Antalya artan rant nedeniyle yıllardır kaçak inşaat konusunda kanunun nizamın çok da işlemediği bir kent durumuna geldi. Özellikle turizm bölgelerindeki konut ve iş yerlerinin yanı sıra çok sayıda otelin de kaçağı bulunuyor. Sadece Kaş’taki kaçak villa sayısının 4 bin civarında olduğu biliniyor. Çıkarılan ağır sonuçları olan yasalara rağmen kaçağın bir türlü önüne geçilmemesi şaşkınlık yaratıyor. Ancak Antalya’da yaşanan bir kaçak yapı hikayesi var ki, inanılır gibi değil.

Muhure Ragmen Insaat Suruyor Small (Small)

Turizmin başkenti Kemer’de yeni turizm atağı… Kemer çağ atlayacak Turizmin başkenti Kemer’de yeni turizm atağı… Kemer çağ atlayacak

4 Eylül 2023 tarihinde Kepez Belediyesi ile Antalya Semt Pazarcılar Odası arasında Çankaya Mahallesi’ne Pazar yapım protokolü imzalandı. 20 Aralık 2023 tarihinde ise Antalya 3. İdare Mahkemesi tarafından Çankaya Pazar yeri kurulma ve yapım işleminin durdurulmasına karar verildi. Yürütmeyi Durdurma Kararının ardından Konya BİM 3.İdari Dava Dairesinin 24.1.2024 tarihli kararla bu kararı onadı.

MÜHÜRLÜ İNŞAAT SÜRDÜ

Kepez Belediyesi’de kararın ardından Çankaya Pazarı’nda mühürleme işlemi yaptı. Pazar yeri mühürlendiğinde Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Zabıta Müdürü ise Ali Arslan’dı. Mühre rağmen inşaat devam etti. Daha sonra seçimler yapıldı ve Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz seçildi. Kocagöz’ün seçilmesi ile inşaat durdu. Ancak Mesut Kocagöz’ün 14 Nisan 2024 günü teleferik kazası sonrası tutuklanmasının ardından inşaat yeniden başladı.

Kacak Pazar Yeri Insaati Cankaya Small (Small)

BAŞKAN VE MÜDÜR DEĞİŞTİ

Kepez Belediyesi mecliste yaptığı oylamayla Başkan Vekili olarak Refik Emre Altekin’i seçti. Altekin’in ilk görevden aldığı müdür de Zabıta Müdürü Ali Arslan oldu. Altekin Arslan’ın yerine Faruk Vural’ı Zabıta Müdürü olarak atadı. Yani inşaatın mühürlenmesinin ardından 3 belediye başkanı 2 defa da zabıta müdürü değişti. Değişmeyen tek şek ise mühürlü Pazar yeri inşaatının sürmesi oldu. Kaçak inşaat yine durmadı. Antalya Semt Pazarcılar Odası tarafından yapılan Çankaya Pazarı açılacak hale geldi. Ekipler mühre rağmen inşaata devam ettiler ve Pazar yeri e bitme noktasına geldi.

Kacak Cankaya Pazari Small (Small)

BÜYÜK RİSK ALIYORLAR

Öte yandan inşaatın mühre rağmen devam etmesi ile belediye büyük bir riski de alıyor. Teleferik kazası sonrası çok sayıda kamu görevlisi sorumlu tutulmuş, geçtiğimiz günlerde Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 19 çalışanı hakkında soruşturma izni verilmişti. Sözde mühürlü olan Pazar yerinde meydana gelebilecek bir kaza sonrası gerek Kepez Belediye Başkan Vekili Refik Emre Altekin gerekse Zabıta Müdürü Faruk Vural sorumlu olacakken kaçak inşaata göz yummaları şaşkınlık yaratıyor.

BELEDİYE UYARMIŞ

Bu arada tutuklu bulunan Mesut Kocagöz’ün Kepez Belediyesi’nde bir üst düzey yetkili ile Antalya Semt Pazarcılar Odası yöneticilerine haber göndererek inşaatı durdurmalarını istediği, ancak oda yöneticilerinin bu talebi karşılıksız bıraktığı ileri sürüldü.

2Eae5A72 00Cb 4Fdf 8F6E 7521B90B525C (Small)

SAVCILIK KARAR VERMİYOR

Bu arada mühür fekkinin Türk Ceza Kanunu 203’ncü maddesine göre 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası bulunuyor. İnşaatı durdurmayan Kepez Belediyesi’nin durumu savcılığa bildirdiği ileri sürülüyor. Savcılığın ise bu konuda henüz soruşturmayı tamamlamadığı ileri sürüldü.

Muhabir: SERCAN AYTIŞ