THY kabin memuru alımı yapılacak… Başvuru şartları neler? Kimler başvuru yapabilecek? THY kabin memuru alımı yapılacak… Başvuru şartları neler? Kimler başvuru yapabilecek?

Cemre ne zaman düşecek, cemre düştü mü, gündemde yer alan konuların başında geliyor. Halk arasında havaların ısınması baharın gelişi gibi anlamlar taşıyan cemre düşmesinin tamamlanmasının ardından toprak tarımsal faaliyetlerine başlıyor. İlk olarak havaya sonra suya ve en son toprağa düşen cemrenin soğuk kış günlerinin ardından havayı, suyu ve toprağı ısıttığına inanılıyor. Peki, cemre havaya düştü mü, cemre nedir? 1. cemre hangi gün düşecek? İşte, cemrenin havaya, suya ve toprağa düşme tarihleri ve konu hakkında ayrıntılı bilgiler.

Cemre düşme tarihi, herkesin odaklandığı konulardan oldu. Halk arasında birer hafta arayla düştüğü kabul edilen cemre ilk olarak havaya düşecek. Pek çok kültürde, yılın neredeyse aynı günleri, cemrelerin düşerek ya da yükselerek havayı, toprağı ve suyu ısıttığı tarihler olarak kabul ediliyor. Cemre düşmesinden sonra havalar ısınarak ilkbahar kendisini göstermeye başlıyor. Özellikle tarımla uğraşanların merakla bekledikler soru ise, ilk cemre ne zaman düşecek? oldu. Peki, ilk cemre düştü mü, bugün mü düşecek? İşte, 2024 cemre düşme tarihleri ve ayrıntılı bilgiler.

CEMRE DÜŞME TARİHLERİ 2024

Halk takvimi ve inanışına göre, kasım günlerinin 100. gününden 5 gün sonra cemreler düşmeye başlıyor.

CEMRELER HAVAYA, SUYA VE TOPRAĞA NE ZAMAN DÜŞÜYOR?

Cemrenin birer hafta aralıkla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılıyor. Üç tane olan cemrenin birincisi havaya (19-20 Şubat), ikincisi suya (26-27 Şubat) ve üçüncüsü de (5-6 Mart) toprağa düşer.

CEMRE NEDİR?

Cemre düşmesinin halk kültüründe bilinen anlamı doğanın uyanışı ve canlanması anlamına gelmektedir. Bu durum baharın başlangıcı olarak kabul edilir. Yüzyıllardır, özellikle tarımla uğraşan halkın, hava olaylarına göre günlük yaşamlarını planladıkları bir halk takvimidir. Ayrıca ‘ateş’, ‘kor’ anlamına gelen cemrenin önce havaya, sonra suya, son olarak da toprağa düştüğü kabul ediliyor. "cemre düşmesi", bahar bayramı nevruzun yaklaştığına da işaret ediyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ