Mart ayında kira beyannamesi dönemine geçiliyor. Beyanname dönemi 1 Mart 2024’te başlayarak 1 Nisan gününe kadar devam edilecek. Bir aylık kira beyannamesi döneminde Teyakkuk edilen gelir vergisinin mart ayında ve temmuz ayında olmak üzere 2 taksitte ödenecek. Beyannameler ise Hazır Beyan Sistemi’nden yapılacak.

Kira Beyannamesi Ne Zaman Odenecek

VERGİYİ KİMLER ÖDEYECEK?

Kira beyannamesi 2023 yılında istisna tutarı 21 bin lira olarak belirlenmişti. 2024 yılı vergi hesaplamaları için ise geçen yılki kazanç ve istisna tutarına göre belirlenecek. 2023 yılındaki kira gelirleri 21 bin liranın üzerinde olan ev sahiplerinin beyanname vermesi zorunlu kılındı.

Birden fazla konut sahibi olanlar ise toplam kira geliri üzerinden istisna olarak kabul edilecek.

Green Card 2024 başvuru sonuçları tarihi belli oldu, Green Card başvuru sonuçları sorgulama ekranı! Green Card 2024 başvuru sonuçları tarihi belli oldu, Green Card başvuru sonuçları sorgulama ekranı!

BEYAZ VERMEYENLERE CEZA UYGULANACAK

Kira gelirini beyan etmeyenler ise tespit edilerek istisnadan çıkarılacak. Ödenmeyen vergiler için ise yüzde 3,5 faiz uygulanacak. Ayrıca beyanname vermeyenler için iki kat usulsüzlük cezası verilecek.

Kira Beyannamesi Nedir

BEYANNAMEDE HANGİ GİDERLER KABUL EDİLECEK?

Kira geliri beyanında indirimler de yapılabilecek. Gerçek gider yönteminin seçilmesi durumunda aydınlatma, ısıtma, su ve asansör giderleri faiz ve sigorta ödemeleri hasılattan indirilecek. Ancak bu ödemeleri kiracı gerçekleştiriyorsa gider olarak kabul edilmeyecek.

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN