Türkiye ekonomisinde işgücünü oluşturan kişilerin önemli bir kısmı işsizlik sorunu ile karşı karşıyadır. Kalıcı bir iş olmanın yanı sıra çeşitli avantajlarıyla hastanede temizlik personeli olarak çalışmak isteyenler ise daha çok maaşları araştırmaktadır. Sizler için kamu ve özel sektör için hastane temizlik görevlisi maaşı 2024’te ne kadar oldu sorusunu yanıtlıyoruz.

Hastane temizlik personeli maaşları, kamuda çalışanlar için kadro durumuna ve kıdem – dereceye bağlı olarak belirlenmektedir. Özel sektörde ise daha çok deneyim süresi maaşları belirlemede etkin faktördür. Hastane temizlik işçisi maaşları 2024 yılında gelen zamlardan sonra ne kadar oldu? İşte tüm detaylar…

Hastane Temizlik Gorevlisi Maaslari 2

Hastane Temizlik Personeli Maaşları Ne Kadar Oldu?

İş arayışında olan binlerce kişi çeşitli sebeplerle hastanede temizlik personeli olmanın yollarını araştırıyor. Mesleki araştırmalarda en çok merak edilen unsur ise elbette aylık maaşlardır. 2024 yılında memur ve işçi kesimine gelen maaş zamları sonrasında hastane temizlik görevlisi maaşı ne kadar oldu? Güncel bilgileri sizlerle paylaşıyoruz…

Hastane temizlik personeli maaşları 2024 yılı için özel ve kamu sektörü açısından farklılık göstermektedir. Bu farklılık, kamuda ise daha çok kadro durumuna göre netlik kazanıyor. Zam oranlarının belirlenmesiyle birlikte hastane temizlik personeli maaşları ne kadar olacak sorusu da netliğe kavuştu. Güncel tüm bilgileri aktarıyoruz…

Hastane Temizlik Görevlisi Maaşı 2024: Kamuda – Özelde

Hastane temizlikçi maaşı, çalışan personelin deneyim süresinden mesleki becerilerine kadar pek çok faktöre göre belirlenmektedir. Devlet hastanesi temizlik personeli maaşı bakımından daha yüksek ücret fırsatları sağlamaktadır. Ancak özel sektörde de yüksek deneyim süresine bağlı olarak iyi maaşlar alabilmek mümkündür. İşte güncel detaylar…

Hastane temizlik görevlisi maaşı 2024’te sektörel bazlı olarak aşağıdaki gibidir:

Kadrolu Hastane Temizlik Görevlisi Maaşları

32.500 TL – 33.500 TL

Sözleşmeli Temizlik Personeli Maaşı (Hastane)

17.002 TL – 22.500 TL

Özel Hastane Temizlik Personeli Maaşları

17.002 TL – 25.000 TL

NOT: Hastane temizlik görevlisi ne kadar maaş alıyor sorusunun yanıtı ortalama olarak bu şekildedir. Ancak çalışılan sektöre bağlı olarak kişinin deneyim süresi, eş durumu, çocuk sayısı, mesleki beceriler ve diğer faktörler gibi unsurlara göre maaşların değişebileceğini belirtmek gerekir.

Tabloda görüldüğü üzere kamuda temizlik görevlisi maaşları, diğer özel sektör seçeneklerine göre çok daha yüksektir. Ancak kadroya girebilmek için KPSS puan şartı bulunmaktadır. İşte tüm detayları incelediğimiz maaş bilgileri…

1- Kadrolu Hastane Temizlik Görevlisi Maaşları

Hastane temizlik personeli maaşları 2024 bilgilerinde dikkat çeken ilk unsur, devlet hastanesinde kadrolu çalışan personellerin maaşıdır. Kamu hastanelerinde ilgili KPSS puan şartını karşılamanız koşuluyla kadrolu bir şekilde temizlikçi olarak çalışabilirsiniz. Ortaöğretim mezuniyet şartı aranan bu kadro için son dönemlerde Sağlık Bakanlığı tarafından alımlar da yapılmaktadır.

Kadrolu hastane temizlik görevlisi maaşı 2024 yılı için şu şekildedir:

 • Devlet hastanelerinde kadrolu olarak göreve yeni başlayan bir temizlik personeli ortalama olarak 32.500 TL maaş almaktadır.
 • Meslekte deneyim kazanmış, buna bağlı olarak kıdem ve derecesini yükseltmiş bir temizlik personeli ise ortalama olarak 33.500 TL maaş almaktadır.

Hastane Temizlik Gorevlisi Maaslari 3

2- Sözleşmeli Hastane Temizlik Personeli Maaşı

Hastane temizlik görevlisi maaşları açısından sözleşmeli kadroların da değerlendirilmesi gerekir. Sözleşmeli personeller, Sağlık Bakanlığı’nın açmış olduğu ilanlara başvurduğu takdirde ilgili şartları sağlıyorlarsa göreve başlayabiliyorlar. Sözleşmeli personeller, elbette kadrolu temizlikçi maaşlarına göre daha düşük ücret almaktadır.

Sözleşmeli hastane temizlik görevlisi maaşı 2024’te aşağıdaki gibidir:

 • Sözleşmeli kamu hastane temizlik personeli maaşları, sözleşmeye bağlı olarak değişmekle birlikte 17.002 TL – 22.500 TL aralığındadır.

3- Özel Hastanede Temizlik Görevlisi Maaşı

Temizlik personelleri, aynı zamanda özel hastanelerde de görev alabilirler. Burada şartlar daha hafifletilmiş bir şekilde iş ilanlarında yer almaktadır. Bu bakımdan hastane temizlik personeli maaşları 2024 yılında özel sektör için daha düşüktür.

Özel hastane temizlik görevlisi maaşı güncel olarak şu şekildedir:

 • Özel hastanede çalışan temizlik personelleri, genellikle asgari ücret olan 17.002 TL ile işe başlarlar.
 • Daha sonra deneyim kazandıkça bu rakam 25.000 TL’lere kadar çıkabiliyor.

Hastane Temizlik Gorevlisi Maaslari 4

4- Devlet Hastanesinde Temizlik Personeli Maaşları

Devlet hastanelerinde temizlik görevlisi olarak çalışmak için kadrolu, sözleşmeli ya da taşeron olarak görev alınabilmektedir. Bu bakımdan devlet hastanesi temizlikçi maaşları çok geniş aralıkta değerlendirilmektedir. Sağlık Ocağı gibi farklı birimlerde de bu şekilde görev alınabilmektedir. Hastane temizlik görevlisi maaşına dair bilgileri devlet hastaneleri için inceleyelim…

Devlet hastanesinde temizlik işçisi maaşları şu şekildedir:

 • Devlet hastanelerinde çalışan sözleşmeli ya da taşeron temizlik personelleri, genellikle 17.002 TL – 22.500 TL aralığında maaş almaktadır.
 • Bu rakam kadro durumuna göre değişmekle birlikte 33.500 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Hastane Temizlik İşçisi Maaşlarını Etkileyen Faktörler

Hastane temizlik personeli maaşına dair güncel detayları aktardık. Görüldüğü üzere temizlik personellerinin hastanedeki aylık kazancı, kadro durumu, sektör ve daha birçok faktöre göre belirlenmektedir. Bu nedenle maaşları etkileyen faktörleri ayrıca incelemek gerekebilir.

Hastane temizlik görevlisi maaşını etkileyen faktörler şu şekildedir:

Başkan Bahar: “Enflasyonda en yüksek seviyeye ulaştık, bundan sonrası istikrar” Başkan Bahar: “Enflasyonda en yüksek seviyeye ulaştık, bundan sonrası istikrar”
 • Hastanenin yer aldığı sektör, maaşları etkileyen ilk faktördür. Kamu hastanelerinde genellikle daha yüksek maaş alınabiliyorken özelde ise başlangıç aşamasında maaşlar düşüktür.
 • Kişinin deneyim süresi, mesleki bilgi birikimi, eş durumu, çocuk sayısı gibi özel durumlar, hastane temizlik personeli maaşlarını etkileyen bir diğer faktördür. Evli ve çocuk sahibi olan personeller genellikle bekar çalışanlara göre daha yüksek maaş alırlar.
 • Kadro durumu, devlet hastanesi temizlikçi maaşlarını etkileyen bir diğer faktördür. Eğer devlet hastanesinde çalışıyorsanız, kadrolu personeller daha yüksek maaş almaktadır. Sözleşmeli ve taşeron personeller ise daha düşük maaşla işe başlarlar.
 • Son olarak memur ve işçi maaşlarına yapılan zam oranlarının hastane temizlik görevlisi maaşını belirleyen temel faktör olduğunu söylemek gerekir. Genellikle zam oranları, piyasa koşulları içerisinde diğer kişilere gelen zam oranlarıyla aynı paralelde ilerler.

Hastane Temizlik Görevlisi Alımı Var Mı?

Hastane temizlik görevlisi maaşına dair güncel bilgileri aktardıktan sonra şimdi bu meslekte alımların olup olmadığını belirleyelim. Devlet hastanelerinde temizlik personeli alımı için Sağlık Bakanlığı kendi web sayfasında Duyurular bölümünden bu konuyu duyurmaktadır. Kadrolu ve sözleşmeli alımlar için genelde Sağlık Bakanlığı ilan yayınlamaktadır. Şuan için hastane temizlik görevlisi alımına dair bir gelişme yoktur.

Özel sektörde ise daha çok kariyer siteleri ve İŞKUR aracılığıyla iş bulabiliyorsunuz. Her iki seçenek için İŞKUR kurum dışı kamu işçi alımı sayfasını ziyaret etmeniz ve ilanları kontrol etmeniz önerilir.

Hastane Temizlik Gorevlisi Maaslari 5

Hastane Temizlik Görevlisi Nasıl Olunur?

Hastanelerde temizlik görevlisi olabilmek için ilanlarda belirlenen şartları taşımanız ve başvurunuzun olumlu sonuçlanması gerekir. Hastanede temizlik görevlisi nasıl olunur diye soruyorsanız, süreci özet bir şekilde aktaralım:

 • Hastanelerde temizlik görevlisi olabilmek için ilk olarak yaş şartı aranır. Bu yaş aralığı genellikle 18 – 45 şeklindedir.
 • Daha sonra mesleki deneyim açısından belirli şartlar aranabilir. Deneyim sahibi olan kişiler, hastanelerde temizlik işçisi olabilmek için daha avantajlıdır.
 • Görevi yapmaya engel sağlık sorununun olmaması, adli sicilin temiz olması, ilgili bölgelerde ikamet edilmesi ve diğer konularda da şartlar yer alabilmektedir.
 • Bu şartları sağladığınızı düşünüyorsanız hastane temizlik personeli iş ilanlarına başvuru yapıp ön görüşmede bulunabilirsiniz. Sonrasında sözlü mülakat aşamasını da geçtikten sonra ilgili evrakları toplayıp göreve başlayabiliyorsunuz.

Sıkça Sorulan Sorular

Hastane temizlik görevlisi maaşına dair sıkça sorulan sorular ve yanıtları şu şekildedir:

1- Hastane temizlik görevlisi çalışma saatleri nedir?

Hastanede temizlik görevlisi olarak çalışan personeller genellikle günde 8 saat olacak şekilde 3 vardiya halinde çalışır. Çalışma saatleri hastaneye göre değişmekle birlikte genelde 00:00 – 08:00, 08:00 – 16:00, 16:00 – 00:00 şeklindedir.

2- Hastanede çalışan temizlikçiler ne kadar kazanıyor?

Hastane temizlik personeli maaşları bazı faktörler değişebilir ancak ortalama olarak 17.002 TL – 33.500 TL arasındadır

Muhabir: Nihat Toklu