindeki çardak yeni sezona hazırlanıyor.

Aksu Cardak Yikim Karari (Small)

CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAME YAYINLADI

Antalya Aksu’daki 5 kilometrelik Kumköy sahili 2021 yılı Mart ayında Cumhurbaşkanı kararıyla 'nesli tükenme tehlikesindeki deniz kaplumbağalarının yuvalama alanı' ilan edildi. Kararname ile birlikte bu alanın aslında buraya çardak kuranların değil, caretta carettaların alanı olduğu tescillendi. Ancak bu kararnameye rağmen Aksu Belediyesi burada herhangi bir işlem yapmadı.

Aksu Kacak Cardak (Small)

BU KEZ BAKANLIK YAZDI

Aksu İlçesi’nde binlerce kişinin yaz tatilini geçirdiği ve hatta iddialara göre zaman zaman kiraya bile verdikleri çardaklarla ilgili olarak bu kez de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nca yıkım kararı alınarak Aksu Belediyesi’ne tebliğ edildi. Bakanlık buradaki çardakların yıkılması için belediyeye resmi yazı gönderdi.

Barakalar Yikilacakmi (Small)

BELEDİYEDEN KOMİK SAVUNMA

Cumhurbaşkanlığı kararnamesine ve bakanlık yazısına rağmen burada yıkım yapmaya yanaşmayan Aksu Belediyesi, adeta ipe un serdi. Belediye önce yıkım ekibinin korona olduğunu belirterek yıkımı erteledi. Olayın basında yer alması üzerine havaların soğuk olması gerekçe gösterilerek yıkım yine gerçekleşemedi. Aradan geçen 3 yıla rağmen yıkım bir türlü gerçekleştirilemedi.

YENİ SEZONA HAZIRLANIYOR

Kararname ve bakanlık yazısına rağmen buradaki çardak sayısı artmaya devam etti. Burada yaz nüfusu binlerle ifade ediliyor. Bayram sonrası çardak sakinlerinin yeniden buraya yerleşmesi bekleniyor.

Kacak Cardak Bakkal (Small)

ARTIK BAKKALI BİLE VAR

Bu alanda barakalardan birisi de bakkala dönüştürüldü. Böylece çardak sakinleri artık alış verişlerini de buradan yapabiliyorlar. Çardakların bulunduğu alanın bir tarafı dere ve ormana, bir tarafı ise denize bakıyor. Bu arada alanda elektrik üretimi için güneş panelleri kurulmaya başlandı.

Antalya'da Kaç Cami Var? Görenlerin Hayran Kaldığı 7 Tarihi Antalya Camisi! Antalya'da Kaç Cami Var? Görenlerin Hayran Kaldığı 7 Tarihi Antalya Camisi!

Aksu Cardak Gunes Enerji (Small)

GÖZLER YENİ BAŞKANDA

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ve Bakanlığı yazısına rağmen bir türlü gerçekleşemeyen yıkım ile ilgili gözler Aksu’nun yeni belediye başkanı İsa Yıldırım’a çevrildi. Yıldırım’ın burada yıkım yapıp yapmayacağı çevreciler ve Antalyalılar tarafından takip ediliyor. Geçtiğimiz yıl caretta caretta yumurtalarının yüzde 50’sinden fazlasını zarar gördüğü Kumköy Sahili’nde yıkım mı yapılacağı, yoksa bu kaçak yapıların kullanılmaya devam edeceği Antalyalılar tarafından merakla bekleniyor. Başkan İsa Yıldırım’dan buraya ilişkin henüz bir açıklama gelmedi.

Muhabir: NİHAT TOKLU