Yaz sıcaklarında çocuklar ve yetişkinler güneşten korunmak için güneş kremi araştırması yapıyor. Son yıllarda ciddi anlamda pahalılık gösteren ürünler arasında olan güneş kreminin, en ucuz fiyatlı olanını da bulma isteğini de dolayısıyla arttırıyor. Kozmetik ürünleri satan zincir yerlerde ya da eczaneler de daha uyguna bulmak mümkün oluyor. Peki bu güneş kremi fiyatları ne kadar oldu? Güneş kreminin faydaları ve zararları neler, güneş kremi nasıl kullanılmalı?

ÇOCUK GÜNEŞ KREMLERİ DAHA UYGUN

Guneskremi (Small)

Yaz güneşi altında yürümek, koşmak, yüzmek en güzel aktivitelerden biri. Fakat uzun süre güneşe maruz kalan cildimiz zarar görebiliyor. Kaliteli bir güneş kremi kullanımını uzmanlar da öneriyor. Güneşten en çok çocuklar etkileniyor. Çünkü en hassas ciltlere onlar sahiptirler. Ülkemizde yetişkinlere oranla çocuk güneş kremi her yıl daha uygun oluyor. Peki bu güneş kremi fiyatları ne kadar oldu? Güneş kreminin faydaları ve zararları neler, güneş kremi nasıl kullanılmalı?

GÜNEŞ KREMİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Gunes Koruyucu Nedir (Small)

Uzun süre diri görünen ve sağlıklı bir cilde kavuşmak için, her dönemde güneş kremi kullanılması öneriliyor. Ciltte yaşlanma belirtileri, çil sayısında artma, güneş lekeleri gibi etkilere maruz bırakan güneş, bulutlu günlerde de cildimize pek iyi davranmaz. Bu yüzden imdadımıza güneş kremleri yetişiyor.

 Özellikle zararlı UVA ve UVB türlerine karşı koruyup radyasyon etkilerinin cilde geçmesini engelliyor. Bunu yanında cilt yanıklarını, erken yaşlanma hatta cilt kanserini önlemek için de kullanılıyor.

Mersin’in yeni üyeleri görücüye çıktı… Bu hayvanların görüntüleri sizi mest edecek Mersin’in yeni üyeleri görücüye çıktı… Bu hayvanların görüntüleri sizi mest edecek

GÜNEŞ KREMİ SEÇİMİNİN KRİTİK UNSURLARI;

 Cilt tonu, kişinin yaşı, SPF derecesi, mevsime maruz kalınan ışın derecesi ve bazı cilt hastalıklarına göre şekil alıyor.

Krem (Small)

GÜNEŞ KREMLERİ NE ZAMAN KULLANILMALI?

 Güneş ışınları her mevsim yeryüzüne ulaşıyor.  Güneş kremi hem yazın hem de kışın kullanılır gibi bir algı var ama hem yazın hem de kışın kullanılması gerekiyor. Güneş lekelerini önlemek veya cilt hastalıklarının alevlenmesini önlemek için yazın ve kışın güneş kremi kullanılması gerekiyor. Güneş kreminin kullanımı önemlidir ama nasıl ve ne zaman kullanılacağı konusunda da vatandaşların bilinçli olması gerekiyor.

GÜNEŞ KREMLERİ NASIL KULLANILMALI?

S (Small)

 Güneşe çıkmadan önce sürülmeli ve 3-4 saatte bir tekrarlamak gerekir. Bu da cilt formuna göre ve dış ortama göre değişiyor. Dış ortamla daha çok temas edenlerin özellikle sık sık tazelemesi gerekiyor. Cilt tipine uygun ve çevre dostu ürünler kullanarak, güneşin keyfini çıkarırken cilt sağlığımızı da korumamız gerekiyor.  

GÜNEŞ KREMİ SEÇİMİNDE CİLT TİPLERİNE GÖRE SEÇİM ÖNERİLİYOR

 Fiziksel veya kimyasal koruyucu olarak iki çeşidi bulunan güneş kremlerinin, fiziksel koruyucu olanlarının ciltten temizlenmesinin kimyasal olanlardan daha kolay temizlendiği belirtiliyor.  Güneş kremi seçiminde kullanıcılar kendi cilt tipine uygun kremleri seçiyor.  

Yağlı cildi olanlar sıvı akışkan formlarda veya jel formundaki güneş koruyucuları tercih ederken, kuru cildi olanlar ise krem formundaki kremleri tercih etmelidir.

Güneşkrem 2000X1135Px (Small)

Cilt lekeleri olanlar güneş kremi seçerken kapatıcı formu olan kremleri tercih ediyor. Bu sayede güneş kreminin koruyucu etkisi yanı sıra, hem de cilt lekelerinin görünmesinin önüne geçilebiliyor.

GÜNEŞ KREMLERİNİN FİYATLARI NE KADAR?

2023 ve 2024 yılları fiyat karşılaşmasına bakıldığında güneş kremlerine yüzde 170 civarında zam geldi. 2024 yılı sezonunda 50 faktör güneş kreminin fiyatları en düşük 510 TL’den başlarken, 40 faktör ise 350 TL’den satışa sunuluyor.

ÇOCUK GÜNEŞ KREMİ FİYATLARI NE KADAR?

Yetişkinlerin güneş kremi fiyatlarından ziyade çocukların güneş kremi fiyatları daha uygun. Çocuklar için 50 ml güreş kremi 150 TL’den başlıyor.

Muhabir: Stajyer Muhabir Rümeysa AKKURT