Özellikle son yıllarda sürekli su sıkıntısı çekilen Korkuteli'de gerek Büyükşehir Belediyesi gerek ASAT altyapı çalışmaları gerçekleştirerek bölgenin kanayan yarası haline gelen susuzluk sorununa çare olmaya çalışıyor.

Ba599977 588E 4A53 9555 50F4F1147654

Tüm dünyayı etkisi altına alan küresel ısınma Antalya'nın Korkuteli ilçesinde de kendini şiddetli bir şekilde hissettirmeye devam ediyor. İklim şartları sebebi ile susuzluk sorunu yaşayan Korkuteli'ne bir de yaz aylarının gelişi ile akın eden Antalyalılar ilçenin su sorununun büyümesine neden oluyor. Antalya'nın bunaltıcı sıcaklarından Korkuteline ve bölgede bulunan yaylalara giden, burada ürün ekimi yapan ve ürünlerini şebeke suyu ile sulayan vatandaşlar mevcut su sorununun büyüyerek ilerlemesine yol açıyorlar.

Cbc6Fdca 76F0 42Cd 8976 A2Ad599972B0

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek duyurdu… Plaj sayısı 233'e ulaştı Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek duyurdu… Plaj sayısı 233'e ulaştı

KORKUTELİ'DE TASARRUF DÖNEMİ BAŞLIYOR

Korkuteli'de sulama sisteminin değiştiğini belirten Korkuteli Ziraat Odası Başkanı Musa Fikri Büyükçetin, "Sulama Birliği bu sene Korkuteli'de normal damlama sudan kartlı damlamaya geçti. Kartlı sayaçları yapan firma da kartlı sayaçları takma konusunda biraz gecikti. Sulama Birliği de bu sebeple suyu geç verdi. Bu yöntem biraz daha kontrollü olacak. Bu yöntemde mesela 5 dönüm bahçe var ve bu bahçeye 1200 ton su veriliyor. Bu suyu senin kaç kerede sulayıp bitireceğin sana kalıyor. Bu yöntem ile su israfı değil, tasarrufu olacak diye düşünüyorum." dedi.

korkutelisu1

"İÇME SUYU SIKINTISI BAŞLADI"

Geçmiş dönemlerde Korkuteli'de narenciye bahçelerinin sökülmesine de değinen Başkan Büyükçetin, "Daha önce bahçelerdeki söküm armut çok para kazandırmağı için onu bırakıp daha iktisadi olan meyvelere dönüyorlardı. Erik, kayısı ve nektarine dönüş oluyordu. Ama susuzluk sorunu sadece Antalya'nın, Korkuteli'nin değil tüm Türkiye'nin sorunu haline geldi. Korkuteli'nin bazı köylerinde şimdiden içme suyu sıkıntısı başladı. Bunun sebebi tabiki kuraklık." ifadelerine yer verdi.

TARIMDA YILLIK VERİMİN %30'U BİLE ALINAMADI

İklim şartlarının Korkuteli tarımına etkilerinden bahseden Büyükçetin, "Kuraklık yüzünden özellikle arpa ve buğdayda, hububatta yıldaki verimlerin neredeyse %30'unu bile alamadık. Geçen sene alınan verim 500 kilo iken bu sene 80-100 kiloya kadar düştü. Küresel ısınma, kuraklık sebebi ile normal şartlarda Haziran'ın 25'i gibi dikilmeye başlayan arpalar bu sene Haziran'ın 5'inde biçildi. Şu an burada kayısılar yeni toplanmaya başlanacak, Süleklerde ise kayısı sezonu bitti sayılır." açıklamasında bulundu.

korkutelisu1-1

"KORKUTELİ BARAJI'NA KAYNAK BULUNMALI"

Başkan Büyükçetin sözlerini şöyle sürdürdü; "Korkuteli tarımını kurtaracak tek şey Korkuteli Barajı'na dışardan su eklemek. Dışarıdan bu baraja bir kaynak bulunmazsa bu sene olmazsa bile gelecek sene bu su sorunu daha da büyüyecek. Korkuteli nüfusu yazın kış aylarının 7-8 katına kadar yükseliyor.

A19D9450 52E9 479A 8293 Cb8448Ef922E

Korkuteli'ne gelen yazlıkçılar sadece apartman dairelerinde kalmıyorlar, tek olarak daire alan ya da bahçe tipi ev alanlar burada evlerinin önüne sebze ekiyorlar. Ektikleri ürünleri de şebeke suyu ile suluyorlar. Artan nüfus ve harcanan su hem içme suyuna hem sulama için kullanılan suya zarar veriyor."

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA