Antalya trafiğinde kırmızı ışık neden uzun süre yanar, trafik lambalarının sıklığı ve süresi neye göre belirlenir? Antalya trafiğinde kırmızı ışık neden uzun süre yanar, trafik lambalarının sıklığı ve süresi neye göre belirlenir?

Hollanda’da yaşayan Kenan Sava, Antalya tatilinde aldığı karar ile geçmiş hayatını bir kenara atarak yeni bir sayfa açtı. Hollanda’da at çiftliği sahibi olan Sava, hayranlık ve sevgi duyduğu Antalya için tüm varlığını satarak kente yerleşip yeniden hayata ‘Merhaba’ dedi.

Konyaaltı’na Rainbow adlı bir at çiftliği açarak burada hem eğitim verip hem de insanlara at sevgisini aşılamaya çalışan Sava, Antalyalılara hizmet veriyor. Girişimci ruhunu at sevgisiyle birleştiren Sava, “Türkiye hep aklımdaydı. Her şeyi geride bırakıp buraya geldiğim için çok mutluyum. Çiftlikte atlarla sadece binicilik eğitimi değil, ziyaretçilere bir iç huzur, zihinsel rahatlama imkânı da sağlanıyor” şeklinde konuştu.

HOLLANDA’DAN ANTALYA’YA TAŞIDI

Rainbow At Çiftliği Sahibi Kenan Sava, Hollanda’daki bütün yaşamını geride bırakarak Türkiye’ye yerleşme kararını şu sözlerle dile getirdi; “Ben çocukken bir çiftlikte çalıştım ve atları sevdim. Bu deneyim sayesinde at binmeyi öğrendim. Atların akıllı hayvanlar olduğunu ve insanların duygularını hissettiğini söylüyorum. Atlarla çalışmak sadece fiziksel bir aktivite değil, aynı zamanda meditasyon gibi zihinsel bir rahatlama sağlar. Şu anda hem hobim hem de işim olarak Türkiye'de, çok sevdiğim ve keyif aldığım bir işi yapıyorum. İlk defa Antalya'ya geldiğimde, burayı sevdim ve geri dönmek istediğimi hissettim. 8 buçuk sene önce bu isteğimi gerçekleştirdim. Hollanda'da geçen süre boyunca birçok şey deneyimledim, ancak Türkiye'ye dönme arzusu hiç eksilmedi. Türkiye'yi seviyorum, bu işi yapmaya karar verdim ve hem hobim hem de işim olarak oldukça mutluyum.”

At Ciftlik Antalya (Small)

EĞİTİMDEN DAHA FAZLASI

Çiftlikte ziyaretçilere binicilik eğitimi verilmesinin yanı sıra atların adeta terapi de sağladığını ifade eden Sava, “Çalıştığım alanda profesyonel at eğitimi veriyoruz. Eğitimlerimiz genellikle 6 yaşından 60 yaşına kadar olan kişilere yönelik. Temel denge ve sürüş teknikleri öğretiyoruz, ardından dört nal başlamadan önce atlarla uyum içinde olmayı öğretiyoruz. Bu işi başlamadan önce uzun süre düşündüm. Atları seviyorum ve sadece evde kalmak istemiyorum. Hem hobim olarak hem de iş olarak at eğitimine başladık. Şu anda birçok öğrencimiz var ve işimizi hem eğlenceli hem de öğretici bir şekilde yapıyoruz” şeklinde ifadeler kullandı.

At eğitimini geniş kitlelere ulaştırma hedefiyle, lüks olarak görülen bu sporu daha erişilebilir kılmak için adımlar attıklarını belirten Sava, “Turizmle ilgili olarak, yerli turistlerden çok yerel halkın ilgisini çekmeye çalışıyoruz. Yerli ve yabancı müşterilere daha fazla öğrenci çekmek istiyoruz. Dil konusunda sorun yaşamıyoruz çünkü 5 dil biliyorum ve iletişimde kurmakta sorun yaşamıyorum” diyerek at sevgisini herkese aşılamaya çalıştıklarını söyledi.

At Ciftlik Antalya Hollanda (Small)

HEDEF ANTALYALILAR

Rainbow at çiftliğinde toplam 14 at olduğunu belirten Sava, hedeflerinin Antalyalılara ulaşmak olduğunu dile getirerek, “Toplamda 14 atımız var ve bakımları zorlu ve maliyetli. İşimiz bir spor olarak değerlendiriyoruz ve eğitim fiyatlarımızın diğer yerlere göre uygun olduğunu düşünüyoruz. Derslerimiz genellikle bir saat sürüyor ve öğrencilerimiz bize oldukça ilgi gösteriyor. Yabancı turist istiyoruz ancak odak noktamız daha çok yerel halk ve sabit müşteriler üzerine kurulu. Bazı yerlerde 30 dakika eğitim veriliyor bu bana göre yeterli değil. Bildiklerinden zevk almayacakları bir süre. Genellikle derslerimiz 50 dakika veya bir saat kadar sürer. Markalara verilen 30 dakikalık eğitim, bence çok az ve yetersiz” diye konuştu.

“RUHU BESLİYOR”

At sevgisini daha fazla öğrenciye ulaşmak çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Sava, sözlerini şu şekilde sonlandırdı; “Çiftlik, sadece at eğitimiyle değil, aynı zamanda sağladığı meditatif ve terapötik deneyimlerle de ziyaretçilerin ruhunu besliyor. Herkesin mutlaka deneyimlemesi gerektiğini düşünüyorum.”

Muhabir: ABDÜLREZZAK KILIÇ