Karagümrük Yanıyor şarkısı, yayınlandığı andan itibaren müzik dünyasında büyük bir beğeni toplamıştır. Şarkının klibi de YouTube'da milyonlarca kez izlenmiştir. Peki, Karagümrük Yanıyor hikayesi gerçek mi? Şarkıyı kim yazdı?

Karagumruk Yaniyor Hikayesi 1

Karagümrük Yanıyor Şiiri Kime Ait?

Karagümrük Yanıyor sözleri, geçmişte Deniz Feneri soruşturması kapsamında gündem olan şair ve şarkıcı Uğur Arslan’a aittir. Bu şiir, Deniz Feneri Şiirleri Vol. 4 (Biz Barışmayız Artık) albümünde yer almış ve şarkıya dönüştürülmüştür. Uğur Arslan ise 3 Ağustos 1972'de İstanbul'da işçi bir baba ve ev hanımı bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Eğitim hayatına 1978 yılında İstanbul Karagümrük Muallim Naci İlköğretim Okulu'nda başlamış ve ardından Orta Doğu Koleji'nde lise eğitimini tamamlamıştır.

Asıl tutkusu sunuculuk ve spikerlik olan Arslan, lise yıllarında bu hayalini gerçekleştirmek için ilk adımlarını atmaya başlamıştır. İstanbul Üniversitesi Sakarya Kampüsü Makine Meslek Yüksek Okulu'ndan mezun olduktan sonra işe girdiği fabrikadan kısa sürede ayrılmış ve Ak Radyo'da program sunuculuğu yapmıştır.

Karagümrük Yanıyor Ne Demek?

Şarkının videosunda Karagümrük'te yaşayan ve bir kadına aşık olan taksici Ramazan’ın hikayesi anlatılır. Klipte Karagümrük'ün sokakları, parkları ve tarihi mekanları yer alır. Şarkı sözleri de bu adamın aşkını ve sevdiği kadına kavuşma arzusunu yansıtır. Ancak bir yangın çıkarttığına dair kendisine iftira atılmıştır. Mağdur olan karakter de nakarat kısmında “Karagümrük Yanıyor, polis beni arıyor” ifadesine yer vermiştir.

Karagumruk Yaniyor 1

Karagümrük Yanıyor Hikayesi

Uğur Arslan, Karagümrük Yanıyor hikayesinin gerçeklerden ilham aldığını ve canlandırdığı karakterin İstanbul'un efsane kabadayılarından biri olduğunu açıklamıştır.

Karagümrük Yanıyor gerçek hikayesine dair şu ifadelerde bulunmuştur:

  • "Karagümrük, bildiğiniz gibi İstanbul'un kabadayılarının yaşadığı bir yermiş. Tabii bu eşkıyalık anlamında değil; özü sözü bir, mert adamlar anlamında. Hala orada efsane tiplerden bahsedilir. Taksici Ramazan da bu ağır ağabeylerden biri. Hikayemiz Ramazan'ın ve büyük aşkının etrafında dönüyor. Ben geçmişte çok aşk acısı çektim ve aşık olduğum kadınlarla hiç bir zaman bir araya gelemedim. Belki de bu yüzden artık aşık olan değil, aşık olunan adam olmak istiyorum."

Karagümrük Yanıyor Hangi Yılda Çıktı?

Karagümrük Yanıyor şarkısının çıkış yılı 2005’tir. Klipte ise sadece kurgusal bir romantik drama olmanın ötesinde İstanbul'un geçmişine ve kültürüne de ışık tutan bir tema var etmeye dikkat edilmiştir. Hatta sonrasında şarkı ile aynı isimde dizisi de çekilmiştir.

Karagumruk Yaniyor Hikayesi 3

Karagümrük Yanıyor İlk Kim Söyledi?

Karagümrük Yanıyor şarkısının söyleyen ilk kişi, sözlerin ait olduğu şiirin şairi Uğur Arslan’dır. Şarkının videosu da sözlerine uyumlu olacak bir senaryo şeklinde tasarlanmıştır. Arslan sadece yazdığı ve seslendirdiği şiirlerle değil, sunduğu birbirinden farklı programlarla da tanınan çok yönlü bir isimdir. Kariyerine Kanal 7'de Ramazan aylarında yayınlanan ve sosyal yardıma odaklanan "Deniz Feneri" adlı programı sunarak başlamıştır. Bu programın kısa sürede büyük ilgi görmesiyle 1998 yılında aynı isimde bir dernek kurarak dernek başkanı olmuştur.

Uğur Arslan'ın televizyon serüveni sadece yardım programlarıyla sınırlı kalmamıştır. TGRT'de "Yol Hikayelerini sunmuş, şiirlerini seslendirdiği albümler çıkarmış ve FOX kanalında "Su Gibi" adlı evlilik programını Songül Karlı ile birlikte seyirciyle buluşturmuştur. Eğlence programlarında da yer alan Arslan 2012 yılında "Benzemez Kimse Sana" yarışmasına katılmış, 2015'te Seda Sayan ile "Evleneceksen Gel"i sunmuş ve 2016'da da "Seda Sayan'la" programında Seda Sayan'a eşlik etmiştir. Arslan, Seçil Arslan ile evli ve 2 çocuk babasıdır.

Pop müziğin ünlü ismi Marmaris’te sahne aldı, hayranlarını coşturdu Pop müziğin ünlü ismi Marmaris’te sahne aldı, hayranlarını coşturdu

Bu haberimizde siz okurlarımız için Karagümrük Yanıyor hikayesinin detaylarını derledik.

Muhabir: Nihat Toklu