Antalya’da artan kira fiyatlarından dolayı zor günler geçiren kiracıların sesi olan Kiracılar Dayanışma Platformu STK Başkanı Cengiz Kul, yetkililere seslenerek göreve davet etti. Çarpıcı açıklamalarda bulunan Başkan Cengiz Kul, barınma sorununa dikkat çekti.

Açlık sınırının 20 bin liraya, yoksulluk sınırının ise 60 bin liraya çıkmasından dolayı açıklamalarda bulunan Başkan Kul, “Asgari ücretin 17 bin 2 lira olduğu bu dönemde vatandaşlar şaşmış durumda. Güvenilir sığınacak kapı arar olmuş. Türkiye genelinde hepimizi derinden etkileyen ve hala çözülmemiş olan nur topu gibi bir barınma sorunumuz var cumhurbaşkanından, bakanlardan belediye başkanlarından ve ye kürküm ye diyen milletvekilleri diyen bir sistemin adı var vatandaşın aklı ile dalga geçercesine açıklama yapan veya vatandaşı umursamayan bir sistem. Bu sistem zengini zengin yaptı fakiri ele güne muhtaç etti” dedi.

Antalya'da trafik kazası geçiren anne, çocuğunu kucağından indirmedi Antalya'da trafik kazası geçiren anne, çocuğunu kucağından indirmedi

“VİCDANLARINA KALDIK”

Yüzde 25 zamma değinen Başkan Kul, “Kiralara düzenleme beklerken bir de üstüne bugüne kadar uyulmamış geçici yüzde 25 var. Artık bu düzene dur demek lazım değil mi? Halkın bu kadar zorda olması kendi imkanları ile değil. Sistemin vatandaşı bu denli zora sokmuş durumda. Biz kiracılar olarak açlık ve sefalete terk edilmiş durumdayız. TBMM’de milletvekillerine sunduğumuz, bizim bizzat hazırladığımız öneriler var. Artık tüm vekillerin vicdanına kaldık. Bu sorun ev sahibinin ve kiracının insaniyetine bırakılmayacak kadar hassas bir konu ve tek çare ise yasadır” sözlerine yer verdi.

“VATANDAŞ ARTIK CEFA DEĞİL SEFA SÜRMELİ”

Yetkilileri göreve davet eden Başkan Kul, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Bu sorun çözülene kadar meydanlarda sosyal medyada hem takipçisi hem de ısrarcı olacağız çünkü barınma hakkı engellenemez. Bu engelleri tüm kamuoyu ile ve dayanışma içinde çözelim ve vatandaşın artık cefa değil sefa sürmeleri gerekmektedir. Anayasal ve temel ihtiyaçlarını karşılamak siz cumhurbaşkanı, bakanlar, başkanlar ve milletvekillerine açık beyan çağrımızdır. Hepinizi acilen göreve davet eder hepinize şimdiden Türk milleti ve kiracıları adına teşekkür ederim.”

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN