Konyaaltı Belediyesi kuraklığa ve iklim değişikliğine dikkat çekmek ve bu konuda farkındalık oluşturmak için çalışmalarını hızla sürdürüyor. Çevreyi koruyan ve sürdürülebilir bir yaşam adına faaliyetlerini yürüten Konyaaltı Belediyesi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Arapsuyu Mahallesi’nde engelli ve iklim dostu parkı kullanıma açtı. Arapsuyu Mahallesi Akdeniz Bulvarı 610 Sokak kesişiminde bulunan park, engelli ve iklim dostu bir anlayışla tasarlandı.  Parka peyzaj alanlarında en çok su tüketen ve bakım isteyen çim alanları yerine kuraklığa dayanıklı az su isteyen bitki türleri dikildi. “Karanlık park kalmayacak” anlayışla hareket eden Konyaaltı Belediyesi, parka gece kullanımı ve emniyeti için modern enerji tasarrufu sağlayan ledli aydınlatma sistemi de kurdu.

Odunpazarı esnafının bayramda beklediği yoğunluk oluşmadı Odunpazarı esnafının bayramda beklediği yoğunluk oluşmadı

ENGELLİLERE UYGUN FİTNESS ALETLERİ

Konyaalti’nda Engelli̇ Ve İkli̇m Dostu Park (Small)

İklim dostu park, engelli vatandaşların da kulanımına elverişli bir halde tasarlandı. Parkta, görme engelli yayaların yönlerini güven içinde tayin etmelerine yardımcı olan zemin döşemesi yapılırken, fiziksel engelli vatandaşların da tekerlekli sandalye ile rahatlıkla giriş-çıkışlarını sağlayabilecekleri giriş-çıkış rampaları yapıldı. Vatandaşların rahatlıkla spor yapabilmesi için fitness alanı oluşturulan parkta, engelli vatandaşların kullanımına uygun  fitness aletleri de yerleştirildi.

İKLİM KRİZİNE DİKKAT

Konyaalti’nda Engelli̇ Ve İkli̇m Dostu Park (3) (Small)

İklim değişikliğinin ülkelerin en önemli konuları arasında yer alması gerektiğini vurgulayan Konyaaltı Belediye Başkanı Cem Kotan, “İklim kriziyle mücadele etmek için hepimizin yapabileceği bir şey var. Sürdürülebilir bir dünya konusunda duyarlı olmak, farkındalıkları artırmak çok önemli. Bu noktada yerel yönetimlerin de çevre konusunda duyarlı olması gerektiği kanatindeyim. Konyaaltı Belediyesi olarak bizler de çevreye yönelik hassasiyetimizi projelerimizde uyguluyoruz. Bu dünya hepimizin.

Konyaalti’nda Engelli̇ Ve İkli̇m Dostu Park (2) (Small)

Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için hepimiz elimizden geleni yapmalıyız” dedi. Başkan Kotan, son olarak Arapsuyu Mahallesi’ndeki parkı iklim dostu bir peyzaj çalışmasıyla halkın hizmetine açtıklarını belirterek, “5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde farkındalık oluşturmak için parkımızı vatandaşların kullanımına sunduk. Parkımızı az su isteyen kuraklığa dayanıklı bitkilerden oluşturduk ve enerji tasarrufu sağlayacak şekilde aydınlattık. Ayrıca parkımızı diğer parklarımızda olduğu gibi engellilerimizin kullanımına da uygun hale getirdik” diye konuştu. 

Kaynak: KONYAALTI BELEDİYESİ / BÜLTEN