İslam dininde en önemli günlerden biri olarak görülen Kadir Gecesi Ramazan ayının son günlerine denk geliyor. Bu yıl Kadir Gecesi 5 Nisan Cuma günü olacak. Kadir Gecesi’ne günler kalmasıyla bu gecede hangi ibadetlerin yapılması gerektiği araştırtılmaya başladı.

KADİR GECESİ’NİN FAZİLETİ NEDİR?

Kadir Gecesi İslam aleminde en faziletli günlerden biridir. On bir ayın sultanı olarak görülen Ramazan ayının son günlerine denk gelen Kadir gecesi bu yıl 5 Nisan günü gerçekleşecek. Kadir Gecesi’nde Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığına inanılır. Ramazan ayının son 10 günü içerisinde yer alan Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlı kabul edilir.

9 In K L Ljrj0 St P0 Pi0R0 R0 Q

Milyonlarca Müslüman Kadir gecesine oruç tutara, namaz kılarak, dua ederek, Allah’tan rahmet ve merhamet dileyerek geçirir. Bu gece yapılan duaların kabul olduğuna inanılır.

Kur'an'da Kadir Gecesi'ne dair şu ayet bulunur:

"Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir Gecesi'nde indirdik. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gece, Rablerinin izniyle her iş için inerler. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.." (Kadir Suresi, 97:1-5)

Dua 2 S3 To

2024 Anneler Günü bu Pazar mı, ayın kaçında? ANNELER GÜNÜ ne zaman, tarihi belli mi? 2024 Anneler Günü bu Pazar mı, ayın kaçında? ANNELER GÜNÜ ne zaman, tarihi belli mi?

KADİR GECESİ’NDE NE YAPILIR?

Kadir Gecesi’nde ibadet etmek oldukça faziletlidir. Peygamber efendimizin (s.a.v.) önerdiği duaları etmek ve Allah’tan merhamet dilemek önemlidir. Kadir Gecesi’nde kaza namazı kılınması tavsiye edilir.  Bu gece, Kuran-ı Kerim okumak, tövbe etmek, Salat-ü Selam getirmek, şükretmek, sadaka vermek, helalleşmek gibi ibadetleri yapmak sevap kabul edilir.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA