Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan bayramlar, tüm ailenin bir araya geldiği özel etkinliklerdir. Özellikle Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı gibi dini bayramlar, aile büyüklerinin ziyaret edildiği önemli bayramlardır. Geleneksel lezzetlerin bir araya geldiği bayram kahvaltıları, pazar kahvaltılarından daha şatafatlı ve lezzetli bir görüntüye sahip olmasından ötürü büyük öneme sahiptir.

Bayram Kahvaltı Foto 2

Antalya’nın o hastanesi denetlendi ve ödüllendirildi Antalya’nın o hastanesi denetlendi ve ödüllendirildi

BAYRAM KAHVALTISI, MİDEYİ YORMAMALI

Kültürel öneminin dışında Bayram sabahında yapacağınız zengin bir bayram kahvaltısı, vücudunuzu oldukça geniş ürün çeşitliliğine sahip bayram yemeklerine de hazırlamanızı sağlayacaktır. Bayrama günler kala, Antalya’da görev yapmakta olan Dyt. Osman Öztürk, Ramazan ayında yaşanan uzun açlık döneminin sona ermesiyle beslenme düzeninin değişmesine dikkat çekerek, Mideyi yormayacak bayram kahvaltısının tüyolarını paylaştı. Öztürk, sağlıklı bir bayram kahvaltısının nasıl olması gerektiği hakkında açıklamalarda bulundu.

Bayram Kahvaltısı Kapak Foto

HAFİF VE DENGELİ BİR KAHVALTI TERCİH EDİLMELİ

Dyt. Osman Öztürk, öncelikle bayram sabahı yapılacak olan kahvaltının hafif ve besin değerleri bakımından dengeli olması gerektiğinin vücut için oldukça önemli olduğunun altını çizdi. Ayrıca Öztürk, yapacağınız hafif kahvaltının sizi yeterince tok tutması içinse kahvaltıdaki tüketilecek olan ekmeğin tam buğday olması gerektiğinin, böylelikle kan şekerinin kontrol altına alınarak tokluk hissinin uzun süreceğinin bilgisini verdi.

Öztürk, bununla beraber kahvaltıda kızartma ve kavurma yöntemiyle pişirilmiş besinlerden kesinlikle uzak durmamız gerektiğine yönelik açıklamalarda bulundu.

Bayram Kahvaltısı Foto Doktor.

ŞEKERLİ BESİNLER YERİNE PROTEİN AĞIRLIKLI BESİNLER

Bayram ziyaretlerinde geleneksel olarak tatlı ikramı olacağından kahvaltıda şeker, bal, reçel vb. tatlı besinlerin bulundurulmaması yararlı olacağını belirtti. Öztürk, konuya yönelik olarak, “Bayramda kahvaltı tabağından balı ve reçel çıkarılmalı” şeklinde konuştu.

Şekerli besinler yerine daha çok protein ağırlıklı besinlerin tüketilmesin sağlık açısından çok daha yararlı olacağını da aktardı. Bu yüzden hafif ve dengeli bir kahvaltının son derece önem arz ettiğinin bir kez daha altını çizdi. HABER/BUSE ER

Muhabir: BUSE ER