Antalya’nın çok sayıdaki doğal güzelliklerinden birisi de Tünektepe. Konyaaltı sahili ve Antalya Limanı’nın harika manzarasının rahatça izlenebildiği Türnektepe’ye ilk tesis 1980’li yıllarda yapılmıştı. O dönem Büyükşehir statüsünde olmayan ve bu nedenle de İl Özel İdaresi bulunan Antalya’da Tünektepe’de Özel İdare’ye aitti. O dönem yap-işlet devret yöntemi ile burası ihale edilmişti.

OTEL, DİSKO VE DÖNER RESTORAN YAPILDI

İhaleyi alan şirket, buraya teleferik sözünü de aldıktan sonra Tünektepe’ye 150 yataklı otel, bin 200 kişilik disco ve restoran yapıldı. Bu restoran kendi etrafında döndüğü için bu bölge ‘Döner Gazino’ diye anıldı.

ÇOK SAYIDA TESİS BULUNUYOR

2017 yılında Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Menderes Türel tarafından hem teleferik hem de Tünektepe’ye sosyal tesisler yaptılar. Tesiste restoran, çay evi, teras kafe, bahçe kafe, hediyelik eşya dükkanı hizmet veriyor. Burada bulunan idari binada ise mescit, bay-bayan ve engelliler için wc, bebek bakım odası, sağlık ekiplerinin bulunduğu revir bulunuyor.

Teleferik Ne Zaman Devreye Girecek (Small)

TESİSLERİ ANET İŞLETİYOR

Buradaki sosyal tesisler teleferik döneminde özellikle hafta sonlarında müşteri ile dolarken, aynı zamanda çok sayıda personel de burada çalışıyor. Bu üniteler Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin şirketi olan ve teleferiği de işleten ANET firması tarafından işletiliyor.

Kepez’den Atatürk çalışması... Her şey yenilendi Kepez’den Atatürk çalışması... Her şey yenilendi

KABİNLER AŞAĞIYA İNDİRİRLDİ

12 Nisan tarihinde meydana gelen teleferik kazası sonrası teleferik hatları toplanarak tüm kabinler aşağıya indirilerek bağlandı. Hatta bir kişinin ölümüyle sonuçlanan kazada üzerine direk devrilmesi sonucu alt kısmı açılarak 8 kişinin düşmesine neden olan 28 numaralı kabin ve 5 numaralı direğe savcılık tarafından delil olarak el konuldu.

Kazaya Ugrayan 28 Nolu Kabin

SORUŞTURMA SONRASI TAMİR EDİLECEK

Antalya Büyükşehir Belediyesi şu anda teleferik ile ilgili şimdilik hiçbir işlem yapmayacak. Savcılık soruşturması şu anda tamamlandı. Bundan sonraki süreçte savcılık izni alındıktan sonra teleferik tamir edildikten sonra yeniden devreye girecek. Ancak insanların burada yaşanan travmayı da atlatmaları adına teleferiğin devreye sokulması için acele edilmeyecek.

Tunektepe Tesisleri Anet (Small)

RİNG SERVİSİ KONULACAK

İddiaya göre teleferiğin yeniden devreye girmesi için de adeta bir servet gerekiyor. Bu arada teleferik çalışmadığı için yukarıdaki tesislerde çalışan personelde atıl durumda kaldı. Bu nedenle de belediye buraya ring servisleri koymaya karar verdi. Buna göre ücretsiz servisler teleferiğin kakış noktası olan Sarısu’dan kalkacak ve buraya gitmek isteyenleri ücretsiz olarak Tünektepe’ye götürecek ve yine aynı şekilde geri getirecek. Bu sayede de hem buradaki personel çalışmaya devam edecek hem de tesisler çürümeye terk edilmiş olmayacak.

TOPLAM 36 KABİNİ BULUNUYOR

Kablo uzunluğu 3 bin 604 metre olan teleferiğin 8 kişi kapasiteli 36 adet kabini bulunuyor. Teleferik saatte bin 200 kişi taşıyabiliyor.

Muhabir: NİHAT TOKLU